Informujte o aktivitách AMAVETu a nových udalostiach vo svete mládeže aj vedúcich krúžkov, svojich členov, priateľov, či známych - nezabudnite im tento newsletter preposlať!
Nezobrazuje sa tento newsletter správne? Otvorte v prehliadači.

Milí priatelia,

bronkaani sa mi nechce veriť, že je tu čoskoro koniec februára a že nový rok má za sebou takmer dvojmesačnú púť. Veď len teraz sme si navzájom priali nech je šťastný, plný zdravia, radostí a úspechov. Toto naše prianie samozrejme trvá i naďalej, len realita je už v plnom prúde. Kopec pracovných povinností spojených s nedávnymi predsavzatiami aj nás v AMAVETe ženie neustále vpred tak, aby sme za sebou videli výsledky. Hodnotné a merateľné. A také, ktoré v nás vyvolávajú dobrý pocit. Napríklad ako príprava na Junior Internet, ktorý onedlho uzatvára elektronickú registráciu či príprava letnej sezóny v obľúbenom kempe Baško Polje, ktorý otvára možnosti aj pre netradičné Školy v prírode či koncoročné výlety a samozrejme pre letné pobyty a tábory. Neodmysliteľnou súčasťou každého amaveťáckeho roka je Valné zhromaždenie, ktoré nás i tento rok čaká v marci. Na Slovensku sme tiež úspešne rozbehli projekt s názvom RoboRave a poznávacie podujatia bežia ako na kolotoči. CERN je na tento školský rok už plne vyťažený, avšak prichádzame k Vám s termínmi na ten ďalší. To všetko a mnoho ďalšieho čo máme za sebou ale i to, čo nás čaká by sme nezvládli bez Vašej podpory. Preto Vám ďakujeme za akúkoľvek pomoc, napríklad aj za Vaše rozhodnutie darovať 2% AMAVETu a podporiť tak mladé vedecké talenty. Urobiť tak môžete do konca marca. Staňte sa súčasťou vytvárania budúcnosti aj Vy! Spolu s nami...Ale o tom už viac v nasledujúcich riadkoch.

Prajem Vám pokojný, ničím nerušený, ešte stále zimný čas.

Bronka Czinegeová, Vaša šéfredaktorka  


Registrácia na Junior Internet trvá už len pár dní

junior internetAk si ešte stále nezaregistroval svoj webový projekt na stránke juniorinternet.sk, neváhaj a urob tak do 18.2.2014. Ukáž čo je v tebe a staň sa aj ty jedným z mladých webmajsterov. Registruj sa TU 

Súťažiť môžeš až v 6 súťažných kategóriách:

JuniorWEB – webové stránky, internetové služby a projekty umiestnené na Internete.

JuniorDESIGN – design webových stránok a akékoľvek iné elektronické grafické práce.

JuniorTEXT – do súťaže môžete prihlasovať texty na tému "Sloboda na internete". Slohový útvar je ľubovoľný. Rozsah súťažného textu musí byť min. 1000 znakov.

JuniorERB – do súťaže môžete prihlasovať webové stránky, internetové služby a projekty umiestnené na internete. Súťaž je určená webovým stránkam pre mestá, obce, regióny, turistické miesta či verejnú správu.

JuniorAPP – súťaž mobilných aplikácií resp. perspektívnych návrhov mobilných aplikácií a webových aplikácií.

JuniorLEARN – novinka! Kategória je určená pre nekomerčné webové stránky poskytujúce vzdelávací obsah. Web určený pre výučbu s overeným hodnoverným obsahom, tzv. e-learningové projekty.

Junior Internet sa uskutoční  28. – 29. marca 2014 v priestoroch Fakulty informatiky a informačných technológií STU v Bratislave, ktorá nad týmto podujatím zároveň prijala záštitu.

Viac na: juniorinternet.sk


Súťaž RoboRAVE už aj na Slovensku!

RoboraveV USA nadácia „Inguiry Facilitation Inc.“ od roku 2001 organizuje  medzinárodnú robotickú súťaž, ktorá  je významným spôsobom prispieva k záujmu detí o vzdelávanie, veď Američania sami o nej hovoria že „Robots Are Very Educational“.

Zorganizovať takúto súťaž na národnej úrovni je dlhá a  strastiplná cesta, po ktorej sa bez finančných prostriedkov veľmi ťažko kráča. Zatiaľ, mimo Spojených štátov, národné kolá tejto súťaže organizujú len v Mexiku, Kolumbii, Argentíne, Číne a z Európy v Španielsku, Francúzsku a v Českej republike – sa na túto náročnú cestu dal pred dvoma rokmi AMAVET – CZ.

Po oboznámení sa s podmienkami , ale aj vďaka prísľubu prvotnej pomoci partnerského  AMAVET-u z Česka, kde táto robotická súťaž vstupuje v roku 2014 už do svojho 3. ročníka, pripravujeme aj my – v AMAVETe – SK v roku 2014 svoj 1. ročník tejto medzinárodnej súťaže, určenej pre žiakov základných a stredných škôl v stavbe a v programovaní robotov už aj na Slovensku.

Čítať viac »

CERN v Ženeve - posledných 10 voľných miest v tomto školskom roku

cernNeopakovateľná príležitosť navštíviť najväčšie vedecko - technické centrum Európy, dnes už celosvetové laboratórium, venujúce sa časticovej, vysoko-energetickej fyzike - CERN.

POSLEDNÝCH 10 VOĽNÝCH MIEST v tomto školskom roku!

Termín: 8. - 12. 3. 2014

Cena od: 158 €

Vhodné pre individualistov aj pre menšie skupiny. Neváhajte a prihláste sa na nezabudnuteľné podujatie, vďaka ktorému sa ponoríte do sveta vedy a histórie zároveň!

Program podujatia nájdete TU


Vyhlásené termíny do CERNu na školský rok 2014/ 2015

CERNSte školská alebo iná skupina a radi by ste navštívili svetoznáme laboratórium  venujúce sa časticovej, vysoko-energetickej fyzike?

Práve CERNu dnes vďačíme za web, magnetickú rezonanciu, pozitrónovú tomografiu a značný postup v chápaní vesmíru a tom ako funguje. Tu sa antihmota premenila prvýkrát z matematických rovníc na ozajstné zhluky antiprotónov a pozitrónov a najväčšia "chladnička" na svete, urýchlovač LHC, ktorý tu tiež vznikol prispel k veľkému postupu v oblasti kryogeniky a supravodičov. Toto a omnoho viac Vám ponúka najväčšie vedecko - technické centrum v Európe  a v spojitosti s prehliadkou Ženevy, návštevy OSN či múzea Alberta Einsteina v Berne vytvára nezabudnuteľný zážitok. Svedčí o tom aj VIDEO z Gymnázia v Partizánskom, ktorého žiaci CERN s AMAVETom navštívili nedávno.

Zarezervujte si jeden z vyhlásených termínov na budúci školský rok už teraz a nepremeškajte jedinečnú príležitosť:

8.10. - 12.10.2014

22.10. - 26.10.2014                                                                                                                              

12.11. - 16.11.2014                                                                                                                                

3.12. - 7.12.2014

Cena od: 165 €

Program podujatia CERN v Ženeve

FOTOGALÉRIA

FOTOGALÉRIA 2

Kontakt: Katka Lehotská, lehotska@amavet.sk, +421 905 506 312, +421 2 44 87 23 31


TIP na školský výlet s nádychom (hravej) vedy

chorvatskoNetradičnú ŠKOLU V PRÍRODE alebo koncoročný školský výlet môžte zažiť i vy! Stačí vyraziť do Chorvátska, na Makarskú riviéru a spoznať nielen krásy okolia ale aj naučiť deti vnímať niektoré predmety v škole ako hravú formu poznávania. To všetko vďaka animačnému programu Zvedaví vedci.

„More, slnko, pláž, aj veda, to je naša krajšia sféra“. Týmito slovami začína (lepšie povedané končí) video venované miestu,  ktoré už niekoľko rokov familiárne nazývame letným domovom AMAVETu. Dovoľte, aby sme vám predstavili možnosti vytvorenia netradičného programu pre deti a mládež v Baško Polje – čarovnom kempe uprostred píniového lesa na pobreží Jadranského mora.

 

Čítať viac »

Zvedaví vedci - veda trochu inak

zvedavi vedciAnimačný program Zvedaví vedci tvorí súbor pokusov a aktivít, ktorých primárnym cieľom je zaujímavým a netradičným spôsobom priblížiť vedu mladým ľuďom, a tým eliminovať predsudok, že veda je nedostupná a nudná. Po prvýkrát boli Zvedaví vedci súčasťou letného tábora v chorvátskom kempe Baško Polje v roku 2012 a odvtedy sú neodmysliteľnou súčasťou každého tábora, animačnej činnosti a mnohých iných podujatí organizovaných Amavetom. Našou súčasnou snahou je posunúť všetky skúsenosti a zážitky ďalej – učiteľom, rodičom a ľuďom starajúcim sa o voľnočasový program mládeže. Práve z tohto dôvodu pracujeme na vydaní DVD, ktoré pomocou videí a fotografií vzniknutých počas celého obdobia fungovania Zvedavých vedcov, bude schopné čo najvernejšie popísať našu činnosť a odozvu zo strany mladých. Taktiež pracujeme na vydaní publikácie, ktorá bude sumarizáciou všetkých aktivít, ich postupov ako aj užitočných rád s cieľom byť oporným materiálom v prípade záujmu integrovať animačný program Zvedaví vedci aj do vašej náučno-zábavnej činnosti.

Fotogaléria Zvedavých vedcov


Darujte 2% mladým a talentovaným

2%Vaše 2%/ 3% z dane môžu poputovať na správnu vec. Podporte mladé talenty v ich snahe uspieť vo svete vedy a techniky. Aj Vy sa môžete stať jedným z tých, ktorí pomáhajú deťom a mladým ľuďom kráčať za svojim snom, presadiť sa a rozvíjať schopnosti a zručnosti v oblastiach, ktoré sú kľúčové pre budúcnosť nás všetkých.

Postup na poukázanie 2% nájdete na stiahnutie TU

Ak ste v roku 2013 vykonávali dobrovoľnícku činnosť, môžete darovať až 3% z Vašej dane! Viac


2% na letný tábor pre Vaše dieťa

2%Chceli by ste v letnom období poslať svoje dieťa do tábora? A čo tak do Chorvátska, na jedno z najkrajších letovísk - Makarskú rivéru? A čo tak do kempu Baško Polje s animačným programom Zvedaví vedci? A čo tak za zvýhodnenú cenu z Vašich 2%?

Jedinečná príležitosť! Darujte 2% AMAVETu a ten Vám ich odpočíta z ceny tábora! 

Čítať viac »

Projektový systém AMAVET

Do 15.1.2014 mohli AMAVET kluby podávať svoje projekty prostredníctvom projektového formuláru do nového projektového systému AMAVET. K tomuto dátumu evidujeme celkovo 14 podaných projektov od 9 AMAVET klubov. Projekty sú v prevažnej miere zamerané na oblasť vedy a techniky ale aj na neustále rozrastajúcu sa víziu sociálnej inklúzie mladých ľudí zo znevýhodneného prostredia či na zábavnú formu rozličných činností.

Predsedníctvo AMAVETu vyhodnotí projekty do 31.3.2014 a do tohto dátumu Sekretariát mailovou formou informuje vedúcich klubu o výsledku.

Finančné prostriedky na podporené projekty budú prerozdelené z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR v pomere 90:10.

Všetkým klubom, ktoré podali svoj projekt ďakujeme za ich snahu vylepšiť týmto spôsobom klubovú činnosť a prajeme veľa štastia! Zároveň pevne veríme, že v budúcom období sa k podávaniu projektov zapojí ešte viac AMAVET klubov.


VALNÉ ZHROMAŽDENIE AMAVETU
Tak, ako každý rok v marci sa okrem Junior Internetu uskutoční aj Valné zhromaždenie AMAVETu. Plánované je na 15. 3. 2014 v Martine. Zástupcovia klubov AMAVETu budú tento rok okrem iného rozhodovať o zmenách stanov v bode sídla nášho združenia, nakoľko sa sekretariát presťahoval do nových priestorov. Pôjde však aj o iné dôležité body, ako napríklad víziu do ďalšieho napredovania a odprezentovanie predchádzajúcej činnosti, či už klubovej alebo členov sekretariátu z pohľadu ich pracovnej náplne. 

Pár tipov na podanie projektu

Milé kluby!

Kedže je nový rok v plnom prúde, mnohé nadácie už otvorili svoje brány na podávanie projektov prostredníctvom vyhlásenia grantov alebo uverejnenia formulárov žiadostí. Prosím, neprehliadnite možnosti zlepšiť svoje aktivity aj týmto spôsobom a zapojte sa i Vy do podávania projektov. Prinášame Vám inšpiráciu v podobe niekoľkých vyhlásených grantov, aj keď možností je nekonečne viac. A ešte niečo - Všetko je na webe :-)

Veľa štastia!

Nadácia Tatra banky

Ministerstvo kultúry SR 

Slovnaft

Slovak Telekom

Prosím venujte tiež pozornosť projektu inštitútu IUVENTA - KomPrax, ktorý je určený vedúcim klubov ale aj všetkým členom klubu.


Život pri vode

Jantárovka - pobrežný ulitník

slimakJantárovka veľká- Succinea putris patrí do skupiny ulitníkov, čeľade Succineidae. Má pomerne tenkú, krehkú ulitu o veľkosti 21 mm. Telo je tmavé, tykadlá sú stopkaté, ústie do ulity je pomerne veľké. Tento druh je výlučne viazaný na vlhké biotopy- či sú to okraje vôd, alebo rôzne močariny. Nie je vybavený do nepriaznivej situácie- obdobie sucha a v zime, nemá totiž uzatváracie viečko.jantarovka Takýmto viečkom je vybavený napríklad suchozemský slimák záhradný alebo vodný ulitník močiarka podunajská. Niektoré suchozemské ulitníky si za sucha vytvoria zo slizu a vápna v ústi ulity takzvané dienko, ktoré ich chráni pred vysychaním. Postupne sa ulitník sťahuje hlbšie dovnútra ulity a mnohí si urobia niekoľko takýchto uzáverov. Keď nastanú lepšie podmienky, postupne búra tieto uzávery a vyjde von. Vodu prijímajú mäkkýše ústami, ale aj povrchom tela. Jantárovky vídame ostrovčekovito roztrúsené, nikdy nie rovnomerne. 

Autor článku a fotografií: Ľubomír Čech

Príspekov poskytol AMAVET klub č. 946


Milikanov pokus

elektricky nabojFyzikálna podstata určenia elementárneho náboja na stiahnutie TU


Seriál o atómoch

Štandardný model. Čo je fundamentálne? Je atóm fundamentálny?

Čítať viac »

Tel.č., fax: 02 44 872 331 Mobil: 0905 506 312 E-mail: amavet@amavet.sk
www.amavet.skwww.superleto.skwww.festivalvedy.skwww.juniorinternet.sk
ISSN 1337-1703
(cc) 2013 AMAVET - Asociácia pre mládež, vedu a techniku
Odhlásenie z mailinglistu