Svetový pohár v Slovinsku
               

Svetový pohár v Slovinsku

Dátum: 09.12.2015  |  Autor: Katka  |  Kategória: nekategorizované

Mladí modelári z Amavet klubu č.808 sa zúčastnili posledného medzinárodneho podujatia Svetového pohára v Slovinskej Ljubljane. Podujatie, ktoré v tomto roku zapísalo už svoj 37.ročník, patrí čo do počtu pretekárov ako i zastúpením krajín k jednému z najväčších.

Aj v tomto roku sa na štartovej ploche stetli pretekári z Bulharska, Bieloruska, Ruska, Srbska, Poľska, Českej republiky, Veľkej Británie, Nemecka, Chorvátska, Slovenska a samozrejme domáci pretekári. Celkovo bolo prihlásených 63 pretekárov. Lietali sa kategórie S3A raketa padák, S4A – malý raketoplán, S6A- streamer, S7 -maketa, S9 – vírnik a S8E/P – veľký raketoplán a Show-kategória. Tento rok nás štartová plocha privítala nevľúdnym počasím so slabšou viditeľnosťou, rozmočeným terénom a „našou kamarátkou kukuricou“. Dosahovala opäť úctyhodné rozmery, zvyšok, ktorý stihli pokosiť trčal z terénu asi 20-30 cm.  Bežeť za modelom bolo niekedy naozaj „o zlatú sádru“. Amavet klub reprezentovali Jozef Holobradý, Marek Urban , Milan Mitaš a Jozef Jaššo st. Súťaže Svetového pohára sa lietajú bez rozdielu vekových kategórií.  Naši juniori sa po prvýkrát predstavili ako družsvto v kat. -S7 -maketa. Je to okrem kat. S8 najnáročnejšia kategória – materiálovo i letovo. O tom viac nás teší, že náš mladý reprezentant Jozef Holobradý práve v tejto kategórii obsadil výborné druhé miesto a družstvo zíslalo prvé miesto. V kat S3A sa Jozef Jaššo umiestnil na 11. mieste, Jozef Holobradý na 14. mieste, Marek Urban skončil 23. a Milan Mitaš 24.  Kat.S4A – Jozef Jaššo 4.m, M. Urban 26.m J.Holobradý 27.m a M. Mitaš 29.m  Kat S6A – J.Jaššo 6.m  M. Mitaš 11.m.  Kat.S9A- M.Mitaš 12.m. J.Holobradý 20.m a M. Urban 25m. Naši juniori sa určite v štartovom poli nestratili.

Teší nás, že v tomto roku sme mohli začať okrem maketárov „tvoriť“  aj družstvo juniorov „osmičkárov“-rádiom riadený model. Podarilo sa nám získať peniažky na zakúpenie prijímačov a vysielačov a v spolupráci s klubom z Prievidze zabezpečiť chlapcom tréningové zalietavanie modelov. Samozrejme, chce to ešte veľa tréningových hodín, kým budú z chlapcov ozajstní „piloti“. Každý začiatok je ťažký......

Záverom chcem poďakovať všetkým, ktorí pomohli organizačne, sponzorsky či radou za pomoc pri príprave detí, príprave výjazdov a „morálnu podporu“ lídrov.

Modelárske nebo je uzamknuté. V budúcom roku nás čakajú Majstrovstvá sveta v Ľvove. Všetkým pretekárom želáme v nasledujúcej sezóne veľa, veľa platných letov.

Dovidenia na súťažiach v novom modelárskom roku 2016.

Mgr. Janka  Kajanová

vedúca Amavet klubu č.808