Informujte o aktivitách AMAVETu a nových udalostiach vo svete mládeže aj vedúcich krúžkov, svojich členov, priateľov, či známych - nezabudnite im tento newsletter preposlať!
Nezobrazuje sa tento newsletter správne? Otvorte v prehliadači.

Milí priatelia,

Katkakolegovci sa tento mesiac zjavne rozhodli otestovať vašu trpezlivosť, tak, že sa vám prostredníctvom editoriálu prihovorí „koordinátorka poznávacích podujatí“ :-)V poriadku, ale kde nájsť inšpiráciu? Pozerám vľavo – hŕba papierov. Pozerám vpravo – ďalšia hŕba papierov, tentokrát na stole kolegu Dávida K. Za chrbtom štósy šanónov a pred očami množstvo emailov, ktoré pribúdajú nekontrolovateľným geometrickým radom bez ohľadu na to, koľko ich človek denne vybaví. Pod stolom tiež nie je nič zaujímavé (okrem nôh kolegu Dávida R.). V duchu sa vraciam k "stavačke". Kto by si bol pomyslel, že staré handry, metly, tepláky dokážu urobiť zázraky? Čistiace práce uprostred píniového lesa v chorvátskom kempe Baško Polje vyjasnili / prečistili / prevetrali nielen sprchovacie a iné kúty amaveťáckych mobilných domčekov, ale aj myseľ.

Každý z nás má za sebou (i pred sebou) množstvo povinností – veď len nedávno skončili maturity, koncoročné výlety bežia v plnom prúde (horúcou témou týchto dní sú exkurzie do CERNu, Paríža, Viedne či Salzburgu), pedagógov čakajú klasifikačné porady, odovzdávanie vysvedčení... Ruku na srdce – kto by sa v takých chvíľach netešil na vytúžené letné prázdniny?
Pokiaľ stále váhate, kam namieriť letné kroky - prijmite pozvanie na miesto, kde si program pripravíte podľa svojich predstáv a kde nezáleží na tom, či hľadáte aktívny oddych na rafte, parasailingu, bicykli, lodi, so šnorchlom a štýlovými okuliarmi na nose, alebo jednoducho túžite v tichosti pozorovať more bez toho, aby vás na každom kroku rušilo zvonenie telefónu...
Možno vás toto miesto chytí za srdce podobne ako základnú školu, ktorej žiaci v týchto dňoch experimentujú s pokusmi Zvedavých vedcov pod holým nebom, plavia sa po stopách Martina Kukučína na ostrov Brač a popri tom si užívajú krásne slnečné počasie pri mori, ktoré dúfajme vydrží až do septembra. Áno, hádate správne – srdečne Vás pozývam do letného domova AMAVETu – chorvátskeho kempu Baško Polje na Makarskej riviére.
A teraz verím, že ma kolegyňa Bronka C. alias šéfredaktorka nenechá v kaši a na záver dopíše to najpodstatnejšie – prehľad / výber toho / najzaujímavejšieho, čo si v aktuálnom čísle môžete prečítať :-) Prajeme vám to najkrajšie leto a tešíme sa na vás opäť v septembri...

Katka Lehotská

...Na výber máte z každého rožku trošku - veľké podujatie, ktoré nás čaká, úspechy študentov, klubové aktivity i aktivity sekretariátu a lákavé ponuky, no ja pevne verím, že zaujme všetko :-) Najmä vám všetkým prajem krásne leto plné oddychu, zábavy, dobrodužstva a zážitkov a teším sa na vás opäť v septembri.

Bronka Czinegeová


Expo Sciences Europe 2014 opäť na Slovensku

eseExpo Sciences Europe (ESE) je celoeurópska prehliadka a fórum prác mladých vedcov, ktorá sa koná každý párny rok, vždy v inom štáte Európy. V roku 2012 sa ESE uskutočnilo v Tule, v Rusku, pričom sa jej zúčastnilo niekoľko stoviek účastníkov z viacerých krajín nielen Európy, ale prišli aj zástupcovia z iných štátov sveta.

Tento rok získal AMAVET – Asociácia pre mládež, vedu a techniku, poverenie od Európskej organizácie MILSET Europe, sídliacej v Bruseli, zorganizovať už v priebehu roka 2014 prestížnu prehliadku a fórum prác Expo Sciences Europe  (ESE) opäť, po 12-tich rokoch na Slovensku, tento krát v Žiline, v priestoroch Žilinskej univerzity v dňoch 7. – 12. Septembra 2014. Myslíme si, že organizovanie hodnotnej a celosvetovo známej a uznávanej prehliadky vedeckých prác študentov stredných škôl z celej Európy je veľkým krokom nielen pre mladých ľudí, ktorých sa táto prehliadka vedeckých prác priamo dotýka, nielen pre Žilinu – srdce severného Slovenska, ale pre celé Slovensko, ktoré má možnosť i týmto spôsobom opäť dokázať že je „malou veľkou krajinou“. Na Slovensku už bol AMAVET-om v roku 2002, teda pred 12-timi rokmi organizovaný 4. ročník tejto prestížnej európskej prehliadky a fóra, vtedy v Bratislave.

Čítať viac »

Historicky najväčší slovenský úspech na Intel ISEF v USA. Mladá vedkyňa so zlatou medialou!

IntelNa najprestížnejšej svetovej súťaži vedeckých projektov stredoškolákov Intel ISEF, ktorá sa tento rok konala v dňoch 11. – 16. mája v Los Angeles, v štáte Kalifornia, USA, Slovensko opäť zaznamenalo obrovské úspechy. Slovenskú republiku a AMAVET tento rok na súťaži v Spojených štátoch amerických reprezentovala výprava štyroch mladých nadaných vedcov, spomedzi ktorých jedna mladá vedátorka odchádzala z tohto prestížneho podujatia so zlatou medailou.

Mladá zástupkyňa našej krajiny – víťazka Festivalu vedy a techniky AMAVETu (FVaT) zaznamenala historicky najväčší úspech a zatiaľ najlepšie ocenenie v rámci Slovenska na tejto súťaži a zaradila sa tak medzi elitu nadanej mládeže v oblasti vedy a techniky z celého sveta.

Čítať viac »

Výhercovia LaBáKu sú už známi

labakA je to tu! Víťazi LaBáKu v školskom roku 2013/2014 sú už známi! Po sčítaní všetkých bodov sa ukázalo, že vedenia sa v tomto školskom roku ujali dievčatá. Prvé miesto v oboch kategóriách, a teda miesto vo vedecko-bádateľskom tábore v Chorvátsko, získali N. Gloríková a L. Zigová. Druhé miesto v oboch kategóriách, a teda elektroniku a darčekovú poukážku, získali F. Čermák spolu s V. Kopeckou. Ocenení darčekovými poukážkami boli tiež víťazi jednotlivých kôl, a to menovite Š. Varga, D. Oravec, M. Kyseľová, D. Trnovská, A. Palenčár, S. Kepič, A. Brunari a N. Birknerová. Všetkým víťazom srdečne blahoželáme. Veríme, že dobrou správou pre riešiteľov je, že LaBáK nekončí svojím prvým ročníkom, ale už v súčasnosti prebiehajú intenzívne prípravy na kolá budúceho ročníka. Prezradiť tiež môžeme, že vďaka hlavnému partnerovi, Nadácii Volkswagen Slovakia, čakajú na víťazov budúceho roka ešte atraktívnejšie ceny! Tím tvorcov úloh praje všetkým riešiteľom čo najlepšie prežité letné prázdniny a do videnia v septembri.

http://labak.net/


Stretnutie tvorcov úloh Labáku úspešne za nami

sliacSLIAČ – V dňoch 30.5.-31.5.2014 sa uskutočnilo v útulných priestoroch Kúpeľného hotela Palace na Sliači stretnutie tvorcov úloh online korešpondenčného seminára Labák pre školský rok 2014/2015. Cieľom stretnutia bolo vyhodnotiť ročník 2013/2014, no hlavne oboznámiť tvorcov úloh z radov stredoškolských učiteľov a pracovníkov vo vede s propozíciami spolupráce s Nadáciou Volkswagen Slovakia a zároveň  stanoviť hlavné témy úloh pre 1. a 2. kolo ďalšieho ročníka. Ako už navráva názov hlavného partnera Labáku pre ďalší ročník, Labák sa bude venovať automobilovému priemyslu, pričom počas nasledovných štyroch kôl sa pozrieme do histórie súčasnosti, no nezabudneme sa zamyslieť ani nad jeho budúcnosťou a perspektívou. Po usilovnom premýšľaní boli napokon vybrané nasledovné témy:

  1. kolo – Materiály včera, dnes a zajtra
  2. kolo – Svet v pohybe

Dávid Kocan, projektový manažér AMAVET


Finále Pohára vedy – Kvark 2014

V dňoch 13.-15.6. sa v kráľovskom meste Nymburk konalo medzinárodné finále Pohára vedy 2014 s názvom Kvark. Toto milé podujatie bolo slávnostným vyvrcholením práce najlepších tímov z Česka, Slovenska, Turecka, Nemecka a Kanady.

Pohár vedy organizuje Asociácia malých debrujárov Českej republiky pod vedením pána prezidenta  Mgr. Petra Zapletala. Slovenský AMAVET sa tento rok stal partnerom tohto podujatia v záujme obnovenia debrujárskych klubov a šírenia ich činnosti v rámci Slovenska. Sme veľmi radi, že podujatie oslovilo niekoľko desiatok slovenských tímov. Na medzinárodnom finále Slovensko úspešne reprezentoval tím Vedci šikovníci-Fšetkovedkovia z Novej Dubnice pod vedením Mgr. Jany Šošovičkovej, ktorý získal krásne druhé miesto v kategórii zahraničných tímov. Všetkým zahraničným tímom predal ceny Mgr. Michal Zajaček, ktorý zastupoval AMAVET.

Na záver chceme zagratulovať všetkým oceneným a vyzvať slovenských žiakov a študentov, aby sa nebáli experimentovať. Zapojte ste do Pohára vedy 2015 – NEURON! Všetky informácie nájdete na http://www.poharvedy.cz. Vhodným doplnkom na precvičovanie pre kluby a školské krúžky je náš multidisciplinárny seminár LaBáK (http://labak.net).

Mgr. Michal Zajaček, AMAVET


Metodická príručka pre animačný program Zvedaví vedci uzrela svetlo sveta!

metodicka priruckaTento týždeň k nám z tlače dorazila v náklade 700 ks premiérovo vydaná Metodická príručka nášho animačného programu Zvedavých vedcova to všetko za intenzívnej podpory a spolupráce s Nadáciou Volkswagen Slovakia. Kolektív autorov z AMAVET-u pre vás pripravil na 52 stranách v rámci 8 kapitol návody, špecifiká a vysvetlenia vybraných prírodných javov, zákonitostí a reakcií z pohľadu biológie, chémie, environmentalistiky ale aj fyziky a geografie. Je primárne určená pre animátorov a pedagógov, osoby organizujúce voľno-časové aktivity ale aj všetkých nadšencov vedy a techniky vo veku od 6 do 19 rokov. Samotná príručka vznikla pôvodne pre potreby našich Zvedavých vedcov, ktorých ako animačný program už tretím rokom ponúkame záujemcom priamo v našom kempe v Baško Polje. Veríme, že aj takouto formou  sa nám podarí vám priblížiť vedu plnú tajomstiev a záhad, tak neváhajte aj vy a spoznávajte zákonitosti prírody prostredníctvom práve čerstvo vydanej Metodickej príručky.

Dávid Kocan, projektový manažér AMAVETu


Leto v Chorvátsku s AMAVETom

HREšte stále neviete kam poputujú vaše kroky počas letných prázdnin? Nechajte sa aj vy zlákať píniovým lesom, priezračným morom, pešou promenádou, športovými možnosťami, zaujímavými výletmi a hravou vedou a technikou :-) Príďte do letného domova AMAVETu - kempu Baško Polje na Makarskej riviére.

POSLEDNÉ 4 MIESTA vo fantastickom letnom tábore LETNÁ UNIVERZITKA (27.6. - 6.7. 2014). Viac na: http://superleto.sk/read_post.php?id=1104&idd=0

Skvelé pobyty s animačným programom Zvedaví vedci pre rodiny s deťmi počas celého leta! Termíny a ceny

Viac na: www.superleto.sk

TEŠIME SA NA VÁS!


Septembrová Škola v prírode v Chorvátsku


skola v prirodePlány na ďalší školský rok môžu začať už teraz. Vyberte si svoj septembrový termín na fantastickú Školu v prírode v krásnom prostredí Makarskej riviéry, v kempe Baško Polje s animačným programom ZVEDAVÍ VEDCI.

29.08. - 07.09.2014 od 155 €

05.09. - 14.09.2014 od 145 €

12.09. - 21.09.2014 od 135 €

Viac na: www.superleto.sk

Kontakt: Katka Lehotská, lehotska@amavet.sk, 0905 506 312, 02 44 87 23 31


Popradský modelársky deň

modelarsky denSkoro letná akcia modelárov sa konala v sobotu 14.júna 2014 v Aréne Poprad kde viac ako 180 modelárov zo Slovenska a z cudziny predviedlo svoje modelárske umenie. Návštevníci, ale aj samotní modelári mali čo obdivovať spomedzi viac ako 300 modelov rôznych kategórií. Najviac pútali divákov autentické modely tankov, obrnených vozidiel,  ale aj kamiónov, lodí a lietadiel v ozaj veľkých mierkach. Sprievodnými akciami boli ukážky funkčnosti týchto modelov na umelo vytvorenom polygóne v športovej hale, ale aj pred Arénou. Tejto veľmi príjemnej a peknej akcie sa za modelársky klub Amavet 836 Nitra zúčastnili členovia klubu pán  Martin Mikuláš, ktorý v rámci workshopu predvádzal rôzne spôsoby tvorby kamufláže a náteru plastových modelov. Ako pomocník mu išiel k ruke Jaroslav Vnuk s historickým prierezom tvorby plastových modelov od vzniku  klubu v roku 1994 až po súčasnoť. 


Mladí modelári na Svetovom pohári v Krakowe

V dňoch 30.5.-1.6.2014 sa členovia krúžku raketových modelárov pri Amavet klube č. 808 zúčastnili súťaže Svetového pohára v polskom Krakowe.  Pre niektorých z nich to bola prvá veľká medzinárodná súťaž. SP sa zúčastnili pretekári z ČR, BLR, Slovinska Chorvátska, Slovenska a domáci pretekári. Účasť na Svetovom pohári bola realizovaná s finančnou podporou Ministerstva školstva SR.

Čítať viac »

Memoriál Mareka Galoviča

pretekKlub raketových modelárov  v spolupráci s Amavet klubom č. 808v Partizánskom dňa 24.05.2014 uskutočnili  súťaž  X.ročník Mareka Galoviča, ktorá bola zároveň aj druhou nominačnou súťažou raketomodelárskej odbornosti  v r.2014.

Tohtoročná súťaž sa niesla čo do počtu prihlásených modelárov  v duchu snaženia mladých modelárov, keď sa jej zúčastnilo  dvanásť  juniorov .V kategorii  senior  sa zúčastnilo päť pretekárov.

Čítať viac »

Majstrovstvá Slovenska a Svetový pohár raketových modelárov na východe Slovenska

Členovia Amavet klubu č. 808- VTM a KRM z Partizánskeho sa v dňoch 5.- 8.06.2014 zúčastnili  M-SR v raketovom modelárstve. Súbežne s domácimi Majstrovstvami sa lietala aj súťaž Svetového pohára   FAI - Andritz Cup. Hlavne mladí modelári mali možnosť konfrontovať svoje modely ale i techniku a taktiku so súpermi zo zahraničia. Po nie veľmi lichotivých výsledkoch z poľského Krakowa si chceli napraviť reputáciu, čo sa im aj vďaka priaznivým poveternostným podmienkam podarilo. Na rozdiel od Krakowa počasie bolo naozaj ideálne na dosahovanie dobrých výsledkov. 

Čítať viac »

Účasť na akreditovanom školení o práci s dobrovoľníkmi

V dňoch 20. - 23.5.2014 som sa za AMAVET zúčastnila podnetného akreditovaného školenia s názvom Manažment dobrovoľníkov a dobrovoľníčok so zameraním na znevýhodnených mladých ľudí, ktorý sa dá charakterizovať aj ako Dobrovoľníctvo pre všetkých. Tento tréning organizovali: Platforma doborovoľníckych centier, Bratislavské dobrovoľnícke centrum, Komunitné centrum a Ministerstvo školstva, vedy, výskumy a športu Slovenskej republiky.

Špecificky bol tréning zameraný na prácu so znevýhodnenými mladými ľuďmi do 30 rokov (mladí nezamestnaní, ľudia s postihnutím, psychickým ochorením a pod.). Tréning poskytol náležité teoretické a praktické vedomosti, zručnosti a konkrétne metódy, ktoré je možné uplatniť pri práci s dobrovoľníkmi/čkami. Vytvoril priestor na rolové hry, zážitkové techniky a ich reflexiu pre prácu s dobrovoľníkmi, interaktívnu prácu v skupine a výmenu skúseností počas diskusií.

Štyri hodnotné dni strávené na tréningu boli zamerané na oblasti manažmentu, výberu dobrovoľníkov, plánovanie práce, vyhľadávanie dobrovoľníkov, ich supervíziu, legislatívu dobrovoľníctva ako aj na spoznávanie charakteristík a špecifík znevýhodnených skupín mladých ľudí, ktoré by sa do procesu dobrovoľníckej činnosti mohli zapojiť.

Teraz je na nás nájsť mladých ľudí s potenciálom, ochotou dobrovoľníčiť a zapojiť ich do chodu našej organizácie tak, aby správne pocítili, že u nás majú svoje miesto...

Bronka Czinegeová


Účasť v "Štartéri" národného programu Praktik

NITRA – V dňoch 28.5.2014 a 29.5.2014 sme sa ja a môj kolega Dávid Richter zúčastnili úvodného školenia s názvom Štartér, ktoré je súčasťou národného projektu PRAKTIK, na ktorého realizáciu prispieva IUVENTE, t.j. Slovenskému inštitútu mládeže z fondov Európska únia. Štartér je prvou a zároveň vstupnou vzdelávacou aktivitou celého projektu. Počas dvoch dní strávených v školiacich priestoroch Hotela Agroinštitút v Nitre nás pracovníci Tematického centra pre Nitriansky kraj, ktorí sú zároveň zodpovední na riešenie a realizáciu projektu práve na území Nitrianskeho kraja. Absolvovali sme úvodné zoznámenie s projektom, ďalej sme si vydiskutovali a ujednotili obsah pojmov formálneho, neformálneho a informálneho vzdelávania, no hlavná časť bola zameraná na podporu práce s dobrovoľníkmi a jednotlivé aspekty úspešnej spolupráce s dobrovoľníkmi pri realizácii voľno-časových aktivitách; napr.: konzultácie, poradenstvo, mentoring, koučing a supervízia) a tiež formy vedenia dobrovoľníkov, teda autokratický, demokratický ale aj liberálny. Mne osobne školenie napomohlo v jednotlivých metódach komunikácie na princípe ako správne komunikovať a čomu sa pri komunikácii vyhýbať, a to všetko s cieľom jednoznačnej a vecnej komunikácie, čo určite napomáha úspešnej spolupráci v tíme. Ďalšími fázami, ktoré nás v rámci projektu čakajú sú najprv druhá fáza projektu Praktik, t.j. Rabaka, kde nadobudnuté schopnosti budeme môcť aplikovať pri spolupráci s mládežnickými dobrovoľníkmi na tvorbe programu a rozvrhu aktivít pre Tábor plný detí, ktorého samotná realizácia je treťou a zároveň poslednou fázou. Školenie nám teda napomôže aj v ďalšej našej práci v rámci letných táborov v Chorvátsku, ale aj pri ďalších projektoch, ktoré AMAVET v priebehu roka organizuje.

Samozrejme možnosť zapojiť sa máte aj vy, keďže školenia ako súčasť prebiehajúceho projektu Praktik prebiehajú aj v ostatných krajoch Slovenska. Preto neváhajte a zapojte sa. 

Bližšie informácie o projekte nájdete tu: https://www.iuventa.sk/sk/sub/projektpraktik/novinky-1.alej

Dávid Kocan
Projektový manažér AMAVET-u


AMAVET vo Valčianskej doline (14.6.2014)

V sobotu, 14.6.2014 na 3. celoslovenskom stretnutí dvojčiat a viacerčiat 2014 s Kamarátom Snoopym AMAVET sekretariát v zložení Dávid Richter, Dominik Kostoláni, Dáša Gardošíková, Dominik Kľoc, Žofia Považanová prezentovali experimenty z dielne animačného programu Zvedaví vedci, ktorý realizujeme v Chorvátsku (viac o aktivitách na www.superleto.sk). Na akcii sa zúčastnilo 320 rodín s dvojčatami a 19 rodín s trojčatami. Najväčší záujem o experimenty bol najmä zo strany starších detí, pre ktoré sme pripravili aj súťaž robotov. Z pestrého podujatia sme odchádzali s dobrým pocitom a s vedomím, že sme mnohým deťom priniesli kopec nových vedomostí a zážitkov.

Dávid Richter, programový koordinátor AMAVETu


Rozviň svoj talent ďalším štúdiom

Si iniciatívny umelec, ktorý chce ešte študovať a pokračovať v umeleckom remesle? Alebo máš talent a si umelecky nadaný?

Neváhaj a prihllás sa na ŠPECIALIZOVANÉ POMATURITNÉ ŠTÚDIUM na SSUŠ Hodruša Hámre a nechaj svoj talent rásť!


Pokus

Usadené horniny

horninyOdkiaľ pochádzajú skaly ? Niektoré pochádzajú z erupcií sopiek (vulkanické skaly). Iné vznikli nahromaďovaním vrstiev bahna, piesku, štrku a kamienkov – to sú usadené skaly. Posúďme tento jav.

Tretinu pohára vyplňte štrkom, pieskom a hlinou. Primiešajte vodu a nechajte na vrchu trochu vzduchu. Pohár hermeticky uzatvorte a traste ním, aby sa obsah dobre premiešal. Potom pohár položte.

Čítať viac »

Seriál o atómoch

Štandardný model. Čo je fundamentálne? Veľkosť atómu


Tel.č., fax: 02 44 872 331 Mobil: 0905 506 312 E-mail: amavet@amavet.sk
www.amavet.skwww.superleto.skwww.festivalvedy.skwww.juniorinternet.sk
ISSN 1337-1703
(cc) 2013 AMAVET - Asociácia pre mládež, vedu a techniku
Odhlásenie z mailinglistu