Informujte o aktivitách AMAVETu a nových udalostiach vo svete mládeže aj vedúcich krúžkov, svojich členov, priateľov, či známych - nezabudnite im tento newsletter preposlať!
Nezobrazuje sa tento newsletter správne? Otvorte v prehliadači.

Milí priatelia,

Daviddovoľujem si Vás pozdraviť ako nový koordinátor súťažnej konferencie Junior Internet, ktorú AMAVET každoročne organizuje. V rámci príprav na 9. ročník nás v AMAVETe veľmi teší záujem mladých grafikov, dizajnérov a programátorov prezentovať svoje výtvory na konferencii. Srdečne Vás pozývam na Junior Internet, ktorý sa bude konať pod záštitou dekana Fakulty informatiky a informačných tehnológií doc. Ing. Pavla Čičáka, PhD. už po druhý krát na pôde tejto fakulty. Za organizačný tím môžem povedať, že nás veľmi teší záujem našich partnerov podporiť mladých tvorivých ľudí, pretože bez podporovateľov by bolo nemierne ťažké konferenciu usporiadať, preto im týmto veľmi pekne ďakujem.

Teším sa na Vás 28. a 29. marca na FIIT v Mlynskej doline v Bratislave.

Dávid Richter


Na súťaži Junior Internet sa už onedlho predstavia mladí internetoví nadšenci

Junior internezV piatok a sobotu, v dňoch 28. – 29. marca prebehne v priestoroch budovy Fakulty informatiky a informačných technológií v Bratislave už deviaty ročník národnej konferencie Junior Internet. Počas oboch dní bude hlavným bodom programu prezentovanie postupujúcich projektov z oblasti webových stránok, počítačovej grafiky a dizajnu, aplikácií či textov na tému „Sloboda na internete“. Každý súťažiaci bude mať priestor zaujať porotu počas troch minút, v ktorých bude mať za úlohu vystihnúť všetky silné stránky svojho projektu.

V tomto ročníku sa hodnotiacej komisii ale aj širokej verejnosti predstaví 70 zaujímavých projektov, ktorých porota vybrala zo 168 registrovaných projektov mladých ľudí so záujmom o informačné technológie. V jednotlivých kategóriách postúpilo do finále slovenského Junior Internetu nasledovné množstvo projektov:

JuniorAPP (9), JuniorDESIGN (20), JuniorERB (6), JuniorLEARN (5), JuniorWEB (24), JuniorTEXT (6).

Otvorenie súťažnej konferencie je plánované na piatok, 28.3.2014 o 11:00 hod.

Čítať viac »

LaBáK - Súťažíme o skvelé ceny!

labakSpolu s koncom tretieho súťažného kola LaBáKu s názvom Myslíme zeleno, nastal čas zverejniť ocenenia za snahu pre tých najlepších. Na absolútneho víťaza v kategórii ZŠ aj SŠ (držiteľ najväčšieho bodového zisku za všetky štyri súťažné kolá) čaká miesto v letnom vedecko-bádateľskom tábore v chorvátskom kempe Baško Polje. Vešať hlavu však nemusia ani tí, ktorí sa umiestnili v rebríčku víťazov o niečo nižšie alebo sa stali víťazmi v jednotlivých kolách, pretože je pre nich pripravená zaujímavá elektronika a darčekové poukážky. Ďalšou dobrou správou, hlavne pre tím tvorcov úloh, je stúpajúci počet riešiteľov. Pevne veríme, že tento progres bude pokračovať aj vo štvrtom súťažnom kole s názvom Viem, čo dýcham, ktorého spustenie je plánované na 18. apríla 2014.

Dominik Kostoláni, koordinátor projektu LaBáK

Viac o projekte na: http://labak.net/


Expo Sciences Europe na Slovensku

AMAVET bude hrdým organizátorom celoeurópskej súťaže Expo Sciences Europe (ESE). Z poverenia organizácie MILSET Europe bola Asociácia pre mládež, vedu a techniku oslovená na základe predchádzajúcich skúseností na organizovanie veľkolepej súťaže vedecko-technických projektov mladých ľudí z celej Európy.

ESE sa uskutoční v Žiline, v priestoroch Žilinskej univerzity v dňoch 7. - 12.9. 2014.

Sme radi, že sme mohli opäť prevziať zodpovednú úlohu a tým dokázať, že sme organizáciou schopnou podporiť mladé talenty vo veľkom meradle.

Viac informácií o súťaži budete nachádzať na stránke: http://ese2014.milset.org/en/

 


Zaujímavý spôsob vzdelávania v „teréne“

chorvatskoDeti sa zvyčajne vedy boja. Projekt „Zvedaví vedci“ slúži na interaktívne neformálne vzdelávanie, ktoré efektívne dopĺňa školské osnovy a učí deti nebáť sa vedy, objavovať nové veci, pozerať sa na chémiu, fyziku či biológiu trocha inak vďaka jednoduchým pokusom z bežne dostupných materiálov. Projekt je určený žiakom i učiteľom. Vznikol v roku 2012 a stretol sa s veľkým záujmom. V súčasnosti funguje ako animačný program, v „labáku“ pod holým nebom napríklad v detských táboroch alebo netradičných školách v prírode v Chorvátsku. V posledných mesiacoch tím animátorov pripravuje aj metodickú príručku tohto programu a k dispozícií je aj CD dokumentujúce najzaujímavejšie momenty projektu.

Ak máte i Vy záujem dozvedieť sa o projekte viac, kliknite na www. superleto.sk. Radi Vám poskytneme potrebné informácie a materiály a radi pre Vás zabezpečíme napríklad aj spomínanú netradičnú školu v prírode. Neváhajte využiť naše júnové a septembrové termíny.

Termíny a ceny

Fotogaléria Zvedavých vedcov


Posledné voľné miesta na fantastické Cesty za vedou

Aj Vy už dlhšie rozmýšľate, že sa vydáte za poznaním do niektorej z európskych metropol aby ste videli na vlastné oči jej krásu, cítili jej históriu alebo pocítili vedu priamo v najznámejších centrách a zariadeniach? Tak neváhajte, pretože teraz je ten správny čas. Prinášame Vám prehľad poznávacích podujatí, na ktoré je možné sa prihlásiť:

CERN (15.04.-19.04.2014) 5 posledných voľných miest
CERN (04.06.-08.06.2014) K dispozícií celý voľný termín (každý 11. účastník grátis)
CERN (11.06.-15.06.2014) 15 miest + 1 grátis
http://amavet.sk/show_event.php?id=52&idd=4

Florencia/Rím (05.05.-09.05.2014) 20 miest + 2 grátis                                                                                                               http://amavet.sk/show_event.php?id=37&idd=4


Valné zhromaždenie AMAVETu (15.3.2014)

valne zhromazdenieV sobotu, dňa 15.3. 2014 sa v priestoroch AMAVET klubu č. 549 na Gymnázium V. Paulinyho Tótha v Martine uskutočnilo Valné zhromaždenie AMAVETu.

Zúčastnení delegáti odhlasovali jednotlivé body programu Valného zhromaždenia ako aj zmenu stanov AMAVETu v bode Sídlo organizácie. Okrem toho sa v rámci Valného zhromaždenia prebrala činnosť AMAVETu v roku 2013, plán na ďalšie roky, zásady financovania klubov a iné dôležité veci. Vedúci klubov samozrejme podali podnety k diskusii a Valné zhromaždenie tak bolo opäť príjemným stretnutím slúžiacim nielen na zhodnotenie jednotlivých aktivít za predchádzajúci rok či plánov na súčasný ale aj priestorom na rôzne podnety a rozhovory medzi vedúcimi klubov, predsedníctvom a sekretariátom.

 


Prvé stretnutie robotického krúžku nového AMAVET klubu

roboklubNový AMAVET klub č. 957 Roboklub z Bratislavy mal dňa 18.3.2014 prvé stretnutie robotického krúžku.

"Na prvom stretnutí klubu mladých robotikov sme sa zoznámili so stavebnicou Fishertechnik, s ktorou budeme najbližšie týždne pracovať. Počas stretnutia sme si pripravili elektrické vodiče na ďalšiu prácu, zoznámili sa so senzormi, motormi, a ďalšími pohyblivými časťami stavebnice. Taktiež sme skúmali ako funguje model sušiča rúk,   v ktorom je svetelný senzor."

Krúžok robotiky finančne podporila Nadácia Orange a Nadácia Volkswagen.

Dávid Richter, vedúci AMAVET klubu č. 957

http://roboklub.amavet.sk/


Letné líderské programy pre stredoškolákov na Slovensku a v Južnej Afrike

V súvislosti s novovytvorenou spoluprácou v rámci súťažnej konferencie Junior Internet s občianskym združením LEAF, ktoré zaujímavým spôsobom prispieva k rozvoju mladých ľudí Vám prinášame ich skvelé výzvy.

Aj v roku 2014 pripravuje nezisková organizácia LEAF letné rozvojové programy v anglickom jazyku, určené pre aktívnych študentov, ktorí chcú zlepšovať svet okolo seba, či už prostredníctvom podnikania alebo zapájaním sa do riešenia spoločenských problémov. 

Stredoškolskí študenti v prvom až treťom ročníku sa môžu prihlásiť na LEAF Summer Leadership Camp, jedinečné letné zážitkové podujatie, na ktorom:
1. Objavia v sebe a precvičia si líderské zručnosti na projektoch zo skutočného života,
2. Nechajú sa inšpirovať motivačnými príbehmi ľudí, ktorí zlepšili svet,
3. Objavia a posilnia svoje silné stránky,
4. Stretnú sa s inými inšpiratívnymi medzinárodnými študentmi,
5. Preskúmajú svoje kariérne ciele a popremýšľajú o prihláškach na vysokú školu
6. Zažijú (a prežijú) dobrodružný víkend.

LEAF okrem toho ponúka v spolupráci s African Leadership Academy obmedzený počet miesť na programe Global Scholars Program (GSP). GSP je intenzívny, 19-dňový, letný kemp pre vybraných stredoškolských študentov z celého sveta, so zameraním na prípravu budúcich lídrov, aby preskúmali svoj potenciál na vytvorenie rozsiahlych zmien v Afrike - a po celom svete.
LEAF Summer Leadership Camp sa bude konať od 11. do 25. júla 2014, kým Global Scholars program sa koná v troch rôznych termínoch od konca júna až do začiatku augusta 2014. Viac informácií o letných líderských programoch, vrátane prihlášky, ktorú treba odoslať najneskôr do 20. apríla 2014, nájdete na www.leaf.sk/summer.


Učiteľské stáže v zahraničí – ponuka pre osobnosti s túžbou učiť

Nezisková organizácia LEAF ponúka jedinečnú príležitosť stráviť 6-12 mesiacov na renomovanej zahraničnej internátnej strednej škole v roli učiteľa, prípadne asistenta učiteľa. V spolupráci s vybranými školami v USA, Kanade, JAR, Veľkej Británii, Singapure či v iných krajinách dostanú vybraní záujemcovia šancu rozvinúť svoj učiteľský talent. V inšpiratívnom prostredí spoznajú najmodernejšie filozofie rozvoja talentovaných študentov z celého sveta a získajú tiež cenné skúsenosti zo života s ľuďmi rôznych kultúr.

Dôležitejšie ako súčasné profesionálne zaradenie sú veľmi dobrá praktická znalosť anglického jazyka, charakternosť, silná vnútorná motivácia pracovať na sebe a viera v schopnosť učiteľského povolania prispievať k zlepšovaniu života spoločnosti. Ponuka je určená pre ľudí s ambíciou dlhodobo pôsobiť ako učiteľ. Skúsenosť s učením alebo s odborným pôsobením vo vybranom predmete je vítaná. 

O zážitkoch slovenského učiteľa Matúša Kuriana z pôsobenia na africkej African Leadership Academy sa môžete dozvedieť z jeho blogu. Viac informácií o príležitosti nájdete na www.leaf.sk/ucitelskestaze

Pozn.: Ilustračné foto: Flickr.com


Medzinárodný mládežnícky seminár o vedení a podnikaní vo Fínsku

Milé kluby,

Wnylemáte medzi svojimi zverencami mladých ctižiadostivých a podnikavých ľudí? Potom je International Workshop on Leadership and Entrepreneurs určený práve im!

Tento rok sa medzinárodný workshop uskutoční v Kiljanvanrante vo Finsku v dňoch 12. - 15. septembra 2014. Ide o možnosť získania štipendií pre motivovanú mládež z ktorejkoľvek krajiny a tiež o víťazov súťaže Global Inspirational Voices Concept. K dispozícií je 50 miest pre mládežníkov s potenciálom pre podnikanie.

Viac informácií nájdete na oficiálnej stránke: http://www.wnyleworkshop2014.com/

Oficiálne promo workshopu


Súťaž Rising Voices Microgrant 2014

rising voicesMáte nápad na projekt, ktorý by pomohol využitiu občianskych médií na prezentovanie Vašej miestnej komunity? Potrebujete finančné prostriedky na to, aby sa stal tento projekt realitou? Chcete byť súčasťou celosvetovej siete, ktorá pomáha preklenúť túto digitálnu priepasť?

Ak odpoviete "Áno" na všetky tri otázky, potom je táto súťaž určená práve Vám! Organizácia Rising Voices Vás vyzýva zapojiť sa do súťaže pre inovatívne webové stránky občianskych médií. 

Uzávierka je 9.4.2014.

Viac informácií TU

Blog súťaže


Život pri vode

Hadovka lesklá – Calopteryx splendens

hadovka lesklaKto z nás by nepoznal tieto nádherné vážky lietajúce tak zvláštne pomaly a trepotavo na brehoch mierne tečúcich potokov a riek. Hadovky spolu so šidlovkami a šidielkami patria do skupiny šidielok. Vyznačujú sa štíhlym bruškom, očami umiestnenými ďaleko od seba. Samček hadovky lesklej má na krídlach široký modrozelený pásik, samička má svetlozelené krídla bez pásika. Ich telo dosahuje veľkosť okolo 50 mm. Vídame ich od mája do augusta. Často si sadajú na pobrežné rastliny tak, že krídla zloží k sebe alebo ich rozloží vodorovne do šírky ako motýle. Veľkými očami zachytí pomerne široký záber pohľadu v priestore, v ktorom pozoruje pohyb lietajúceho hmyzu. Samička kladie do pletív vodných rastlín asi 300 vajíčok, z ktorých sa liahnu plávajúce larvy štíhlejšie a pretiahnutejšie ako larvy šidiel a vážok. Naše vážky sú denným hmyzom, no niektoré tropické druhy lietajú v noci. Na svete žije asi 3700 druhov vážok, v strednej Európe ich žije okolo 80 druhov.

Autor článku a fotografie: Ľubomír Čech

Príspevok poskytol AMAVET klub č. 946


Pokus

Octová sóda bikarbóna

Je veľmi zábavné pozorovať, čo sa deje, ak zmiešame sódu bikarbónu s octom. Kvapalina začne bublinkovať a ak do nej pridáme niekoľko kúskov naftalínu, výsledky budú pozoruhodné.

Počas tejto chemickej reakcie sa uvoľňuje plyn, ktorý obsahuje uhlík. Tento plyn je zložený z atómu uhlíka a z dvoch atómov kyslíka (CO2). Vo veľkom množstve ho nachádzame aj v zemskej atmosfére. Pri dýchaní ho vydychujú i naše pľúca. A dokonca, všetko, čo horí (drevo, petrolej, atď.) vylučuje oxid uhličitý. Tento plyn je však aj trochu nebezpečný.
Čítať viac »

Seriál o atómoch

Štandardný model. Čo je fundamentálne. Je jadro fundamentálne?

Čítať viac »

Tel.č., fax: 02 44 872 331 Mobil: 0905 506 312 E-mail: amavet@amavet.sk
www.amavet.skwww.superleto.skwww.festivalvedy.skwww.juniorinternet.sk
ISSN 1337-1703
(cc) 2013 AMAVET - Asociácia pre mládež, vedu a techniku
Odhlásenie z mailinglistu