Informujte o aktivitách AMAVETu a nových udalostiach vo svete mládeže aj vedúcich krúžkov, svojich členov, priateľov, či známych - nezabudnite im tento newsletter preposlať!
Nezobrazuje sa tento newsletter správne? Otvorte v prehliadači.


GabrielaBlížia sa letné prázdniny a pomaly začíname premýšľať čo budeme robiť počas letných prázdnin. Žiaci majú v škole posledné písomky či preskúšanie, učitelia z posledných síl ale s vidinou blížiaceho sa oddychu usmerňujú žiakov a my v Amavete máme veľa práce pri organizovaní posledných výletov pre žiakov a učiteľov. A nesmiem zabudnúť na prípravu leta v Chorvátsku, kde sme pre záujemcov pripravili pri mori, uprostred lesa mobilné domy ako oddychové miesto pre deti, mládež, rodičov a učiteľov. Preto úprimná vďaka patrí všetkým dobrovoľníkom, ktorí v máji vycestovali do Chorvátska a postarali sa o vytvorenie príjemného prostredia pre našich rekreantov, malých i veľkých vedátorov a zvedavcov.
Úspech na ktorý sme právom v Amavete hrdí sa odohral v Amerike, kde na najprestížnejšej svetovej súťaži vedeckých projektov stredoškolákov Intel ISEF získal Michal Račko prekrásne 3. miesto v kategórii Matematika a fyzika a Michaela Brchnelová získala špeciálnu cenu od Pacifickej astronomickej spoločnosti a Americkej astronomickej spoločnosti. Umiestnila sa na krásnom 2. mieste. Pri takýchto úspechoch si vždy spomeniem na svojho učiteľa fyziky, ktorý svojou profesionalitou dokázal motivovať aj tých žiakov, ktorí si mysleli, že to nemá zmysel. Preto s úctou skladám klobúk pred výnimočnosťou učiteľov, ktorí svojich zverencov dokážu krok za krokom posúvať vpred až k takým úspechom o ktorých je počuť aj na inom kontinente.
Leto klope na dvere a ja verím, že si nájdete čas na oddych a zábavu, zabudnete na starosti a možno na ne zabudnete spolu s nami amaveťákmi pri jadranskom mori.

Tešíme sa na Vás v bucúcom školskom roku.

Gabriela Kukolová
Výkonná riaditeľka


AMAVET je hrdý na víťazov Festivalu vedy a techniky, ktorí postúpili na Intel ISEF a získali ocenenia

intel isef 2013 amavet víťazi

Víťazi Festivalu vedy a techniky AMAVETu opäť úspešní na prestížnom Intel ISEF v USA.

Na najprestížnejšej svetovej súťaži vedeckých projektov stredoškolákov Intel ISEF, ktoré bolo v tomto roku v americkom Phoenixe, zaznamenalo Slovensko niekoľko úspechov. Súťaž sa uskutočnila v dňoch 12.-17. mája 2013. Na súťaži sa zo Slovenska zúčastnili víťazi dvoch súťaží, body však zaznamenal tento rok iba AMAVET.

V hlavnom hodnotení  sa s pomedzi viac ako 1500 žiakov stredných škôl z celého sveta nášMichal Račko umiestnil na prekrásnom 3. mieste v kategórii Matematika a fyzika a tak získal cenu vo forme odmeny v hodnote 1000 dolárov za projekt konštrukcie Farnsworthovho fúzora.

Čítať viac »

Rozhovor o Intel ISEF v TA3

Pozrite si rozhovor s Jozefom Ristvejom, predsedom AMAVETu a Michaelou Brchnelovou, minuloročnou víťazkou Festivalu vedy a techniky, ktorá uspela na celosvetovej prestížnej súťaži študentských projektov - Intel ISEF.

TA3 Brchnelova

Čítať viac »

Do Chorvátska s AMAVETom

last minute

Čítať viac »

Dva tábory, ktoré stoja za to!

Chcete Vášmu dieťaťu dopriať fantastické leto s nezabudnuteľnými zážitkami? Prihláste ho do jedného z amaveťáckych táborov v Chorvátsku, kde je na ňho prichystaný nielen kopec zábavy ale aj hodnotný program, skúsení animátori.

Summer campSummer camp (5. - 14.7. 2013) v anglickom jazyku pre deti a mládež do 18 rokov. Denný program zostavený podľa jednotlivých tém. Výborná forma neformálneho vzdelávania v kombinácii s množstvom zábavy, športovania a fakultatívnych výletov.

Letná univerzitka ( 19. - 28.7.2013) - Ideálna voľba pre deti a mládež do 18 rokov. Presvedčte sa, že aj vedci si vedia vychutnať to správne leto :) V programe nesmú chýbať netradičné experimenty zvedavých vedcov pod holým nebom, ranné taichi, fotenie, plážové športy, kúpanie vo vlnách Jadranu či dobrodružné výlety do okolitých miest. Letna univerzitka

Čítať viac »

Informačná cesta pre učiteľov dopadla úspešne!

informacna cestaAMAVET v dňoch 24.5. - 2.6. 2013 privítal vo svojom letnom domove - kempe Baško Polje na Makarskej riviére skupinu učiteľov, vedúcich krúžkov a iných pedagogických pracovníkov, ktorí mali možnosť spoznať prostredie, oboznámiť sa s animačným programom ale aj inými zábavnými aktivitami. Celé sa to teda nieslo v duchu samotného názvu informačnej cesty "Chorvátsko trochu inak".

"Samotný pobyt prebiehal skutočne „inak“ ako sme pri letnej dovolenke zvyknutí. Počasie nám nedovolilo okrem dvoch dní,  kúpanie sa. Napriek tomu som bol spokojný. Zišla sa skutočne dobrá partia, takže hlavne o večernú zábavu bolo postarané. Zaujímavé bolo večerné vystreľovanie rakiet, ktoré zaujalo deti aj dospelých. Aj denná ponuka bola zaujímavá." Martin Mikuláš, vedúci AMAVET klubu 836

Viac o informačnej ceste očami účastníka.

Fotogalériu nájdete na Facebooku: TU

Čítať viac »

Pre veľký úspech informačnej cesty otvárame novú príležitosť pre učiteľov, vedúcich klubov, krúžkov a trénerov v septembri

Baska VodaAMAVET VÁM V TERMÍNE 20.9. - 29.9. 2013 PONÚKA UBYTOVANIE V MOBILNÝCH DOMČEKOCH ÚPLNE ZADARMO!

Páči sa vám naša ponuka, ale ešte stále váhate, či ju využiť? Neváhajte! Príďte si obhliadnuť "terén" a zažite fantastický pobyt, ktorý si potom budete môcť zopakovať so svojimi žiakmi. 

Zúčastnite sa i Vy ďalšej informačnej cesty s názvom "Chorvátsko trocha inak"

Presvedčte sa, že kemp Baško Polje je najlepšou voľbou pre všetky skupiny a kolektívy! 

Čítať viac »

Deň detí s vedou!

den derti s vedou pokusy, chemicke experimentyDňa 2.6.2013 sa tradično-netradične sa uskutočnil Deň detí. A AMAVET so svojimi experimentmi tam nemohol chýbať. Deň Detí sme pripravovali pod krycím názvom Deň detí s vedou. Deti ako prvé na námestí hľadali dymiacu sopku či netradičné kreslenie v mlieku. Zaujímavosťou bola lávová lampa, ktorú si mohli všetci záujemcovia vyskúšať pripraviť. Pre dospelých bolo treba odpovedať na najčastejšiu otázku: „Naozaj sú pokusy robené z dostupných materiálov a sú bezpečné?“ A naši dobrovoľníci Barborka, Dominik, Paťka Kika a Dávid trpezlivo odpovedali „ÁNO“ a neúnavne učitili horlivých divákov ako pokus zrealizovať a čo je jeho podstatou.  Pri chvíľke nepozornosti sa deti dokázali zafarbiť potravinárskym farbivom od hlavy až po päty.

Čítať viac »

AMAVET klub č. 855: „ Boli sme v televízii „

televiziaUbehlo niekoľko týždňov od posledného výletu v Budapešti a my sa opäť tešíme , že sedíme v autobuse, ktorý nás vezie za novými zážitkami do Košíc. Prvá zastávka bola  v OC Optima v CINEMAXE ,kde sme si pozreli 2D rozprávku- Krúdovci – pri ktorej sme sa  do sýta nasmiali. Veľmi sme sa tešili , že nám vyšiel čas aj na nákupy v našom obľúbenom  Dráčiku. Ďalšou našou zastávkou bola návšteva   RTVS - v Košickom televíznom štúdiu. Bolo to prvýkrát, čo sme takéto štúdio navštívili a aj  veľký zážitok vidieť odkiaľ sa pre nás vysielajú rôzne programy a rozprávky. Na všetky zvedavé otázky nám odpovedal pracovník televízie.

S novými zážitkami  sme sa usadili v  autobuse a tešili sme sa opäť domov.

AMAVET 855, Eva Cihajová


Medzinárodný deň detí v AMAVET klube 946

lodenica

V sobotu,  1. júna 2013 zorganizoval Amavet klub 946 spoznávanie Gešajovských mlynov. Deti sa mohli prísť pozrieť ako pomocou fyzikálnych zákonov vie voda roztočiť vodné kolesá na mlynoch a vidieť ako sa kedysi využívala sila vody. 


Pri rozvíjaní tvojho talentu ťa podporí AXA fond!

axaCieľom programu "Chceš rozvíjať svoj talent? Podporíme ťa!" je podporiť mladých talentovaných ľudí do 26 rokov najmä v oblasti vedy, výskumu a ekonómie. Termín na podávanie prihlášok do programu AXA fondu je do 30. septembra 2013. Využi preto voľné chvíle a premeň svoj nápad, ktorý je zatiaľ iba snom na realitu!

Máte aj vy vo svojom okolí talentované dieťa či študenta s potenciálom dokázať v živote veľké veci? Ich talent a nadanie nemôžu byť rozvíjané z dôvodu nepriaznivej sociálnej situácie? Dajte o nich vedieť!

AXA Fond otvára svoj 3. ročník. Uchádzať sa o podporu môžu mladí ľudia spĺňajúci kritériá. Za každým úspechom sa ukrýva príbeh. Tým príbehom je častokrát tvrdá drina, ale aj prebdené noci a usilovná práca. Ak podmienky na rozvoj nie sú ideálne, je to o niečo ťažšie. No netreba sa vzdávať. Program AXA Fond je aj tento rok zameraný primárne na podporu vedy a výskumu.

Podmienky programu • Prihláška • Viac info na www.axafond.sk


POKUS - Zatvorený zemiak

zemiakRastlinám vyhovuje svetlo, ale aj tma. Neveríte, chcete sa presvedčiť ? Ak áno, prezradím vám nasledujúci pokus.

Vnútro krabice od topánok pokryte čiernym papierom a do vnútra lepiacou páskou zvislo prilepte tri obdĺžniky tvrdého papiera. Na jednom konci krabice urobte otvor s priemerom 3 cm.

Čítať viac »

Tel.č., fax: 02 44 872 331 Mobil: 0905 506 312 E-mail: amavet@amavet.sk
www.amavet.skwww.superleto.skwww.festivalvedy.skwww.juniorinternet.sk
ISSN 1337-1703
(cc) 1991-2013 AMAVET - Asociácia pre mládež, vedu a techniku
Odhlásenie z mailinglistu