Výnimočný CERN prizmou Dávida
               

Výnimočný CERN prizmou Dávida

Dátum: 11.01.2018  |  Autor: Janko  |  Kategória: nekategorizované

Posledné dni roku 2017, počas predvianočného obdobia, som strávil v autobuse a dobrovoľne! Dvanásť hodín cesty môže na prvý pohľad vyzerať odradzujúco, no ubehla veľmi príjemne, pretože som cestoval spolu s ďalšími „aktivistami AMAVET-u“, či odvážlivcami z dvoch slovenských škôl. Naša cesta smerovala do Európskej organizácie pre jadrový výskum, CERN-u.

Pred samotnou návštevou CERN-u sme navštívili TECHNORAMU vo švajčiarskom meste Winterthur. Technorama Vás uchváti už pred vstupom, kde sa môžete pokochať umelecko-technickým dielom fontány. Vnútri na Vás čakajú tri poschodia interaktívnych prezentácií, ktoré sú rozdelené do niekoľkých oblastí: mechanika a magnety, biológia a chémia, zvuk, matematika, svetlo a očné klamy. V pravidelných intervaloch tu robia „bleskovú“ šou na motívy fyziky a vynálezcu Nikola Teslu. Na tomto mieste by som vedel stráviť dlhé hodiny aj dni a hrať sa, pretože všetko čo tu je, slúži na to, aby si návštevník vyskúšal namodelovať jav alebo situáciu.

No poďme ďalej. CERN si pre nás pripravil prekvapenie, minimálne pre mňa. Navštívil som úplne nové miesta, ktoré som počas exkurzie v roku 2016 nevidel. Prvou zastávkou bol GLOBE – 27 metrov vysoká a 40 metrov široká kopula. GLOBE znázorňuje planétu Zem, vo vnútri sa nachádza výstava „Universe of Particles", ktorá prezentuje cestu do sveta častíc a k Veľkému tresku.

No dosť bolo rečí, ideme sa pozrieť, kde tí vedci pracujú a jedia. Keďže bol čas obeda, čo je lepšie, ako si dať obed priamo v budove administratívy CERN-u, vedľa fyzikov a inžinierov niekoľkých európskych krajín?

Po obede sa stretávame vo Visiting centre so Slovákom pracujúcim v CERN-e Michalom Zamkovským.

Michal nás usadil v honosnej prednáškovej miestnosti, kde nám predstavil CERN, ako obrovské laboratórium, v ktorom pracuje priamo 2500 inžinierov.

Našou druhou zastávkou bola testovacia hala SM18, v ktorej sa testujú magnety pred tým, než sa umiestnia do urýchľovača v podzemí. Na začiatku haly sú modely zariadení, ktoré sa nachádzajú priamo v urýchľovači. Tie sme si spolu s ďalšou slovenskou vedkyňou Inou Carli podrobne prešli. Mali sme možnosť vidieť supravodivé magnety, systém chladenia v urýchľovači, zväzky káblov zvládajúce prúd 13 tisíc ampérov, či kópiu tunelu LHC, odkiaľ mám selfie.

Ďalej nás Ina zobrala k experimentu ATLAS, ktorý je neďaleko stavby GLOBE. ATLAS je jedným z experimentov na urýchľovači LHC. Jeho hlavným poslaním je zaznamenať zrážky protónov.

Naša cesta musela pokračovať ďalej, na druhý deň sme vyrazili z hotela do Bernu, hlavného mesta Švajčiarska. Hlavným dôvodom jeho návštevy bola kúpa syrov a čokolády, ale i návšteva múzea Alberta Einsteina, či vianočných trhov v centre mesta.

Návšteva múzea Alberta Einsteina bola iná, ako návšteva „nejakého“ múzea, ktoré si človek za pätnásť minút prebehne a ponáhľa sa na čerstvý vzduch. Spolu s partiou AMAVET-ťákov sme sa túžiac po oddychu rozvalili v detskom kútiku, kde boli rozprávkové knižky v nemčine. Predtým sme sa slušne vyzuli. Onedlho nás prišla pozrieť aj zamestnankyňa múzea, ktorá sa veľmi pobavila na našich vyzutých topánkach. Začali sme sa rozprávať nemecko-anglicky, načo nás neskôr poprosila, aby sme sa obuli a išli s ňou. Zneisteli sme, no tvárila sa milo, tak sme neváhali. Nastúpili sme do výťahu a išli na samý vrchol múzea. Keď sme vystúpili z výťahu, v jednej z veží budovy, naskytol sa nám nádherný výhľad na Bern a Alpy! Pár desiatok minút sme si iba užívali tento výhľad, no nedalo nám a múzeum sme si prešli cestou späť, pretože táto veža a vstup naň sa nachádzal až na samom konci expozície.

Medzi tým sme stratili pojem o čase a s údivom sledovali život Alberta Einsteina od narodenia, cez štúdium, prvú prácu ako úradníka na patentovom úrade až po získanie Nobelovej ceny za prínos pre rozvoj teoretickej fyziky, ako aj za jeho fyzikálne objavy.

Tieto úžasné dni boli pre mňa nádherným ukončením roku 2017. Stretnutie s Inou a Michalom v CERN-e si budem dlho pamätať, najmä preto, že obaja prijali náš malý darček, tričko AMAVET-u a neváhali si ho obliecť na spoločnú fotografiu AMAVET-u a CERN-u.

Z exkurzie si v hlave odnášam nové nápady na experimenty v programe Zvedaví vedci, ktorý s AMAVET-om na leto pripravujeme, máte sa načo tešiť!

Dávid Richter