Pohár vedy – Neuron 2015 - Slováci bodovali na medzinárodnom kole
               

Pohár vedy – Neuron 2015 - Slováci bodovali na medzinárodnom kole

Dátum: 15.09.2015  |  Autor: Bronka  |  Kategória: nekategorizované

V dňoch 12.-14. júna prebehlo v českom meste Nymburk medzinárodné finále Pohára vedy – Neuron 2015. Zúčastnilo sa ho 24 družstiev z Českej republiky, Slovenska, Nemecka a Turecka. Účasť na finále v Nymburku bola pre žiakov základných a stredných škôl odmenením ich niekoľkomesačnej práce na rôznych experimentoch počas 4 domácich kôl, ktoré pre ne pripravili organizátori.

Slovensko zastupovali tri skvelé tímy – Kežmarský výskumníci (Kežmarok), Viac hláv, viac kapusty (Kalná nad Hronom), PEKO (Bytča) - ktoré predtým prešli náročným hodnotením odbornej hodnotiacej komisie v zložení Kataríny Lehotskej, Dávida Richtera, Dávida Kocana a Michala Zajačka. V rámci finále museli prejsť ďalším hodnotením svojich pripravených experimentov. Všetky slovenské súťažiace tímy boli veľmi dobe pripravené a  odniesli si domov Poháre vedy – umiestnili sa totiž na prvých troch miestach v kategórii zahraničných tímov! Poradie jednotlivých tímov bolo nasledovné:

 

1.

Kežmarskí výskumníci

Vedúca tímu: Janka Šišková

 

2.

Viac hláv, viac kapusty

Vedúci tímu: Pavol Mederly

 

3.

PEKO

Vedúca tímu:Veronika Behríková

 

Obzvlášť výrazný úspech zaznamenali Kežmarskí výskumníci, ktorí obsadili celkové 2. miesto v rámci všetkých družstiev na finále.

 

Súťaž Pohár vedy, ktorej hlavným organizátorom je Asociácia malých debrujárov ČR a AMAVET je spoluorganizátorom pre SR, je jedinečná súťaž v rámci Európy aj sveta. Na Slovensku má súťaž výrazný ohlas, o čom svedčí aj trojnásobný nárast súťažiacich tímov v rámci jedného roka. Veríme, že záujem o Pohár vedy bude ďalej narastať. Zapojte sa aj Vy do ďalšieho ročníka Pohára vedy – Rojko 2016!

 

Michal Zajaček

 

Kontakt pre SR: RNDr. Michal Zajaček, zajacek@amavet.sk

 

Odborná hodnotiaca komisia: Michal Zajaček, Katarína Lehotská, Dávid Richter, Dávid Kocan