Informujte o aktivitách AMAVETu a nových udalostiach vo svete mládeže aj vedúcich krúžkov, svojich členov, priateľov, či známych - nezabudnite im tento newsletter preposlať!!

Milí Amaveťáci,

Jozef Ristvejv prvom rade prajem všetko dobré do nového roku 2013, najmä zdravie, pohodu a úspechy, nielen tie vedecké ale aj tie každodenné... Január je vždy dobrou príležitosťou na predsavzatia. Ja verím, že sa nám podarí v tomto roku napredovať spoločne, minimálne tak dobre, ako v tom roku predchádzajúcom. Čakajú nás spoločné aktivity, valné zhromaždenie, Juniorinternet, letné aktivity, Festival vedy a techniky, no a verím, že aj množstvo ďalších dobrých akcii. Ono sa to už vlastne začalo, hneď 4. januára sme podpísali dohodu o spolupráci so Zväzom slovenských vedeckotechnických spoločností, o čom sa tiež dočítate v tomto čísle. Tiež však treba priznať, že nás čaká spoločensky ťažký rok. Všade sa hovorí o kríze, ale ja chcem veriť (tak ako hovorí japonské príslovie), že kríza je výzva, a teda že sa nám z „tej“ krízy postupne podarí dostať a napredovať. Krása našich aktivít je aj v tom, že sa z nich vieme tešiť, vďaka tomu že sú a robíme ich pre radosť...

Prajem teda ešte raz všetkým AMAVEŤákom, všetko dobré a radosť z toho čo robíme. Teším sa na milé stretnutia počas celého roka.

Do zAMAVETovania...

Jozef Ristvej
Predseda AMAVETu

 

Junior Internet spustil registáciu mladých IT talentov

junior internetBRATISLAVA, 9.1.2012 – V rámci projektu Junior Internet, ktorý už osem rokov spája mladých počítačových nadšencov, sa aj tento rok uskutoční národná konferencia v Bratislave. Mladí programátori, grafici, blogeri ukážu svoje schopnosti a tí najlepší sa spolu s víťazmi z Poľska, Maďarska a Česka stretnú na sympóziu v Prahe. Vo všetkých hlavných mestách Višegradu sa počas marcových víkendov postupne odprezentujú mladí ľudia, ktorí napriek lákadlám ostali využívať počítač hlavne na sebarealizáciu a tvorivú činnosť. Súťažiaci majú možnosť prihlásiť svoje práce na stránkach www.juniorinternet.sk do 17. februára 2013.

„Je naozaj pozoruhodné sledovať projekty stredoškolákov a dokonca aj žiakov základnej školy. Junior Internet je alternatívna pôda, kde sa stretávajú výnimoční ľudia a je veľkou inšpiráciou pre mňa a dokonca aj majiteľov úspešných IT firiem,“ uviedol Michal Valiček, koordinátor ôsmeho ročníku projektu na Slovensku.

http://juniorinterne...r%E1ciu+mlad%FDch+it+talentov.

 

Labák prináša svojim riešiteľom nové číslo

labákBaví ťa veda? Chceš skúsiť vyriešiť zaujímavé úlohy z prírodovedných disciplín? Prihlás sa do online seminára na webe - Labak.net!

Tvorcovia Labáku - online seminára pre mladých vedátorov pripravili v poradí už 2. čislo s názvom Financie trochu inak. Taktiež v tomto čísle nájdete experiment, ktorý si môžete vyskúšať. viac informácií a kompletné čísla Labáku nájdete na stránke www.labak.net

 

AMAVET zahájil spoluprácu so Zväzom slovenských vedeckotechnických spoločností

AMAVET a ZSVTSDňa 4.januára 2013 bola Dušanom Petrášom, prezidentom Zväzu slovenských vedeckotechnických spoločností (ZSVTS) a Jozefom Ristvejom, predsedom Asociácie pre mládež vedu a techniku (AMAVET) podpísaná dohoda o spolupráci. Jej predmetom je vzájomná pomoc pri realizovaní úloh v oblasti propagácie vedy a techniky či vzdelávania. 

http://amavet.sk/read_post.php?id=1106:

 

6 plne obsadených termínov na exkurzie do CERNu

CERNMáte záujem o poznávacie podujatie CERN v Ženeve? Neváhajte a kontaktujte nás! Termíny sa napĺňajú rýchlosťou blesku a v roku 2013 je plne obsadených už 6 exkurzií. Podrobný program podujatia nájdete tu: http://amavet.sk/show_event.php?id=40&idd=4. 

Tešíme sa na Vás!

 

Jarné prázdniny v Paríži teraz za nižšiu cenu

Jarne prazdniny v PariziUž dlho snívate o návšteve francúzskej metropoly? Tak teraz prišiel čas na to, aby ste to zrealizovali. Napríklad so svojimi žiakmi za vynikajúcu zníženú cenu, a samozrejme, pre pedagógov zadarmo! Vychutnajte si krásy tohto meste, navštívte Notre Dame, Sacré Coeur, Latinskú štvrť, univerzitu Sorbonne a zámok Versailles, Palác objavov, sídlisko La Défense, jedinečnú galéria Louvre a poprechádzajte sa po preslávenej Champs - Elysées, vystúpte na Eiffelovku a jednoducho si vychutnajte atmosféru tohto jedinečného mesta počas jarných prázdnin.

Termíny:

20.2.2013 - 24.2.2013
27.2.2013 - 3.3.2013
6.3.2013 - 10.3.2013

Cena: od 150 eur

Viac  o programe a ďalšie informácie tu: http://amavet.sk/show_event.php?id=66&idd=4

 

Aké zážitky nás čakajú v Chorvátsku v roku 2013


Letna univerzitaĎalšími novinkami pre všetkých budúcich účastníkov táborov a letných pobytov, okrem toho, že kvalitu služieb posúvame o triedu vyššie a ako ste už iste počuli, zo stanov prechádzame na moderné mobilné domčeky, ktoré ponúkajú oveľa vyšší komfort, pripravujeme v rámci letného kempu aj nové projekty. Jedným z nich je tábor s názvom "Letná univerzita" - Ideálna voľba pre deti a mládež do 18 rokov. Presvedčte sa, že aj vedci si vedia vychutnať to správne leto :) V programe nesmú chýbať netradičné experimenty zvedavých vedcov pod holým nebom (DNA banánu, pH pomocou červenej kapusty a ďalšie), ranné taichi, fotenie, plážové športy, kúpanie vo vlnách Jadranu či dobrodružné výlety do okolitých miest. Program Letnej univerzity nájdete tu: http://superleto.sk/index.php?id=34&idd=2. Ďalšou zaujímavou myšlienkou je zorganizovanie jazykového letného táboru s americkými lektormi pre všetkých, ktorí sa chcú učiť aj oddychovať a spojiť tak príjemné s užitočným. No a samorejme, ani v roku 2013 nebude chýbať obľúbený animačný program "Zvedaví vedci". Viac na: superleto.sk.Zvedavi vedci

 

Čo zaznelo na prvom seminári "Ako vybrať školu pre Vaše dieťa"

indiciaIndícia prináša nový projekt, a to cyklus seminárov Ako vybrať školu pre naše dieťa. Prednášky sú určené rodičom, ktorých čaká neľahké rozhodovanie v rámci výberu školy pre svoje ratolesti.Tieto semináre  pripravila Indícia v spolupráci so svojimi odbornými spolupracovníkmi. Viac o seminároch: http://www.indicia.sk/ako-vybrat-skolu-pre-svoje-dieta/

Prezrite si zaujímavé videá o tom, ako správne vybrať školu pre Vaše deti, čo ich škola môže naučiť a čo je naopak podľa názoru odborníkov zbytočné alebo čo očakáva život od škôl a pod. Všetko je dostupné na webovej stránke neziskovej organizácie Indícia - indicia.sk.

http://www.indicia.s...o-vybrat-skolu-pre-nase-dieta/

 

Súčasný mechanizmus 2 % z dane z príjmov firiem pre mimovládky potrvá do roku 2014

Po rokovaní zástupcov mimovládnych organizácií s ministrom financií Petrom Kažimírom, ktoré sa uskutočnilo 28. novembra 2012, to vyzerá tak, že súčasný mechanizmus 2 % z dane z príjmov právnických osôb pre mimovládky potrvá až do roku 2014. Očakávaný pokles dvoch percent z daní z príjmu v budúcom zdaňovacom období o pol percento mohol ohroziť najviac tých, ktorí sú odkázaní na pomoc druhých. Pre mnohé neziskové organizácie, ktoré sa starajú o chorých ľudí, bezdomovcov, životné prostredie alebo kultúru sú dve percentá podstatný zdroj príjmu. Ak by im štát tieto peniaze vzal, pre niektoré by to mohlo byť likvidačné.

(zdroj: Nadácia Pontis)

http://www.nadaciapontis.sk/18207

 

Rozlúčka s modelárskym rokom

rozlucka s modelarskym rokomDňa 29.12.2012 sa členovia Amavet klubu č. 808 a Klubu raketových modelárov,  zúčastnili rozlúčky s modelárskym rokom 2012. Podujatie sa už tradične konalo vo Hvezdárni v Malých Bieliciach. Po predchádzajúcich úspešných stretnutiach sa v tomto roku podujatia zúčastnili aj modelári z Veľkých Uheriec, Prievidze a Dubnice. Modelársku show si prišli pozrieť i priatelia a fanúšikovia klubu. Celkove sa rozlúčky zúčastnilo 38 priaznivcov tohto krásneho športu. Do vzduchu vzlietli striga na metle, WC, termoska, propagačné rakety a iné "lietajúce nezmysly". Každý zo zúčastnených si našiel " ten svoj model", ktorému fandil. Za krásneho slnečného počasia sa všetci prítomní naozaj dobre bavili a zároveň priúčali modelársku mlaď. Po úspešných a najmä zábavných letoch na prítomných už čakal výborný guláš od dvorného kuchára Miňa a zahanbiť sa nedalo ani Jožkove výborné halászle.  Modelárska mlaď si ešte prezrela rozprávky s vesmírnou tematikou, ktoré pre ňu pripravil riaditeľ Hvezdárne p. Vladimír Mešter. 

Na záver vydareného modelárskeho dňa si všetci prítomní zaželali všetko naj.... do ďalšieho roka a prísľub, že na budúci rok určite prídu podporiť takúto vydarenú modelársku akciu. 
Tešíme sa na všetkých opäť o rok.
AMAVET klub č, 808, Partizánske
 

Na sekretariáte pripravujeme uzávierku aktivít k 31.1.2013

Január je už tradične obdobím, kedy sa naša kancelária plní peňažnými denníkmi našich klubov ale i šanónmi našich či klubových podujatí, ktoré kontrolujeme a uzatvárame. Pred nami je totiž kompletná uzávrieka roka 2012, ktorý bol ďaľším úspešným obdobím, čo nás samozrejme veľmi teší :) Chcem Vás týmto milé kluby, ešte i prostredníctvom tohto e-mesačníka poprosiť o pomoc v podobe čo najrýchlejšieho zaslania všetkých materiálov, ktoré boli uvedevé v informačnom liste, ktorý Vám odišiel zo sekretariátu mailom. Vopred Ďakujem za Vašu trpezlivosť pri uzávierke roka a za Vašu pomoc.

 

História slovenských fyzikov

Aurel Stodola - strojný inžinier svetového mena

Preslávil sa konštrukciou parných turbín a prácami v oblasti spaľovacích motorov. V tomto článku sa dozviete viac o jeho práci a živote.

Aurel StodolaAurel Stodola sa narodil 11.mája 1859 v Liptovskom Mikuláši, kde navštevoval aj ľudovú školu. Neskôr pokračoval v štúdiu v Levoči na nemeckej reálke. Po maturite na nemeckom gymnáziu v Košiciach pokračoval v štúdiu na vysokej škole technickej v Budapešti a od roku 1877 študoval strojné inžinierstvo v Zürichu. Vo vysokoškolských štúdiách pokračoval v Charlottenburgu a v roku 1884 ich ukončil na Sorbonskej univerzite v Paríži. Popri štúdiách pracoval v rokoch 1880-1882 v závodoch uhorských železníc v Budapešti. Nech po ukončení štúdií  nastúpil do strojárskych závodov v Prahe a v roku 1892 prijal pozvanie na pozíciu docenta na Vysokej škole technickej v Zürichu, kde sa zakrátko stal profesorom a pôsobil na nej až do svojho dôchodku v roku 1929. Bol aj profesorom Alberta Einsteina a na Vysokej škole v Zürichu (ETH - Eidgenőssische Technische Hochschule Zűrich ), kde založil aj nadáciu na podporu výskumných projektov.

http://amavet.sk/rea...trojny-inzinier-svetoveho-mena

 
ISSN 1337-1703
(cc) 2012 AMAVET - Asociácia pre mládež, vedu a techniku
Odhlásenie z mailinglistu