Tlačová informácia: MYSLI DOPREDU
               

Tlačová informácia: MYSLI DOPREDU

Dátum: 21.09.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: nekategorizované

Slovenský úspech na svetovej „olympiáde“ vedeckých talentov opäť z AMAVET-u

(Phoenix – Bratislava, 16.05.2016)

V priebehu dvoch týždňov tretí svetový úspech slovenských stredoškolákov z „liahne“ Asociácie pre mládež, vedu a techniku – AMAVET! Sedemnásťročná Janka Čorňáková z Gymnázia sv. Mikuláša v Prešove získala na najprestížnejšej projektovej súťaži na svete Intel ISEF 2016 vynikajúce štvrté miesto. V kategórii Rastlinné vedy uspela s projektom „Potenciálne využitie sekundárnych rastlinných metabolitov v ochrane rastlín proti parazitom“. V Arizonskom Phoenixe USA súťažilo v 27 kategóriách 1 760 študentov zo 77 krajín sveta.

Po prílete na Slovensko neskrývala emócie: „Bol to pre mňa týždeň plný nových zážitkov a skúseností. Okrem pár dní takmer neznesiteľných horúčav, pár tisíc nalietaných míľ, množstva nových priateľov z celého sveta, či nezabudnuteľných pohľadov mi to dalo obrovskú dávku motivácie. Motiváciu venovať sa vede a nevzdávať sa, nech sú okolnosti akékoľvek. Znie to možno ako klišé, ale tento týždeň mi zmenil život. Naučil ma hľadieť ďalej za obzor v zmysle motta tohto ročníka súťaže - Mysli dopredu.“

Intel Foundation rozdala medzi súťažiacich formou rôznych ocenení neuveriteľných 4 milióny dolárov. Janke sa ušlo „iba“ 500 dolárov, ale nezabúda na podporu, vďaka ktorej ako víťazka Festivalu vedy a techniky AMAVET z roku 2015 postúpila na svetovú „olympiádu“ vedeckých talentov: „Zo srdca ďakujem AMAVET-u, že poskytuje takéto úžasné možnosti pre študentov, ktorých baví hľadať odpoveď na otázky Prečo? a Ako?. Taktiež Nadačnému fondu Tatrabanka za financovanie nákladov počas účasti na súťaži. Ďalej by som sa chcela ešte špeciálne poďakovať mojej učiteľke RNDr. Miriam Feretovej z Gymnázia sv. Mikuláša v Prešove  a Ing. Marekovi Renčovi, PhD. z Parazitologického Ústavu SAV v Košiciach  za stálu podporu a konzultáciu počas práce na projekte. Taktiež inštitúciám, kde som mohla svoj výskum vykonávať a to Parazitologickému ústavu SAV v Košiciach, UPJŠ v Košiciach a Prešovskej Univerzite v Prešove. Taktiež moje poďakovanie patrí AXE Nadačnému Fondu v Nadácii Pontis za finančnú podporu a všetkým, čo ma akýmkoľvek spôsobom podporili.“ Opäť musíme konštatovať, že do vzdelania na Slovensku sa oplatí investovať. Dôkazom toho je aj druhý slovenský reprezentant na Intel ISEF 2016 Ivan Grega z Evanjelického gymnázia J.A.Komenského v Košiciach, ktorý so svojim projektom „Potenciálne využitie sekundárnych rastlinných metabolitov v ochrane rastlín proti parazitom“ veľmi dobre obstál v ťažkej konkurencii medzinárodných projektov.

Ján Nemec

___________________________________________________________________

O organizácií AMAVET: Asociácia pre mládež vedu a techniku je vyhlasovateľom celoštátneho finále stredoškolských vedeckých a výskumných projektov Festival vedy a techniky AMAVET, s právami vysielať víťazov na súťaž Intel ISEF. Ďalšie informácie sú k dispozícii na internetových stránkach www.amavet.sk a www.festivalvedy.sk

Z Jankinho týždenného denníka zážitkov:

„Vďaka Amavetu sme s Ivanom (Gregom, pozn.red.) v novembri 2015 mali možnosť zúčastniť sa celoslovenského kola Festivalu vedy a techniky v Bratislave, kde sme vyhrali postup na najprestížnejšiu projektovú súťaž stredoškolákov na svete, Intel ISEF. Bolo nám teda cťou reprezentovať seba, svoje školy, svoje obce, Amavet, ako aj našu vlasť v Arizonskom Phoenixe, v Spojených štátoch amerických.  Príprava na túto udalosť trvala v podstate už od skončenia Festivalu vedy a techniky v jeseni 2015. S príchodom mája sa priblížil aj náš odchod. Po doladení posledných detailov sme boli pripravení a už nám nič nebránilo vykročiť za doposiaľ najväčšou výzvou v našich životoch.

V nedeľu, 8. mája o 4:30 ráno sme vyrazili na letisko do Viedne. Nasledoval let do Londýna, prípoj do Chicaga a rýchly presun, aby sme stihli lietadlo do Phoenixu. Po prekonaní časového posunu deviatich hodín sme v nedeľu večer konečne dorazili do cieľa, kde sa nám začal plniť náš veľký sen. Celý pobyt v Amerike bol sprevádzaný povinnosťami a nabitým programom, na ktorý sme sa od začiatku veľmi tešili. V prvý deň po príchode sme sa mali možnosť spriateliť so študentmi zo 77 krajín sveta prostredníctvom spoločných aktivít a taktiež si vymeniť veľa zaujímavých informácii a krásnych darčekových predmetov, nesúce znaky našich krajín, na ktoré sme boli všetci patrične hrdí.

V pondelok, hneď ráno, sme sa vybrali nainštalovať postery, ukrývajúce naše vedecké práce na miesta v Exhibit Hall, kde prebiehala celá obhajoba počas súťaže. Následne súťaž odštartovali otváracím ceremoniálom, na ktorom  mala každá krajina možnosť predstaviť svoju kultúru. Nás Slovákov hneď mnohí rozpoznali už z diaľky, vďaka našim jedinečným krojom, ktoré každý obdivoval, ako aj zástave, ktorá pri reprezentácii krajiny nesmie chýbať. Celý večer sa niesol v mimoriadne veselej nálade, ktorú si každý vychutnával.

V utorok sme mali úloh trochu menej. Zatiaľ čo si porotcovia prezerali naše práce, my sme sa po všetkých potrebných krokoch pri inštalácii posterov a dokončení registrácie s dobrým pocitom vybrali na dlho očakávanú časť dňa. Svoje príbehy nám prišli porozprávať nositelia Nobelových cien ako napríklad J. Michael Bishop či Cato Laurencin. Toto popoludnie bolo pre nás veľkým zážitkom nie iba tým, že sme mali príležitosť stráviť čas  v prítomnosti takýchto vzdelaných ľudí, ktorí nám idú príkladom, ale hlavne tým, že sme mali možnosť s nimi diskutovať o otázkach, ktorých nezodpovedaný kontext nám dlho ležal na jazyku. Taktiež nám potvrdili, že byť vedcom neznamená pracovať sám, izolovane od spoločnosti, práve naopak. Všetci mali krásne rodiny, plno priateľov a veselý a zábavný život aj popri tom, že sa venujú tomu, čo ich veľmi baví – vede.

V stredu nastal veľký deň. Všetkých 1760 prezentujúcich študentov sa zišlo vo výstavnej hale, aby predstavili svoj výskum porote. Tá sa skladala z vysokoškolských profesorov a iných odborníkov z rôznych oblastí. Každá prezentácia trvala najviac 15 minút, počas ktorých sa každý súťažiaci snažil presvedčiť porotcov, že jeho výskum je ten, ktorý si zaslúži víťazstvo. Porotcovia boli veľmi prívetiví, každému z nás dali počas diskusie pocítiť, že oceňujú naše úsilie, snahu a dobrý úmysel, prípadne nám poskytli svoje návrhy a odporúčania do budúcnosti. Po celom vyčerpávajúcom dni sme večer privítali možnosť zúčastniť sa zábavného programu, ktorý pre nás pripravili organizátori.

Potom, čo nám po prezentáciách spadol zo srdca veľký kameň, sme sa štvrtok venovali najmä stretávaniu nových ľudí z najvzdialenejších kútov sveta. Taktiež tento deň bol otvorený širokej verejnosti, počas ktorého sa na naše práce prišlo pozrieť vyše 3000 ľudí. Každý si tam mohol nájsť niečo, čo ho zaujalo, či dokonca aj inšpirovalo.  Podvečer sa začalo prvé vyhodnotenie špeciálnych ocenení, na ktorých mohli vybraní študenti získať finančné odmeny, štipendiá či stáže na prestížnych inštitúciách. Počas vyhodnocovania sa celou miestnosťou ozývali radostné výkriky a gratulácie. Atmosféra celej akcie opäť nesklamala a pozitívnu náladu bolo cítiť všade okolo nás. Celý tento deň sme ukončili príjemným posedením v reštaurácii nachádzajúcej sa v prestížnom hoteli Hyatt s úžasným výhľadom na nočný Phoenix a v príjemnej komornej spoločnosti ďalších priateľov z rôznych kútov sveta.

Keď sme konečne dospali zameškané, nastal piatok, posledný deň súťaže. Všetko sa zbehlo tak rýchlo. Nastal deň oceňovania, ceremoniál odovzdávania hlavných cien. Po skutočne motivujúcich príhovoroch a prejavoch prišliel rad na vyhlásenie víťazov. Trvalo to celkom dlho, vyhlásiť všetkých 27 kategórií. No hneď medzi prvými som prišla na rad ja. Vyhrala som skvelé štvrté miesto v kategórii Plant Sciences!“