Informujte o aktivitách AMAVETu a nových udalostiach vo svete mládeže aj vedúcich krúžkov, svojich členov, priateľov, či známych - nezabudnite im tento newsletter preposlať!
Nezobrazuje sa tento newsletter správne? Otvorte v prehliadači.

Milí priatelia,


editorialnapriek tomu, že si z nás bláznivý Apríl robí dobrý deň a my dookola vymieňame tričká za teplé svetre, pevne verím, nestrácate rovnako ako ani my chuť tvoriť, inovovať a vylepšovať rôzne veci, podujatia či projekty. Jar predsa prišla, aj keď sa to občas nezdá a my si nevšímame tú jej povestnú únavu, ktorú sme sa rozhodli zdolať, ale snažíme sa načerpať slnečnú energiu, ktorá nám potom môže priniesť nové nápady. Tie sa potom presúvajú nielen do oblasti Slovenska ale pomáhajú nám aj pri tvorbe aktivít v Chorvátsku, ktoré sú za dverami.
Po mimoriadne vydarenom deviatom ročníku súťažnej konferencie Junior Internet, z ktorého spomienky v nás zaznievajú dodnes a ešte         aj dlho budú vďaka vašim skvelým feedback – om, sme sa teda pustili opäť do práce. A že jej teda nie je málo, toho sme si vedomí všetci.  Tu je však na mieste známe príslovie: „Bez práce nie sú koláče“. A my maškrtíme radi a často :-)
Tešíme sa na vás pri organizovaní našich projektov, táborov a podujatí, ktoré majú zmysel práve vďaka vám...

Bronka Czinegeová, Vaša šéfredaktorka


Junior Internet úspešne ukončil svoj 9-ty ročník

finaleFinalisti slovenského Junior Internetu sa stretli v Bratislave v dňoch 28. – 29. marca 2014, aby porovnali svoje sily a prezentovali svoje webové projekty pred ôsmimi členmi hodnotiacej komisie i širokou verejnosťou či víťazmi českého Junior Internetu, ktorí prijali pozvanie na slovenskú konferenciu. Predsedom hodnotiacej komisie bol Ľuboš Demovič zo Zones.sk.

Aj tento ročník Junior Internetu prebiehal na pôde Fakulty informatiky a informačných technológií STU. Počas súťažnej konferencie si hodnotiaca komisia vypočula prezentácie vyše 60 mladých programátorov, dizajnérov a blogerov s ich zaujímavými projektmi a prácami, ktoré boli vybrané spomedzi  170 registrovaných webov, grafík a textov. Súťažiaci mali vyhradené 3 minúty na to, aby ukázali najsilnejšie stránky svojej práce. Súťažili v šiestich kategóriách – JuniorWEB, JuniorDESIGN, JuniorTEXT, JuniorAPP, JuniorERB a v tohtoročnej novinke JuniorLEARN. Mimo súťaže odprezentovali svoje víťazné práce aj českí účastníci a výhercovia českého Junior Internetu.

Čítať viac »

Video účastníkov Junior Internetu - plné spomienok na perfektnú akciu

Čítať viac »

LaBáK - Krátko pred posledným kolom

labakS blížiacim sa koncom školského roka sa blíži aj posledné kolo LaBáKu s názvom „Vieme, čo dýchame?“, ktorého spustenie je plánované na 18. apríla 2014. Tím tvorcov úloh v súčasnosti dolaďuje posledné detaily úloh nesúcich sa v duchu pomyselnej otázky, či každý z nás vie, čo sa nachádza vo vzduchu, ktorý dennodenne dýchame. Keďže ide o posledné tohtoročné súťažné kolo, po jeho ukončení prebehne záverečné vyhodnotenie a určenie víťaza v tej – ktorej kategórii. Aby sme však neopomenuli výsledky tretieho kola – v kategórii ZŠ získala najväčší bodový zisk N. Gloríková a v kategórii SŠ A. Brunari spolu s N. Birknerovou. Tím tvorcov úloh pevne verí, že posledné kolo nebude pre riešiteľov o nič menej zaujímavé ako predošlé tri a že v budúcom školskom roku budú opäť aktívnymi účastníkmi online semináru LaBáK.

Dominik Kostoláni, koordinátor projektu

Viac na: http://labak.net/


Hľadá sa animátor - školenie priamo v Chorvátsku

letoChceš sa aj ty stať jedným zo "Zvedavých vedcov"a chuť sa niečo nové naučiť a urobiť tvoje leto zábavnejším, pestrejším a dobrodružnejším? Máš šancu načerpáť nové vedomosti a cenné skúsenosti v krásnom prostredí Makarskej riviéry - v kempe Baško Polje,  spoznáť nových ľudí a zažiť skvelú zábavu! 

Máš viac ako 18 rokov a baví ťa práca s deťmi a mládežou? Si komunikatívny, veselý, zodpovedný a kreatívny? Už dlhšie premýšľaš nad prácou animátora ako dobrovoľník? Neváhaj a prihlás sa na školenie animátorov k programu Zvedaví vedci a môžeš ho absolvovať priamo v mieste konania táborov a animačných programov! Spoj príjemné s užitočným a popri školení si uži príjemné prostredie Jadranu mimo hlavnej turistickej sezóny! Za úspešnú maturitu či ukončenie skúškového si predsa zaslúžiš odmenu. ;)

Viac na: http://superleto.sk/read_post.php?id=1272&idd=8


More, slnko, pláž aj veda - to je naša krajšia sféra

Čítať viac »

E(X)PLORY 2014 - národná poľská výstava projektov mladých vedcov v Gdynii

exploryV dňoch 27. až 29. marca 2014 sa Martin Vanečko, študent z Gymnázia v Kežmarku a Erik Wetter, študent z Gymnázia v Sučanoch, účastníci FVaT  2013, mali možnosť so svojimi projektami zúčastniť na Celopoľskom "E(X)PLORY", čo je obdoba nášho celoslovenského Festivalu vedy a techniky. Porovnaním úrovne nimi prezentovaných projektov môžeme povedať, že úroveň 150 projektov prezentovaných účastníkmi z Poľska a ďalších 10-tich účastníkov zo zahraničia bola na vysokej úrovni a tak stretnutie na medzinárodných súťažiach konaných už v máji tento rok  Intel - ISEF a I-SWEEEP v USA či európske ESE-2014, ktoré bude výnimočne tento rok na Slovensku v Žiline od 7. do 12. septembra 2014, budú mať opäť vyššiu úroveň.

"Dúfame, že ich účasť na tejto prestížnej európskej súťaži odštartuje ešte väčší záujem žiakov stredných škôl o prácu na projektoch, ktorým AMAVET s radosťou pomôže s ich prezentáciou vo svete".

Jozef Ristvej, st.

Čítať viac »

Finále Science Cup-u sa blíži!

scienceMedzinárodná sútaž malých debrujárov Science Cup – KVARK 2014 – má za sebou vyhodnotené tri zo štyroch korešpondenčných kôl. Do tohtoročného Pohára vedy, ktorý organizuje Asociace malých debrujárů ČR, sa okrem tímov z Českej republiky zapojili žiaci z Kanady, Talianska, Turecka, Nemecka a samozrejme aj zo Slovenska.  

Čítať viac »

Ďalšie školenie úspešne za nami

skolenieV dňoch 21.3. a 22.3.2014 prebehlo pri príležitosti príprav na ďalšiu sezónu táborov v našom kempe Baško Polje akreditované školenie sprostredkované Ing. Zdenkom Friedrichom. Nižšie prinášame článok od pána Friedricha.

V piatok 21. a v sobotu 22.3.2014 prebehlo v priestoroch Bratislavského AMAVET-u akreditované školenie pracovníkov prímorských detských táborov pre pozíciu HLAVNÝ VEDÚCI. Dôvodom vyškolenia ďalších vedúcich je úspešné pokračovanie akcií v Chorvátskom Baško Polje, ktoré už deviatym rokom AMAVET v tejto destinácii nielen že uskutočňuje, ale každoročne zlepšuje podmienky tak, že sa oplatí prihlásiť sa na niektorú z ich akcií...

Pre mňa ako školiteľa bolo veľmi potešiteľné, že všetci účastníci mali enormný záujem nielen počúvať, ale bolo potrebné zodpovedne odpovedať na skutočne zaujímavé otázky prítomných a tak pri odovzdávaní osvedčení boli nakoniec spokojní všetci.

Ďakujem všetkým účastníkom tohto školenia za ich veľmi kladnú spätnú väzbu a želám krásne a vydarené podujatia nielen pri mori, ale aj na Slovensku. 

Podnetné školenie nám amaveťákom umožnilo obohatiť vedomosti, ktoré efektívne využijeme pri viacerých podujatiach AMAVETu. Dozvedeli sme sa veľa zaujímavostí či už z teórie alebo praxe a bolo pre nás veľkou cťou obdržať Certifikát hlavného táborového vedúceho. 


Exkurzia AMAVET klubu č. 727 z Krompách do CERNu očami účastníčky

cerbMy, členovia AMAVET klubu pri Gymnáziu v Krompachoch, sme sa pred časom vybrali na jeden z najočakávanejších výletov tohto školského roka. Precestovali sme pekných pár tisíc kilometrov, aby sme videli čosi nové , aby sme zažili čosi unikátne a aby sme mohli v budúcnosti rozprávať príbehy o našich potulkách. Potulkách v krajine helvétskeho kríža.

Celé to začalo dňa 8. marca, keď sme nasadli do autobusu a vydali sa na vzrušujúcu 24-hodinovú cestu naprieč štyrmi krajinami strednej Európy. Prešli sme cez Slovensko, Rakúsko, Nemecko, až sme sa ráno o desiatej ocitli tesne za švajčiarskymi hranicami, a to pred bránami Technoramy – našej prvej zastávky.

Čítať viac »

Členovia AMAVET klubu 808 raketových modelárov Partizánske na prvej nominačnej súťaži - Prievidza 2014

nominacna sutazDňa 12.04.2014 za pekného jarného počasia sa konala prvá nominačná súťaž raketových modelárov Slovenska na lúke pri obci Koš. Lietalo sa v kategóriách  raketoplán, raketa streamer  a RC raketoplán.

Naši členovia klubu za podpory mesta Partizánske a AMAVETu  vycestovali  v zložení:  juniori – Denis Javořík, Milan Mitáš, Veronika Mitašová, Marek Urban a Jozef Holobradý, seniori – Milan Javořík,  Norbert Žemla, Michal Žemla, pomocník Jozef Jaššo a rozhodca Zuzana Galovičová.Našich pretekárov prišli podporiť ako fanúšikovia rodina Urbanová, Škultetiová a Mitašová.

Čítať viac »

Konferencia o mládeži predstavila Stratégiu pre mládež 2014-2020

konferenciaV dňoch 18.3. a 19.3.2014 som sa zúčastnil za AMAVET Konferencie o mládeži, ktorú organizovala IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR na Hoteli Bôrik v Bratislave. Konferencia bola zameraná na zhodnotenie doterajšej práce s mládežou, jej celkového stavu, ktorý bol prezentovaný v Správe o mládeži za rok 2014, no hlavným cieľom tohto stretnutia ľudí bolo implementovať  Stratégiu pre prácu s mládežou v nasledujúcom programovacom období, teda v rokoch 2014-2020. Konferencia prebiehala formou zaujímavých workshop-ou, kde bol vytvorený priestor pre diskusiu o jednotlivých cieľoch tejto Stratégie. Na Konferencii sa zúčastnili ľudia pracujúci v mimovládnej a neziskovej sfére, ďalej predstavitelia odborov školstva samosprávnych krajov, samospráv, pracovníci ministerstiev ale aj pracovníci samotnej IUVENTY. Všetky dokumenty, teda Stratégiu SR pre mládež na roky 2014-2020 a Správu o mládeži za rok 2014 nájdete v prílohách článku

Prílohy k článku nájdete tu a tu.

Dávid Kocan, projektový manažér AMAVETu


Cesty k dobrej škole 2014

cestyČasopis Dobrá škola, s ktorou AMAVET dlhodobo spolupracuje na báze mediálnej spolupráce organizuje dňa 30. mája 2014 v priestoroch Kongeresového centra Družba v Bratislave zaujímavé a podnetné podujatie, určené pre všetkých tých, ktorí chcú vedieť, aká je to "Dobrá škola". Ide o prvé celodenné podujatie časopisu a rozhodne by ste si ho nemali nechať ujsť!

Cesty k dobrej škole 2014 ponúkajú:

- rečníkov, ktorí vám nasadia chrobáka do hlavy,
- videá, ktoré vám otvoria oči,
- diskusie, v ktorých váš hlas nezanikne,
- skúsenosti, kt oré vás povzbudia,
- stretnutia, ktoré vás obohatia.

Príďte i Vy hľadať Cesty k dobrej škole!

Viac na: http://www.dobraskola.com/cesty.html


Projekt 72 HODÍN prichádza tretí krát na Slovensko

Rada mládeže Slovenska: Vylepšite svoje okolie za 72 hodín

72 hodinZa 3 dni sa dá stihnúť veľa: zrenovovať detské ihrisko, nastriekať grafity na ošarpanú stenu, vysadiť nový park alebo vybudovať náučný chodník. Chce to len nápad a chuť meniť veci k lepšiemu.

Určite vo svojom okolí nájdete veľa vecí, ktoré by si zaslúžili zmenu. Nájdite si s priateľmi 72 hodín a urobte ju. Aj malé aktivity môžu byť veľké plus. Nový náter na preliezkach a vynovené ihrisko hneď vyzerá veselšie. 16. – 18. mája 2014 budú dobrovoľníci na celom Slovensku zveľaďovať prostredie v ktorom žijú. Pridajte sa k nim aj vy.

72 hodín je trojdňový maratón dobrovoľníctva. Je to víkendová akcia, počas ktorej sa na celom Slovensku organizujú lokálne projekty (takmer každého druhu), ktorých cieľom je spríjemniť, skrášliť a urobiť okolie, v ktorom žiješ lepším a okoloidúcim/stojacim vyčariť úsmev na tvári. Cieľom projektu je zapojiť a aktivizovať čo najviac mladých ľudí. Ukázať im, že stačí málo, aby dokázali veľa. Presvedčiť ich, že sú sami schopní zmeniť veci, ktoré sa im nepáčia. Naučiť ich spolupracovať a viac vnímať verejný priestor a svet okolo seba.

Teraz máte šancu ukázať dobrovoľníckeho ducha, vymyslieť vlastný projekt a zapojiť sa do najväčšieho dobrovoľníckeho maratónu na Slovensku.

Prihlasovanie projektov TU

Viac info na: http://www.72hodin.sk/


Život pri vode

Naše vodné ulitníky

ulitnikPatria medzi ne aj naše močiarky.Obývajú pomaly tečúce vody ústiace do Dunaja.
U nás žijú 2 druhy – Močiarka podunajská – Viviparus acerosus , ktorú často nachá-
dzame aj v plytkých vodách Malého Dunaja a Močiarka – Viviparus contectus , ktorá
má bacuľatejšie závity ulity . V. contectus obýva vody Podunajskej a Potiskej nížiny,
hojne som ich nachádzal aj v Šúrskom rybníku NPR Jurský Šúr.
Močiarky sú živorodé ulitníky o veľkosti 40 – 50 mm. Keďže sa vyvíjajú v tele matky,
rodia sa ako životaschopné jedince schopné prijímať potravu. Živia sa hlavne vodnými
riasami. Sú vybavené proti nepriazni a vysychaniu viečkom, ktoré je pevne prirastené
k nohe a presne zapadá k ústiu ulity. Patria do skupiny predožiabrovcov – t.j. že dýcha-
jú žiabrami.V rámci jedného druhu môžeme na jednom biotope nájsť vedľa seba pásikavé
i nepásikavé formy, ktoré sú anatomicky zhodné.

Autor článku a fotografie: Ľubomír Čech

Príspevok poskytol AMAVET klub č. 946

ulitniky


Pokus

Zaujímavá zmes

zmesAk do kvapaliny určitého objemu pridáte inú kvapalinu rovnakého objemu, získate presný dvojnásobok pôvodného objemu ? Samozrejme, že 100 ml vody pridanej do 100 ml vody bude 200 ml. Neplatí to však pri všetkých zmesiach. Neveríte ? Nasledujúci pokus vás o tom presvedčí.

Pozn.: Foto ilusračné (Profimedia.sk in Sme.sk)

Čítať viac »

Seriál o atómoch

Štandardný model. Čo je fundamentálne? Sú protóny a neutróny fundamentálne?

Čítať viac »

Tel.č., fax: 02 44 872 331 Mobil: 0905 506 312 E-mail: amavet@amavet.sk
www.amavet.skwww.superleto.skwww.festivalvedy.skwww.juniorinternet.sk
ISSN 1337-1703
(cc) 2013 AMAVET - Asociácia pre mládež, vedu a techniku
Odhlásenie z mailinglistu