Informujte o aktivitách AMAVETu a nových udalostiach vo svete mládeže aj vedúcich krúžkov, svojich členov, priateľov, či známych - nezabudnite im tento newsletter preposlať!
Nezobrazuje sa tento newsletter správne? Otvorte v prehliadači.

Milí priatelia AMAVETu,

AMAVETprihováram sa Vám v čase, keď sa pripravujeme už tradične na oslavu vedy a techniky, pri príležitosti Týždňa vedy na Slovensku a Festivalu vedy a techniky AMAVETu. Tento rok sme veľmi poctení nad prevzatou záštitou nad naším sviatkom oslavy vedy, Festivalu vedy a techniky AMAVETu, ktorú prevzal profesor Ján Vilček z NewYorskej univerzity, USA, nositeľ ocenenia za technologický pokrok, ktorú začiatkom tohto roka prevzal z rúk amerického prezidenta Baracka Obamu. Mikrobiológ, významný vedec, srdečný človek a rodený Slovák žijúci a pôsobiaci v USA.

Prajem pekné čítanie AMAVET Revue a teším sa na stretnutie pri oslave vedy už tradične na pôde Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

 
Jozef Ristvej, PhD.
predseda AMAVETu


Festival vedy a techniky vypukne už 14. novembra 2013

fvatUž čoskoro vypukne prestížna celoštátna prehliadka vedecko-technických projektov žiakov stredných a základných škôl s názvom Festival vedy a techniky  (ďalej len FVaT). Na podujatí privítame 122 účastníkov z celého Slovenska, ktorí spolu predstavia 83 vybraných projektov v 11 vedecko-technických kategóriách. Zahraničných projektov bude 13 a predstaví ich spolu 20 účastníkov zo Španielska, Belgicka a Ruska .

Festival vedy a techniky je organizovaný AMAVETom každoročne počas Týždňa vedy na Slovensku. 16. ročník tohto jedinečného podujatia sa v roku 2013 uskutoční v dňoch 14. – 16. novembra na pôde Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Záštitu nad podujatím prevzal prof. Ján Vilček z NewYorskej univerzity, USA, nositeľ ocenenia za technologický pokrok, ktoré si tento rok prevzal z rúk amerického prezidenta Baraka Obamu. Mikrobiológ, významný vedec, srdečný človek a rodený Slovák žijúci a pôsobiaci v USA.

Program podujatia

Zoznam postupujúcich projektov na FVaT 2013

Čítať viac »

Vyhodnotenie východoslovenského krajského Festivalu vedy a techniky 2013

Krajský Festival vedy a techniky 2013 pre Košický a Prešovský kraj sa uskutočnil dňa 25.10.2013 v spolupráci s AMAVET klubom č. 849 z Košíc na súkromnom gymnáziu v Košiciach.

Na súťaži sa predstavilo spolu 18 zaujímavých projektov. Pozrite si výsledky spolu s informáciami o postupe na celoštátne kolo súťaže.

Čítať viac »

Výsledky 1. kola Labáku
                                       

labak

 A je to tu!

Oficiálne výsledky prvého kola LaBáKu. 
Gratulujem všetkým, ktorí sa umiestnili na prvých priečkach a chcem povzbudiť tých, ktorí sú v tabuľke o kúsok nižšie. Máme pred sebou ešte 3 súťažné kolá a status quo sa môže ešte poriadne zamiešať. Z celkového počtu 170 zaregistrovaných úspešne vyriešilo súťažné úlohy spolu z oboch kategórií 49 žiakov.
Výsledky v kategórií SŠ na stiahnutie TU
Výsledky v kategórií ZŠ na stiahnutie TU
Ak chceš zistiť, v ktorých otázkach Ti to nevyšlo, a naopak, ktoré si dal na plný počet, pozri si svoj test po prihlásení na http://labak.net .

Otázky druhého súťažného kola budú zverejnené 20. novembra 2013.
Pripomínam, že do súťaže o ceny sa môže zapojiť len ten vedátor, ktorý bude riešiť všetky štyri súťažné kolá!
Dominik Kostoláni, administrátor stránky http://labak.net

Predvianočná Viedeň s AMAVETom

ViedeňAj vy by ste chceli navštíviť viedenské vianočné trhy a zažiť prekrásnu predvianočnú atmosféru? Tak neváhajte a zúčastnite sa s AMAVETom fantastického poznávacieho podujatia, ktoré Vám okrem prehliadky rakúskej metropoly zaručí aj skvelý zážitok z vychýrených radničných vianočných trhov.

Predvianočná Viedeň len za 13,50 € z Bratislavy. V cene je zahrnutá doprava a slovenský sprievodca.

Program nájdete TU.

Kontakt: Katka Lehotská, 0905 506 312, 02 44 87 23 31, lehotska@amavet.sk


Ponuka pobytov v Chorvátsku pre školy a deti do 31.1.2014


ChrvatskoChorvátsko, Makarská riviéra, kemp BAŠKO POLJE

 

* KAŽDÝ 9. ÚČASTNÍK ZADARMO *

                                 

Termíny a ceny 2014

 

jún 06.06.-15.06. 13.06.-22.06. 20.06.-29.06.
149 € 179 € 189 €

 

prázdniny 27.06.-06.07. 04.07.-24.08.* 22.08.-31.08.
199 € 209 € 189 €

 

september 29.08.-07.09. 05.09.-14.09. 12.09.-21.09.
155 € 145 € 135 €
Čítať viac »

Letná univerzitka II. v Chorvátsku očami účastníkov

letna univerzitkaPrinášame Vám ďalšie články od účastníkov skvelého projektu: športovo-vedeckého tábora s názvom Letná univerzitka II., ktorý sa uskuťočnil v termíne 30.8. - 8.9.2013 v kempe Baško Polje v Chorvátsku.

Ku koncu prázdnin mi zavolala p. uč. Gibová a spýtala sa ma, či si nechcem predĺžiť prázdniny. Ja som jej bez váhania odpovedala že áno. Mala pre mňa veľmi zaujímavú ponuku. Spýtala sa ma, či by som nemala záujem o výlet do Chorvátska na 10 dní."

Galéria TU

Čítať viac »

Školenie vedúcich klubov v Tatranskej Štrbe (6. - 8. 12. 2013)

skolenieTohtoročného Mikuláša si opäť v spoločnosti našich klubových vedúcich spestríme zaujímavým a podnetným školením. Školenie vedúcich klubov sa tento rok uskutoční v dňoch 6. - 8. decembra v Tatranskej Štrbe v hoteli Meander.  Stretnutie klubov bude príležitosťou na diskusiu a jeho jednotlivými zložkami budú rôzne prednášky: Nový program MŠVVaŠ SR s názvom PODPORA, jeho financovanie, priority a pod. V rámci interných náležitostí si pripomenieme usmernenie k vyúčtovaniu dotácie, vedenie peňažného denníka, dokumentáciu v systéme Vivant, bodové hodnotenie a nový grantový program AMAVETu a predstavíme nové i každoročné aktivity Sekretariátu. 


Prihláste Váš klub alebo školu do "Pohára vedy"

pohar vedyIde o súťaž určenú pre 4 vekové kategórie (MŠ, 1. stupeň ZŠ, 2. stupeň ZŠ, SŠ) a taktiež nielen pre debrujárske kluby ale i pre školské či triedne tímy, rodinné tímy či skupiny kamarátov. Jej podstatou sú dve hlavné časti:

1. Korešpondenčná časť (1. január - 30. apríla 2014), v ktorej ide o riešenie úloh, hlavolamov, hádaniek a pod.
V každom súťažnom kole i v každej kategórií budú úlohy z oblasti:
*Kreativita,
*Teória a výskum,
*Prax a projekt.

2. Finálové stretnutie (13. - 15. júna 2014), na ktorom sa stretnú najlepšie tímy zo štyroch korešpondenčných kôl.

Organizuje ju Asociácia malých debrujárov ČR, s ktorou sme v októbri rozbehli spoluprácu na tomto projekte. Písali sme o nej článok v minulom čísle.

Článok

Prihlasovanie je spustené už od 2. októbra a uzávierka prihlášok je 31. decembra 2013. Neváhajte a využite možnosť zasúťažiť si o postup na Finálové stretnutie, ktoré sa uskutoční v českom Nymburku.

Viac na: http://www.poharvedy.cz/


História slovenských fyzikov

Ján Andrej Segner (9. 10. 1704 - 5. 10. 1777)

SegnerZnámy ako vynálezca Segnerovho kolesa. Jeho zásluhy pripomína socha na dunajskom nábreží v Bratislave. Bol členom Berlínskej a Petrohradskej akadémie vied a anglickej Kráľovskej spoločnosti.

Ján Andrej Segner sa narodil 9.10. 1704 v renesančnom dome na Michalskej ulici č.7. Jeho predkovia sa sem prisťahovali už v 16. storočí . Už počas štúdií na lýceu v Bratislave a v Debrecíne prejavil záujem o medicínu a matematiku. V roku 1725 začal študovať medicínu na univerzite v Jene, no navštevoval aj prednášky z fyziky. V roku 1730 získal titul doktora medicíny, no cítil sa viac matematikom a fyzikom ako lekárom. V štúdiu týchto predmetov ho podporoval i rodinný priateľ Samuel Mikovíny. V roku 1732 sa Segner vracia do Jeny, kde sa už o rok stal profesorom matematiky a fyziky.

Čítať viac »

Pokus

Usadené horniny

Odkiaľ pochádzajú skaly ? Niektoré pochádzajú z erupcií sopiek (vulkanické skaly). Iné vznikli nahromaďovaním vrstiev bahna, piesku, štrku a kamienkov – to sú usadené skaly. Posúďme tento jav.

Tretinu pohára vyplňte štrkom, pieskom a hlinou. Primiešajte vodu a nechajte na vrchu trochu vzduchu. Pohár hermeticky uzatvorte a traste ním, aby sa obsah dobre premiešal. Potom pohár položte.

Čítať viac »

Tel.č., fax: 02 44 872 331 Mobil: 0905 506 312 E-mail: amavet@amavet.sk
www.amavet.skwww.superleto.skwww.festivalvedy.skwww.juniorinternet.sk
ISSN 1337-1703
(cc) 2013 AMAVET - Asociácia pre mládež, vedu a techniku
Odhlásenie z mailinglistu