Informujte o aktivitách AMAVETu a nových udalostiach vo svete mládeže aj vedúcich krúžkov, svojich členov, priateľov, či známych - nezabudnite im tento newsletter preposlať!
Nezobrazuje sa tento newsletter správne? Otvorte v prehliadači.

Milí priatelia,

Bronkaaj v novom školskom roku 2013/2014 sa Vám chcem za AMAVET prihovoriť týmto elektronickým mesačníkom, aby som Vám podala informácie o tom, čo sme stihli pred letom i počas neho, čo plánujeme a čo si teda nemôžete nechať ujsť.  Keďže pomaly uzatvárame letnú sezónu v Chorvátsku, na sekretariáte naplno pracujeme na organizovaní posledných turnusov, pričom jedným z nich je aj Informačná cesta pre riaditeľov škôl, učiteľov, vedúcich klubov i trénerov. Sme radi, že nové mobilné domčeky, ktoré mali v tomto roku svoju premiéru sa stali obľúbenými, o čom svedčí aj vysoká účasť našich priateľov na letných pobytoch a táboroch.

Keďže je september mesiacom príprav na rôzne podujatia, nemôžeme zabudnúť na Festival vedy a techniky 2013, ktorý sa uskutoční v novembri a budú mu predchádzať  4 krajské kolá v 5 mestách. Minuloročných víťazov Festivalu vedy a techniky ešte čaká vytúžená cesta do Abu Dhabi na prestížnu súťaž Expo Sciences International 2013. Veľmi nás teší, že naozaj máme mladým ľuďom čo ponúknuť, avšak nedá mi nespomenúť, že bez Vašej pomoci by to nešlo. Preto Vám ďakujeme za Vašu priazeň.

Do nového školského roka prajem veľa úspechov a neutíchajúcej motivácie, tiež mnoho trpezlivosti a samozrejme, mnoho vydarených podujatí a skvelých zážitkov.

Vaša šéfredaktorka Bronka


Tlačová správa - Festival vedy a techniky 2013

AMAVET – Asociácia pre mládež, vedu a techniku realizuje počas novembrového TÝŽDŇA VEDY na Slovensku celoslovenskú prehliadku vedeckých prác mladých ľudí

Festival vedy a techniky 2013,

ktorá sa uskutoční v Bratislave 14.11.-16.11.2013, v priestoroch Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského.


Festival vedy a techniky je celoštátnou súťažnou prehliadkou vedecko-technických projektov žiakov základných a stredných škôl, ktorí prezentujú svoju výskumno-vedeckú činnosť pomocou panelovej prezentácie. Ich projekty hodnotí komisia zložená z odborníkov z radov vedcov či vysokoškolských pedagógov.

Na Festival vedy a techniky spravidla prijímajú pozvanie aj predstavitelia našich partnerských organizácii z Belgicka, Španielska, Českej republiky a Ruska, čím sa vytvárajú dobré podmienky na výmenu skúseností a nadväzovanie medzinárodného priateľstva medzi mladými ľuďmi s podobnými záujmami.

Záštitu nad podujatím prevzal prof. Ján Vilček, držiteľ prestížneho ocenenia za technologický pokrok – National Medal of Technology and Innovation, ktoré si prevzal z rúk amerického prezidenta Baracka Obamu vo februári 2013.

Čítať viac »

Banskobystrický Festival vedy a techniky

Dovoľte nám, aby sme Vás a Vašich žiakov v mene Asociácie pre mládež, vedu a techniku – AMAVET, občianskeho združenia Veda pre mladých a Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici pozvali na Banskobystrický krajský Festival vedy a technikyFestival vedy a techniky je súťaž žiackych bádateľských projektov určená pre starších žiakov základných a žiakov stredných škôl so záujmom o prírodné a technické vedy.

Registrácia prebieha do 29.9. 2013 na stránkach http://festivalvedy.sk. Bližšie informácie nájdete v prílohe alebo na stránkach festivalu. V prípade akýchkoľvek otázok alebo nejasností nás neváhajte kontaktovať na richter@amavet.sk alebo na tel. č. 0948 345 177.

Čítať viac »

Týždeň vedy a techniky na Slovensku (11. - 17.11. 2013)

Milé kluby,

Minsterstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky aj v roku 2013 organizuje v spolupráci s Národným centrom pre popularizáci vedu pri CVTI SR v termíne 11. - 17. novembra Týždeň vedy a techniky na Slovensku. V tejto súvislosti organizátori vyzývajú organizácie aby sa zapojili do Týždňa vedy a techniky vlastnými aktivitami - sprievodnými podujatiami (napr. deň otvorených dverí, prednáška, seminár, prezentácia, konferencia, workshop, beseda, výstava a pod.). V prípade, že sa rozhodnete niektoré z uvedených aktivít zorganizovať v rámci Vášho klubu, zverejnite ich prosím na webovej stránke www.tyzdenvedy.sk. Pred vložením sprievodného podujatia je potrebné sa na stránke zaregistrovať. Následne je v menu sprievodné podujatia, časť "pridanie podujatia" možné vložiť do systému vlastné podujatia. Týmto krokom  bude každé podujatie oficiálne zaradené do programu "Týždňa vedy a techniky na Slovensku v roku 2013" a informácie o ňom budú prezentované vedeckej i laickej verejnosti. Podujatia zadané do 15.10. 2013 budú zaradené aj do tlačenej brožúry sprievodných podujatí

Veríme, že zareagujete na výzvu MŠVVaŠ SR a ako AMAVET klub sa zapojíte svojimi aktivitami do týždňa plného vedy a techniky.


Skrátený turnus v Chorvátsku pre pedagógov (20.- 25.9.2013)

Využite možnosť septembrového pobytu v Chorvátsku za fantastickú cenu 105 €.

Chcete si "obhliadnuť terén" nášho kempu, aby ste sa tam mohli neskôr vrátiť so svojimi žiakmi? Neváhajte! Príďte sa presvedčiť, že kemp Baško Polje je vhodným miestom aj pre Vašu školu v prírode či školský výlet. Ponúkame Vám zaujímavý 5 -dňový pobyt, ktorý Vám poskytne iný pohľad na Chorvátko!

Témou septembrového pobytu je rozvoj vysoko efektívneho učenia vo vyučovaní základných škôl. Lektorkou bude Mgr. Silvia Oleníková z Asociácie Susan Kovalíkovej. Tento pobyt sa uskutoční v spolupráci so ZŠ v Kvačanoch.

V cene je zahrnuté: Doprava klimatizovaným autobusom z Bratislavy do kempu BaškoPolje a späť, ubytovanie v moderných mobilných domčekoch s kuchynkou, všetky pobytové poplatky, služby delegáta.

*Možnosť doobjednať stravu podľa chuti a poistenie liečebných nákladov.

Viac na: www.superleto.sk

Zažite s nami Chorvátsko v septembri trochu inak.

KONTAKT:

lehotska@amavet.sk, 0905 506 312, 02 44 87 23 31


Letné tábory 2013 v Chorvátsku

taborAMAVET v termíne 5.7. – 14.7.2013 usporiadal detský letný tábor Summer camp a v termíne 20.7. až 28.7. 2013 tábor Letná univerzitka. Tieto tábory sme realizovali s finančnou podporou Hlavného mesta SR Bratislavy, Mestskej časti Bratislava - Rača, a vďaka finančnej podpore spoločnosti Telefónica Slovensko a v spolupráci s Nadáciou Ekopolis v rámci programu O2 Think Big. Za spoluprácu ďakujeme aj mestskej časti Bratislava - Petržalka. Cieľom podporených táborov bola aj účasť detí zo sociálne znevýhodneného prostredia, ktoré sa z rôznych dôvodov nemôžu zúčastniť podobných aktivít. Všetkým partnerom ďakujeme!

Ako sa najlepšie viete preniesť do uskutočnených podujatí? Samozrejme prostredníctvom fotografií :-) Dve fotodokumentácie z táborov Summer camp (5. - 14. 7. 2013) a Letná Univerzitka (19. - 28. 7. 2013) nájdete v galériách:

TÁBOR Summer Camp  

TÁBOR Letná univerzitka

Čítať viac »

Ohlasy účastníkov táborov a letných pobytov v Chorvátsku

Po takmer ukončenej letnej sezóne sme radi, že Vám môžeme predstaviť niekoľko pozitívnych reakcií od účastníkov táborov a letných pobytov v Chorvátsku. Postupne nám chodili mailom a nám sa na tvárach vždy vykúzlil úsmev. Ďakujeme :-)

Čítať viac »

Termíny poznávacieho podujatia CERN na rok 2014 vybavujeme už teraz

Milí priatelia,

CERNkeďže sa nám termíny do CERN-u neuveriteľne míňajú a do decembra 2013 je ich už niekoľko, prichádzame k Vám s prosbou, aby ste nás v prípade záujmu o toto poznávacie podujatie v období január - marec 2014 kontaktovali už teraz, nakoľko je potrebné odoslať žiadosti o vstup do CERNu čo najskôr. Navštívte spolu so svojimi žiakmi najväčšie vedecko-výskumé centrum v Európe.

Program poznávacieho podujatia CERN

Kontakt: Katka Lehotská, 0905/ 506 312, 02/ 44 87 23 31, lehotska@amavet.sk


Congreso Internacional de Jóvenes Investigadores" v Zaragoze (1. - 5. 7. 2013)

ZaragozaPrečítajte si článok od účastnícky jednej z európskych prehliadok projektov mladých ľudí, ktorých sa zúčastnili víťazi Festivalu vedy a techniky 2012. Kristína Uličná z Gymnázia v Krompachoch v ňom predstavila svoje pocity zo súťaže v Zaragoze.

Môj prvý deň letných prázdnin som strávila netradične – skoro ráno som pobalená v krikľavo-ružovom kufri nastúpila na ICčko do Bratislavy. V ten deň som ešte vystriedala viacero dopravných prostriedkov – autobus na viedenské letisko a samotné lietadlo do španielskej Barcelony. Než sa však dostanem k samotnému popisu môjho pobytu v tejto južanskej krajine plnej temperamentných ľudí a skvelých tanečníkov, na začiatok by sa patrilo spomenúť, ako som sa tam dostala...

Čítať viac »

I-SWEEEP 2013 (8. - 13.5. 2013)

isweeepI - SWEEEP - International Sustainable World (Energy, Engineering, Enviroment) Project olympiad je prestížna celosvetová olympiáda trvale udržateľného rozvoja určená pre mladých ľudí do 20 rokov, ktorí v rámci nej prezentujú svoje vedecké projekty. V roku 2013 sa konala v dňoch 8. - 13. mája a Slovensko a AMAVET na nej reprezentovali dve dvojice mladých vedátorov so skupinovými projektmi. Dievčenskú delegáciu zastupovali Veronika Rondošová a Lucia Fehérová s projektom LuNiwood - dosky pre marginalizované skupiny a chlapčenskú Lukáš Lúčan a Oto Chovanček s projektom Inteligentný dom.

Oba projekty boli v rámci Festivalu vedy a techniky 2012 vyhlásené za víťazné a ich autori získali možnosť predviesť ich projekty v Spojených štátoch. Súťaž I-SWEEEP sa každoročne koná v Houstone a v rámci nej účastníci absolvujú aj prehliadku Národný úrad pre letectvo a vesmír - NASA a samozrejme a získajú možnosť prezentovať svoj projekt pred odborníkmi z celého sveta či priestor na vytvorenie medzinárodných priateľstiev a ešte veľa ďalšieho.

Čítať viac »

Podporený projekt lučeneckého AMAVET klubu

Hodina detom"Fyzika hrou" - tak sa nazýva projekt AMAVET klubu č. 894 z Lučenca, ktorý sa rozhodla podporiť Nadácia pre deti Slovenska cez svoj fond Hodina deťom. Projekt pomáha žiakom pochopiť a využiť svoje vedomosti na experimentovanie, skúmanie, objavovanie fyzikálnych javov a zákonitostí formou inovatívneho a vysoko efektívneho učenia. Fyzikálne zákonnitosti sú žiakom sprístupnenéé zábavnou formou a s využitím prostriedkov IKT potrebných na modernizáciu vzdelávania a medzipredmetových vzťahov. Prostredníctvom hravých aktivít sa deti objavujú v nových úlohách - konštruktéri, bádatelia, prieskumníci, žiaci, ktorí učia ostatných žiakov. Bádateľská činnosť detí vedie k lepším výsledkom v oblasti vedomostí, vzťahu k fyzike, k pokusom a vytvára u dieťaťa radosť, že sa mu niečo podarilo vytvoriť. 

Projekt sa uskutočňuje od septembra na ZŠ v Lučenci, kde už mnohé roky AMAVET klub sídli.

"Projekt sa uskutočnil vďaka podpore z fondu Hodina deťom, ktorý zriadila a spravuje Nadácia pre deti Slovenska."


Paríž s AMAVETom (26.6. - 1.7.2013) - AMAVET klub č. 727, Krompachy

ParizPísal sa dvadsiaty šiesty jún dvetisíctrinásť. Za oknami domov nás strašilo nepriaznivé daždivé počasie. Ale čo by sme to boli za amaveťákov, keby nás odradilo škaredé počasie? A najmä na našej ceste do najromantickejšieho mieste na svete, do Paríža. Nahádzali sme svoje kufre do autobusu, pohodlne sa usadili a upaľovali sme do nášho cieľa. Čoskoro sme však pochopili, že spať sa v autobuse nedá úplne podľa našich predstáv a tak sme boli vďační za každú prestávku, kedy sme si mohli popreťahovať kosti. V Bratislave sme vyzdvihli našu sprievodkyňu a ďalej pokračovali v ceste.

Čítať viac »

Letný tábor AMAVET klubu Legman 819

letny taborHory, slnko, voda, dobrodružstvá....sú slová, ktoré dokážu najlepšie vystihnúť letný tábor, ktorého sa zúčastnili v dňoch 22. - 27. 7. 2013 členovia klubu AMAVET Legman819. Okolie Dobšinej na rozhraní Slovenského Rudohoria a Slovenského raja sa vyznačuje bohatou (baníckou) minulosťou, avšak dnešný návštevník sa najviac môže tešiť na krásnu a zdravú prírodu, na rôzne kultúrno-historické pamiatky, prírodné úkazy, z ktorých mnohé patria do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.                              

Čítať viac »

Majstrovstvá Slovenska žiakov v plastovom a papierovom modelárstve 2013

Tak, ako každý rok, ani tento nebude výnimkou a AMAVET klub č. 836 z Nitry zorganizuje Majstrovstvá SR pre modelárov -  žiakov z celého Slovenska. Podujatie sa uskutoční 19.10.2013. Súťaží sa o každoročnú Cenu primátora z Nitry, avšak samotné zúčastnenie sa je odmenou za celoročnú prácu mladých a šikovných modelárov. Prihlásiť sa môžete v rôznych kategóriách. Viac na:

Viac: Propozície súťaže


Výzva pre dobrovoľníkov - práca v Belgicku

Europan Volunteer Service cez neziskovú organizáciu SAFA v Belgicku vyhlasuje výzvu pre mladých ľudí na dobrovoľnícke aktivity v Bruseli na 9. - 12. mesiacov. Ide najmä o prácu s deťmi a teenegarmi vo veku 6 - 17 rokov (podpora vzdelávania, voľnočasové aktivity) aj s ich rodičmi. Ide teda o formovanie lídrov mládeže. Doborovoľnícke aktivity začínajú v januári 2014 a trvajú maximálne jeden rok. Základy francúzskeho jazyka sú u dobrovoľníkov veľmi vítané. 

Viac na: http://www.safa-asbl.be/

Infolist


Pokus

Hra s tlakom

PokusPredmet obklopený kvapalinou alebo plynom je vystavený tlaku z tohto prostredia. To, že tento tlak nedeformuje, je dôsledok toho, že tento tlak pôsobí vo všetkých smeroch (zhora, zdola, zľava, sprava, spredu, zozadu). Aj my sme neustále obklopení plynom (vzduchom). Keby však nebolo rovnováhy a tlak by nepôsobil vo všetkých smeroch, na pleciach by sme nosili hmotnosť malého auta ! Ešte šťastie, že tlak pôsobí aj nahor. Dokazuje to nasledujúci pokus.

Čítať viac »

Tel.č., fax: 02 44 872 331 Mobil: 0905 506 312 E-mail: amavet@amavet.sk
www.amavet.skwww.superleto.skwww.festivalvedy.skwww.juniorinternet.sk
ISSN 1337-1703
(cc) 2013 AMAVET - Asociácia pre mládež, vedu a techniku
Odhlásenie z mailinglistu