Informujte o aktivitách AMAVETu a nových udalostiach vo svete mládeže aj vedúcich krúžkov, svojich členov, priateľov, či známych - nezabudnite im tento newsletter preposlať!
Nezobrazuje sa tento newsletter správne? Otvorte v prehliadači.

GabikaMinulý mesiac bol pre nás štartovacím mesiacom v novom školskom roku, kedy ako bežci na dlhé trate vyrážame z pomyselného štartu s vopred plánovanými projektmi, myšlienkami a ideami. A mesiac október nám dáva zabrať ako tým neúnavným bežcom na dlhé trate, pretože plány sú ako inokedy veľké a naším cieľom je ich aj naplniť.
Mladí ľudia v AMAVETe sa pripravujú na nové podmienky dotačnej politiky pre oblasť mládeže na roky 2014-2020, pretože známy program ADAM končí. A my znovu zabojujeme, aby sme mali čo najlepšie podmienky pre prácu v AMAVET kluboch.
Otvárame nový projekt s názvom RoboRave, kde sa zameriame na stavanie robotov z materiálov vam dostupných, kde súťažné tímy so svojimi výtvormi budú fúkať do sviečky alebo prenášať loptičky. Hravá detská taktika sa osvedčila aj v projekte LaBak.net, kde online seminár za necelý mesiac prilákal viac ako 130 žiakov k riešeniu netradičných úloh. A takto by som mohla pokračovať ale...
Editoriál je ochutnávka toho, čo Vám tento októbrový mesačník prináša. Preto sa začítajte do článkov, ktoré ponúkajú, nabádajú či inšpirujú a moja rada je: nebojte sa experimentovať, zahrajte sa s nami na malých vedátorov.

Gabriela Kukolová
Riaditeľka AMAVETu


Festival vedy a techniky 2013 - Už len pár dní do registrácie

AMAVET – Asociácia pre mládež, vedu si Vás a Vašich žiakov dovoľuje pozvať na súťažnú prehliadku vedecko-technických prác

FESTIVAL VEDY A TECHNIKY 2013,

ktorý sa uskutoční 14. až 16. 11. 2013 na pôde Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

FESTIVALDo súťaže sa môžu prihlásiť žiaci stredných škôl a starší žiaci základných škôl. Podujatie je otvorené pre všetkých. Registrácia pre súťažné projekty je otvorená do 20.10.2013. V prípade záujmu môžu žiaci registrovať svoje projekty tu: http://registracia.festivalvedy.sk/

Podmienky pre prihlásenie žiackeho vedeckého projektu: Propozície

Cieľom Festivalu vedy a techniky je:

- vzbudiť záujem o vedu a techniku,

- umožniť prezentovať výsledky svojej výskumnej a pozorovateľskej práce rovesníkom,

- umožniť diskutovať s odborníkmi z jednotlivých vedeckých a technických disciplín,

- umožniť profilovať svoju budúcu profesiu a získavať skúsenosti pri prezentácii svojej práce,

- umožniť prežiť nezabudnuteľné dni v kolektíve rovesníkov a nadviazať nové priateľstvá.

Žiaci v rámci programu uvidia prezentácie projektov z fyziky, chémie, biológie, elektrotechniky, mechaniky, environmentálnych vied, astronómie, medicíny a rôznych ďalších odborov. Program tiež obohatia prednášky a na záver vyhodnotenie projektov s udelením atraktívnych cien a postupu na najprestížnejšie vedecké súťaže a výstavy vedátorských projektov: INTEL ISEF USA, ISWEEEP USA, výstavy v Španielsku, Belgicku, Česku a Rusku!

Viac na: http://festivalvedy.sk/


Vyhodnotenie Krajského festivalu vedy a techniky v Banskej Bystrici

Krajsky FestivalDňa 4. októbra 2013 sa v priestoroch Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici uskutočnil Krajský festival vedy a techniky [fotogaléria], ktorý spoločne organizovali AMAVET (Asociácia pre mládež vedu a techniku), Veda pre mladých a Štátna vedecká knižnica. Na tomto festivale mali možnosť predstaviť svoje bádateľské projekty z oblasti vedy a techniky všetci starší žiaci ZŠ a žiaci stredných škôl z celého Banskobystrického kraja. Festivalu sa zúčastnilo celkovo 11 projektov z rôznych oblastí prírodných a technických vied ako napríklad biológia, ekológia, environmentalistika, fyzika, meteorológia, matematika či technika. 

Čítať viac »

Expo Sciences International (13. - 21. 9. 2013, Abu Dhabí, SAE)

ESI 2013Účasť slovenskej delegácie na prestížnej celosvetovej súťaži Expo Sciences International (ESI) 2013 v Spojených Arabských Emirátoch Vám prostredníctvom článku predstaví Branislav Viliam Hakala, jeden z víťazov Festivalu vedy a techniky 2012, ktorého projekt postúpil na spomínanú súťaž a Viliam bol teda jedným z tých, ktorí si mohli vychutnať dlho očakávanú odmenu v podobe cesty do Abu Dhabí.

Galéria súťaže ESI 2013 tu: Galéria

"V septembri tohto roku som sa zúčastnil Expo-Sciences International 2013  v Abú Dhabí kam sa mi podarilo prebojovať sa z Festivalu vedy a techniky. Naša cesta do Abú Dhabí začala v Bratislave, odkiaľ sme po počiatočných menších problémoch bezpečne vyrazili na viedenské letisko. Odtiaľ sme absolvovali let až do Abú Dhabí, kam sme dorazili v skorých ranných hodinách. Tu sa začína ESI 2013."

Čítať viac »

Spolupráca na projekte Pohár Vedy s Asociáciou malých debrujárov ČR - Zapojte sa i Vy!

CRZaujímavú spoluprácu sme v septembri dohodli s Asociáciou malých debrujárov ČR. Jedná sa o súťaž Pohár vedy (Science Cup), ktorá oficiálne spustila prihlasovanie dňa 2.10.2013.
Ide o súťaž určenú pre 4 vekové kategórie (MŠ, 1. stupeň ZŠ, 2. stupeň ZŠ, SŠ) a taktiež nielen pre debrujárske kluby ale i pre školské či triedne tímy, rodinné tímy či skupiny kamarátov. Jej podstatou sú dve hlavné časti:

1. Korešpondenčná časť (1. január - 30. apríla 2014), v ktorej ide o riešenie úloh, hlavolamov, hádaniek a pod.
V každom súťažnom kole i v každej kategórií budú úlohy z oblasti:
*Kreativita,
*Teória a výskum,
*Prax a projekt.

2. Finálové stretnutie (13. - 15. júna 2014), na ktorom sa stretnú najlepšie tímy zo štyroch korešpondenčných kôl.

Do súťaže sa môžete prihlásiť už teraz prostredníctvom registrácie na webovej stránke, presnejšie tu: http://www.poharvedy.cz/login/signup.php
Uzávierka prihlášok je 31. decembra 2013.

Čítať viac »

Súťaž Robo RAVE

Milí priatelia,

Robo Ravena základe júlového stretnutia zástupcov slovenského i českého AMAVETu, v rámci ktorého nám bol predstavený výnimočný projekt s názvom Robo RAVE, sme sa rozhodli na ňom participovať a priniesť ho i na Slovensko.  Radi by sme Vám teda do pozornosti dali  spomínaný projekt s názvom Robo RAVE. Jeho myšlienka sa nám natoľko zapáčila, že ho prinášame medzi Vás až dvoma spôsobmi:
1. V rámci Festivalu vedy a techniky (FVaT) 2013 - prihlasovanie projektov do 25.10.2013
2. V rámci klubovej činnosti v AMAVETe - prihlasovanie projektov do 2.12.2013

V rámci projektu Roborave sú vyhlasené 2 súťažné kategórie:
1. Žiaci základných škôl a nižší stupeň gymnázia (10 - 15 r.)
2. Žiaci stredných škôl (15 - 19 r.)

Čítať viac »

Labak.net - Aktuálne číslo beží až do 23.10.2013 !

LabákVaši žiaci sa ešte stále nestihli zapojiť do online korešpondenčného seminára s názvom LABÁK? Vôbec nevadí! Majú čas pridať sa do viac ako 100 člennej rodiny riešiťeľov na úrovni ZŠ aj SŠ do 23.10.2013Registrovať sa do Labáku môžu Vaši žiaci na tomto odkaze.

Labák je súťaž zložená zo šiestich vedných okruhov. Je určený pre mladých vedátorov.

Viac na: http://labak.net/


Decembrový CERN v Ženeve a vianočné trhy v Berne ako bonus!

CERNUž dlhšie rozmýšlate nad prehliadkou najväčšieho vedecko - výskumného centra v Európe? Tak neváhajte a spojte svoju návštevu aj s vianočnými trhmi v Berne, ktoré Vás zaiste uchvátia svojou atmosférou.

POSLEDNÁ ŠANCA navštíviť CERN ešte tento kalendárny rok, exkluzívny vstup pre slovákoch schválený spomedzi množstva žiadostí!

Termín: 5. - 9. 12. 2013 

Účastnícky poplatok: 158 € (v cene je zahrnuté: autobusová dopravu z Bratislavy, 2x ubytovanie v hoteli F1 s raňajkami (3-lôžkové izby), sprievodca).

Prehliadka CERNu je bezplatná. V prípade záujmu môžete navštíviť Technoramu, Múzeum Alberta Einsteina a OSN, spolu za 39 €.

POSLEDNÉ VOĽNÉ MIESTA! Pri 10 platiacich - 1 účastník zadarmo!

Program

KONTAKT: Katka Lehotská, 0905 506 312, 02 44 87 23 31, lehotska@amavet.sk


Návšteva Paríža pri príležitosti Dňa študentov

ParizPotešte svojich študentov poznávacím podujatím Veda a umenie v Paríži a poskytnite im možnosť vdýchnuť atmosféru veľkolepej francúzskej metropoly!

Termín: 14. - 18. 11. 2013

Účastnícky poplatok: 168 € (v cene je zahrnuté: doprava klimatizovaným autobusom do Paríža a späť (kalkulácia robená s odchodom z Bratislavy), 2x ubytovanie s raňajkami, vstup do Louvre a zámku Versailles (pre účastníkov do 26 rokov), slovenský sprievodca.

Na každých 14 študentov - 1 pedagóg grátis!

Program

KONTAKT: Katka Lehotská, 0905 506 312, 02 44 87 23 31, lehotska@amavet.sk


Tábor Letná Univerzitka 2 pre sociálne znevýhodnené deti

ChorvatskoNa prelome augusta a septembra, v dňoch 30.8. - 8.9.2013 zorganizoval AMAVET vďaka podpore Úradu vlády Slovenskej republiky a Poštovej banky tábor v Chorvátsku pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia s názvom Letná univerzitka 2. O deti sa v rámci tábora staralo niekoľko dobrovoľníkov - táborových vedúcich, ktorí im vymýšlali tvorivý program aby sa mohli aktívne zapájať do rôznych aktivít.

Najlepšie Vám tábor predstaví: Galéria

Dojmy z tábora nám poslala jedna z účastníčok, Olívia. Prečítajte si jej článok, v ktorom zosumarizovala dni strávené v kempe Baško Polje na Makarskej riviére:

"Keď som sa dozvedela že ma vybrali do Chorvátska tak som nevedela či mám isť či nie. Ale dobré som sa rozhodla .Bolo to  najlepších  8 dní. Zo začiatku sa to tak neukazovalo ale ku koncu som chcela zostať. Už ten prvý pocit keď som uvidela to prekrásne čisté more. Tie prekrásne hory, ten prekrásny západ slnka, tie prekrásne mestá..."

Čítať viac »

AMAVEŤÁCI opäť na Splave netradičných plavidiel - tentokrát na 5. mieste!

PermoniciAk to takto pôjde v rámci tohto podujatia ďalej, Amaveťáci získajú čoskoro prvú cenu, ktorou je živé prasiatko :-) Oproti minulému roku sa totiž posunuli o 2 miesta vyššie a umiestnili sa na peknom 5. mieste. Ich plavidlom tentokrát bol Banský huntík (vozík) skonštruovaný z ekologicky recyklovateľných materiálov -  plastových fliaš a kartónu a na jeho palube sa plavili permoníci spolu s kapitánom - Červenou čiapočkou. Za AMAVET sa na huntíku plavili Katka, Dávid a Dominik zo Sekretariátu, ich kamaráti - Čarovní vodáci z AMAVET klubu č. 946 a na brehu stál ich skvelý podporný tím a fanklub, v ktorom nechýbala Gabika Kukolová aj s dcérou Kikou. Peknú nedeľu si teda na Brehoch pri Novej Bani užli viacerí členovia AMAVETu. Súťažiacim gratulujeme a budeme držať päste i v ďalších ročníkoch :-)


História slovenských fyzikov

Jozef MurgasJOZEF MURGAŠ (1864 - 1929)

Okrem známeho vynálezu bezdrôtovej telegrafie mu bolo pridelených ďalších 13 patentov. Bol  uznávaným priekopníkom v elektrotechnike, ale vynikal i ako maliar a zberateľ nerastov, húb, rastlín a hmyzu.


Pokus

Po stopách Francesca Rediho

PokusFrancesco Redi (Arezzo, 18.2.1626 – 1.3.1697, Piza) bol taliansky doktor, prírodovedec a básnik. Jeho najväčšou zásluhou bol experiment, ktorý poskytol silný dôkaz proti abiogenéze (spontánnemu vzniku života z neživého). 

Popis experimentu: Francesco Redi zobral šesť pohárov, ktorá rozdelil do 2 skupín po troch. Do prvého pohára každej trojice umiestnil neidentifikovateľný objekt, do druhého mŕtvu rybu a do tretieho kúsok teľacieho mäsa. Prvú skupinu prikryl takou pokrývkou, aby ňou len vzduch mohol prenikať. Druhú skupinu nechal odokrytú. Po niekoľkých dňoch spozoroval larvy v pohároch, ktoré boli odokryté. V pohároch uzavretých pokrývkou ich nezbadal.

Čítať viac »

Tel.č., fax: 02 44 872 331 Mobil: 0905 506 312 E-mail: amavet@amavet.sk
www.amavet.skwww.superleto.skwww.festivalvedy.skwww.juniorinternet.sk
ISSN 1337-1703
(cc) 2013 AMAVET - Asociácia pre mládež, vedu a techniku
Odhlásenie z mailinglistu