Informujte o aktivitách AMAVETu a nových udalostiach vo svete mládeže aj vedúcich krúžkov, svojich členov, priateľov, či známych - nezabudnite im tento newsletter preposlať!
Nezobrazuje sa tento newsletter správne? Otvorte v prehliadači.

Editorial

Milí priatelia,
apríl sa v AMAVETe okrem každodenných radostí a starostí niesol v najmä v znamení cestovania takpovediac na všetky svetové strany. Víťazi novembrového Festivalu vedy a techniky sa rozišli na viacero zahraničných podujatí: v Prahe sa naša výprava zúčastnila festivalu organizovaného partnerským českým AMAVETom, do Moskvy naši odišli na Vernadsky national contest a svoje zastúpenie sme mali aj v Bruseli na Wetenschap expo. Okrem toho sa za poznaním cestovalo aj bez projektov. Jarná sezóna tradične ponúka dobré možnosti poznávacích zájazdov, a tak za vedou a technikou vycestovalo viacero školských výprav, ktoré zamierili do Paríža, Mníchova či stále populárneho CERNu. No a napokon, aby cestovania nebolo málo, výprava AMAVETu sa odobrala aj na juh, do nášho obľúbeného kempu Baško Polje na Makarskej riviére v Chorvátsku, kde usilovne pracuje na príprave mobilných domčekov pre účely letných táborov pre deti, mládež aj dospelých. Po prvej etape výstavby domčekov, ktorá prebehla minulú jeseň, ostáva ešte dotiahnuť zvyšok, doladiť detaily a leto môže začať. Napokon, sezóna už veru nie je ďaleko, kemp AMAVETu otvorí svoje brány už koncom mája. Niet pochýb o tom, že po presťahovaní sa zo stanov do domčekov sa prostredie spríjemní a pohodlie zvýši. Nepochybne si tam svoje miesto na príjemný táborový relax nájde každý, bez ohľadu na vek a záujmy. Verme, že spoločnými silami sa nám podarí všetko zvládnuť ako treba. Srdečne Vás pozdravujem a prajem všetko dobré.

Marián Giba
Podpredseda AMAVETu


SUPERLETO pre Východ Slovenska

Baska VodaFantastický letný pobyt pre deti aj rodičov z Východného Slovenska organizuje AMAVET v spolupráci s AMAVET klubom č. 855 v Rožňave.

10 perfektných dní, kopec zábavy, animačný program "Zvedaví vedci", priezračné more a množstvo príležitostí na zážitky - no jednoducho dokonalé prázdniny! Vychutnajte si nezabudnuteľné chvíle v našom kempe Baško Polje. Ubytovanie v komfortných mobilných domčekoch vhodných pre každého!

Termín: 7.6. - 16.6.2013
Cena:
Deti (ZŠ) = 151 €
Deti (SŠ) = 159 €
Rodičia = 163 €

V tejto fantatastickej cene je zahrnuté: doprava klimatizovaným autobusom z Košíc do Baško Polje a späť, ubytovanie v mobilných domčekoch (7 nocí), pobytový a registračný poplatok, služby delegáta.

Pozn.: Možnosť doobjednať stravu (rôzne varianty) v hoteli ALEM, v každom mobilnom domčeku sa však nachádza kuchynka.


Konferencia ISSS v Hradec Králové

ISSSV dňoch 8. a 9.  apríla 2013 som sa zúčastnil 16. ročníka konferencie. „Internet ve státní správě a samosprávě“,  ktorá sa konala v kongresovom centre Aldis v Hradci Králové. Konferencia bola venovaná inováciám a elektronizácií  štátnej správy. Je jedným z najvýznamnejších podujatí tohto druhu v strednej Európe. Stretávajú sa tu vysokopostavení politici a odborníci z odboru informatizácie a elektronizácie štátnej správy.

Tento rok bola konferencia venovaná virtualizáciam, cloudu, digitalizácií dokumentov v praxi a otázke rozvoja e-govermentu v ČR. Riešila sa efektivita zavedenia virtuálnych klientov na úrady a snaha o zníženie výdavkov na údržbu informačných technológií v štátnej správe a samospráve. Prednášku na túto tému mala hlavne spoločnosť VMware, ktorá má hlavné zastúpenie na trhu v tomto odbore.

Čítať viac »

Vernadsky National Contest – Moskva ( 8.– 13.4.2013)

Tohtoročný Vernadsky National Contest v Moskve bol naozaj skvelý. Odchádzali sme v pondelok ráno z Viedne a už od začiatku všetko prebiehalo nezvyčajne hladko, dokonca sme asi po dvojhodinovom lete bezproblémov prešli pasovou kontrolou v Rusku. Na letisku si nás hneď vyzdvihla milá sprievodkyňa Tatiana, ktorá nás sprevádzala počas celého eventu a zaviedla nás na náš hotel. Zo súťaže mám naozaj skvelý dojem. Úroveň prác mladých Rusov bola vysoká a skoro celú súťaž som strávil rozhovormi a obzeraním ich projektov. Samozrejme bolo treba aj prezentovať naše vlastné projekty. Milo ma prekvapili porotcovia, ktorý sa o ne živo zaujímali a dali nám niekoľko cenných rád. Po skončení súťaže nás spolu s ďalšími zahraničnými delegáciami organizátori vzali na exkurzie po Moskve. Moskva je naozaj obrovské mesto, no vďaka veľmi dobrému načasovaniu sme si stihli obzrieť skoro všetky najväčšie pamiatky. Nevynechali sme Červené námestie, Lomonosovu univerzitu, starobylé kostoly a rôzne galérie. V predposledný deň sme sa zúčastnili veľkolepého odovzdávania cien. Dostali sme čestné uznania a samozrejme aj ceny. Posledný deň sme sa rozlúčili s ostatnými zahraničnými delegáciami a s našimi skvelými sprievodkyňami a zamierili na letisko smer Viedeň. Celkovo vo mne táto udalosť zanechala veľmi dobrý dojem, získal som mnoho nových priateľov a odniesol si veľa nových zážitkov, takže každému budúcemu účastníkovi Festivalu prajem možnosť sa na nej zúčastniť :)

Daniel Zvara


Český Festival vedy a techniky ( 25. – 27. 4. 2013)

Cestou vo vlaku sme sa zoznamovali a oddychovali, pozorovali českú prírodu. Po príchode som skúmal architektúru Prahy. Všade boli budovy s historickým motívom. Všetko bolo zachované,- všade žiarila história. Po príchode sme sa teda presunuli do Akadémie Vied Českej Republiky.  Tam sme si pripravovali naše projekty na prezentáciu. Následne nás Pán Medřický zobral na večeru. Ďalší deň boli prezentácie projektov. Po prezentácií prehliadka Prahy. V piatok bolo pokračovanie prezentácie a záverečné vyhodnotenie. Ešte v ten deň sme sa vybrali na Pražský hrad. Bol som uchvátený historickou architektúrou, ale aj spoľahlivosťou mestkej dopravy. Ďakujem AMAVET-u za túto skúsenosť.

 Milan Šnapko


Ako bolo v Belgicku (24.-28.4.2013)

BruselV novembri roku 2012 sme dva projekty postúpili z národného Festivalu vedy a techniky (FVaT) na európsku súťaž – Wetenschamps expo – sciences Bruxelles, ktorá sa uskutočnila koncom apríla 2013.

Veľmi sme sa tešili z nášho postupu. Hneď prvý deň sme videli atómium, centrum mesta a „najväčšiu“ atrakciu Bruselu – fontánu v tvare chlapčeka. Druhý deň sme strávili v mestečku Brugge (Belgické Benátky), ktoré bolo ako keby sme sa vrátili v čase. Miesto áut sme videli množstvo bicyklov, kočov a lodiek. Ďalšie dva dni sme prezentovali naše projekty formou posterových prezentácií, podobne ako na FVaT. Jeden večer bol vyhradený na kultúrne zážitky – účastníci prezentovali svoje krajiny (buď niečo zaspievali, zatancovali alebo pustili prezentáciu o svojej krajine. Bol tam aj „medzinárodný bufet“ kde sme mali možnosť ochutnať tradičné jedlá.)

Na záver by som sa chcela poďakovať našej super delegátke – Monike Leššovej, ktorá bola ochotná podujať sa na to všetko a byť nám oporou. 

Veronika Vaňová


Slovensko je jednoznačne lepšie - Brusel 2013

Nasledujúci text sa môže zdať nečitateľný, ba až nepochopiteľný pre veľkú časť populácie, nakoľko obsahuje prvky interného humoru.

 Je ťažko popísať stav, v ktorom sa človek nachádza po piatich dňoch strávených lamentáciami o živote, vesmíre a vôbec. Dovoľte mi preto prosím namiesto tohto stavu popísať udalosti, ktoré mu predchádzali a ponúknuť možné dôvody ich vzniku.

 Všetky udalosti popísané nižšie začínajú v jednom bode, ktorým je Festival vedy a techniky (ďalej FVaT), ktorý sa uskutočnil minulý rok v Novembri. Na tento festival som prišiel spolu so svojím kolegom predstaviť náš projekt nxtIDE, ktorý umožňuje simulovať LEGO roboty a tiež značne zjednodušuje ich programovanie (áno, je presne tak zaujímavý, ako sa na prvé počutie zdá). Pravdepodobne sa istým ľuďom aj páčil, pretože nás s ním AMAVET poslal reprezentovať Slovensko na podobný vedecko-technický festival do Bruselu v Belgicku.

Čítať viac »

Wetenschamps Expo Brusel

V novembri 2012 sa konal národný Festival Vedy a Techniky (FVaT), ktorý organizovala Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET). Po tomto trojdňovom festivale sme boli vybraní ako postupujúci na európsku súťaž, ktorá sa konala v apríli 2013 v Bruseli.

Náplňou nášho mimo-expo času boli rôzne prehliadky a výlety, ako napr.: Atómium, centrum Bruselu, Múzeum vedy, mesto Brugge a mnoho ďalších miest.
Toto mesto môžem nazvať ako miesto „back in time“, pretože si musíte dávať pozor aby vás nezrazili kone alebo bicykle.

Každopádne asi všetci dobre viete, že Belgicko je ako také samo o sebe preslávené svojou belgickou čokoládou. Je to tak! Ich čokoláda je naozaj výborná (pozor, neprejedať sa!). 

Čítať viac »

Večer prírodných vied v Partizánskom

Gymnázium Partizánske dnes večer ožije. Študenti si pod taktovkou profesorov pripravili prezentácie, pokusy, logické hry či pozorovania najmä pre žiakov základných škôl, ktorí majú záujem o štúdium na gymnáziu, ale aj iných záujemcov, či nadšencov biológie, chémie, matematiky, informatiky, geografie, fyziky a iných prírodných vied.

Vecer prirodnych vied partizanske

Čítať viac »

Pokus - Máte dobré reflexy?

reflexJe zlý čas a vy sa nemôžete ísť von hrať ? Zavolajte si priateľov (alebo členov vašej rodiny) a dajte im spraviť malý test. Každý musí uchopiť pravítko počas jeho pádu, keď ho pustíte pomedzi jeho prsty.

Posaďte prvého kandidáta na stoličku, jeho predlaktie položte na dosku stola, upravte mu palec a ukazovák do vzdialenosti 3 cm. Koniec veľkého pravítka uchopte medzi prsty (čiara ukazujúca 0 cm musí byť na rovnakej úrovni ako palec a ukazovák kandidáta).

Čítať viac »

Tel.č., fax: 02 44 872 331 Mobil: 0905 506 312 E-mail: amavet@amavet.sk
www.amavet.skwww.superleto.skwww.festivalvedy.skwww.juniorinternet.sk
ISSN 1337-1703
(cc) 2013 AMAVET - Asociácia pre mládež, vedu a techniku
Odhlásenie z mailinglistu