Informujte o aktivitách AMAVETu a nových udalostiach vo svete mládeže aj vedúcich krúžkov, svojich členov, priateľov, či známych - nezabudnite im tento newsletter preposlať!
Nezobrazuje sa tento newsletter správne? Otvorte v prehliadači.

sneh

Milí priatelia,

toto obdobie v AMAVETe vždy predstavuje nasadenosť pri vytváraní plánov na ročné aktivity. Po uzatvorení predchádzajúceho roka sa totiž vždy do popredia dostane otázka „Ako najlepšie zaujať mladých ľudí v súvislosti s vedou, ako im pomôcť napredovať a ako naplniť ich očakávania“. Na základe dlhoročných skúseností vieme, že to nie je vždy jednoduché, že to chce kopec síl a veľkú mieru odhodlania. Tú však máme a preto veríme, že sa nám podarí nielen opäť úspešne zorganizovať súťaž Junior Internet, ktorá otvára brány do úspešného sveta IT talentov, ale že budeme stáť pri zrode aj iných úspešných projektov a aktivít, vďaka ktorým budeme mladým ľuďom ešte bližšie ako doteraz. Veľkú nádej vkladáme aj do letnej amaveťáckej sézony, pretože v rámci nášho prechodného domova, ktorým je čarovný kemp Baško Polje, ako už iste viete, obohatený o moderné mobilné domčeky, má vzniknúť Letná univerzitka. Tá bude hravou formou podnecovať  kladný vzťah k učeniu a poznávaniu a to nielen u detí, pretože i keď je určená práve im, inšpirovať môže naozaj každého.

V súčasnosti sa na Sekretariáte okrem plánovania budúcich aktivít venujeme aj príprave na súťažnú konferenciu Junior Internet, ktorá sa tento rok uskutoční  prvýkrát  v priestoroch Fakulty informatiky a informačných technológií ale i  podávaniu projektov a začíname s „vysielaním“ víťazov Festivalu vedy a techniky do zahraničia. Naše nádeje sú veľké a snaha je obrovská, preto si nepripúšťame nič iné, len úspešné výsledky. A vďaka Vašej podpore, sa nám to určite podarí.

bronka

Šéfredaktorka


Prihlás sa na Junior Internet do 17. februára

Junior internetEšte stále váhaš prihlásť sa do súťaže Junior Internet (15. marec 2013) so svojou webovou stránkou, designom či textom o internete? Neváhaj! Už za pár dní sa registrácia uzavrie a ty možno premrháš svoju šancu uplatniť sa vo svete mladých IT talentov! Nerozmýšľaj pridlho, na registráciu projektu ostáva už len pár dní. Všetko sa to uzavrie 17. februára 2013. Tak ukáž čo je v tebe, čakáme možno práve na teba! 

Viac na: juniorinternet.sk

Registrácia tu: http://registracia.juniorinternet.sk/

Novinka: Junior Internet v novej budove FIIT


Darujte 2% z Vašich daní mladým vedeckým talentom

Chcete sami rozhodnúť o tom, kam poputujú Vaše 2% z dane a neviete, komu ich venovať? Darujte ich mladým talentom vedy a techniky na Slovensku a vytvorte im tak príležitosť tvoriť, inovovať a napredovať. Investujte tým aj do Vašej budúcnosti, nakoľko aj AMAVET vychováva budúcich chemikov, lekárov, jadrových fyzikov a ďalších expertov, ktorých budeme určite potrebovať. Postup nie je vôbec náročný a dobrý pocit je na nezaplatenie! Viac o nás: AMAVET

Časové lehoty pre tých, ktorí chcú poukázať 2% zo zaplatenej dane

Tlačivá na poukázanie 2% z dane

Viac informácií na stránke: http://rozhodni.sk/

ĎAKUJEME!


Benelux - čarovná cesta za poznaním

Radnica_BruselTúžite po zážitku, na ktorý sa nezabúda? Chceli by ste navštíviť známe mestá Brusel, Amsterdam a mnohé ďalšie? Tak neváhajte ! AMAVET Vám teraz ponúka jedinečnú možnosť navštíviť Benelux za fantastickú cenu ! Viac na: http://amavet.sk/show_event.php?id=67&idd=4

POSLEDNÝCH 20 MIEST!

A ak ešte stále váhate, prečítajte si nasledovné reportáže z ciest, ktoré Vás zaiste presvedčia. Ak sa k tomu navyše pridá aj vizuálny náhľad, váhať už určite nebudete. Fotogalériu nájdete tu. Navyše, stále platí naša výhodná ponuka 10 + 1 zdarma. 

Zažili sme na cestách... Brusel a Amsterdam 

„Diagnóza tulipány, dreváky a bicykle - zn. neliečiteľná“, tak znel verdikt po návrate z nevinnej expedície do metropoly Holandska, spojenej s návštevou hlavného mesta Európy – Bruselom, ktorý mimochodom, tiež milo prekvapil.

Čítať viac »

Jarné prázdniny v Paríži

5 fantastických dní, vynikajúca študentská cena, skvelá príležitosť pre žiakov a pedagógov zo Stredoslovenského kraja

Termín: 27.2. - 3.3.2013

Cena od: 150 €

ParizNepoznám nikoho, kto by nechcel navštíviť toto mesto. Veď už len samotný jeho názov znie tak očarujúco, že v každom to vyvolá predstavu fantastického zážitku, niečoho diametrálne odlišného, niečoho, čo sa v inom meste zažiť nedá. Parížska atmosféra je skrátka neopísateľná a na počudovanie zdieľajú tento názor i tí, ktorí ho v skutočnosti nikdy nenavštívili. Možno je to preto, že sa Paríž stáva hlavným dejiskom v príbehu slávnych filmov, že najväčší umelci vedia toto mesto opísať tak famózne, že každý sa tam automaticky ocitne v svojich myšlienkach. V Paríži je naozaj jedno,  či si ho vychutnávate vo dvojici alebo s celou tlupou ďalších ľudí, pretože Paríž Vám nedovolí rozmýšľať nad ničím iným ako nad jeho históriou, jeho pôvabom a vdychovať niečo iné ako jeho atmosféru (samozrejme okrem vzduchu). No a teraz popravde, nechce sa Vám tam teraz ísť? Pozrieť si najkrajšie pamiatky, vystúpiť na Eiffelovku alebo sa prejsť po preslávenej Champs Elyseés? Ak áno, skúste to s nami ako školská skupina – tak jednoducho a tak výhodne, ako nikdy predtým.

Čítať viac »

Letná univerzitka - Prihlás sa teraz už aj ONLINE

Letná univerzitkaTábor Letná univerzitka v kempe Baško Polje, je ideálnou voľbou pre všetky deti a mladých ľudí do 18 rokov, ktorí majú chuť spoznávať, tvoriť a objavovať. Počas celého tábora bude k dispozícií zaujímavý animačný program "Zvedaví vedci", s ktorými môžte merať DNA banánu, vyrobiť si vlastnú sopku či raketu. Čaká na Vás tiež ranné cvičenie taichi, fotenie, plážové i suchozemské športy, fakultatívne výlety a mnohé ďalšie dobrodružstvá. Navyše, ako z každej inej univerzity si samozrejme odnesiene titul a zažijete promócie so slávnostným obedom.

Program nájdete tu: http://www.superleto.sk/index.php?id=34&idd=2

Prihláste sa teraz už aj online: http://superleto.sk/index.php?id=39&idd=0


Z činnosti Amavet klubu 879 ASTRO v Košiciach

amavet 879V uplynulom roku 2012 pracoval pri CVČ e.p.DOMINO Amavet klub ASTRO (AMAVET-Asociácia pre mládež, vedu a techniku). Cieľom činnosti jeho základného kolektívu boli hlavne propagácia a popularizácia astronómie a vedy vôbec a tak isto aj zmysluplné využitie voľného času jeho členov a účastníkov na jeho akciách. 

Fotografie k článku nájdete aj na Facebooku: Záujmové činnosti našich klubov

Čítať viac »

AXA Fond posúva mladých ľudí vpred

Podpora mladých nadaných ľudí AXA Fondom prináša svoje ovocie.

Marek: Pracuje na biologicky aktívnych látkach s protirakovinovou účinnosťou.
Michal: Má vlastnú meraciu stanicu a malú solárnu elektráreň. Túži po stáži v CERNE.
Martin: Vymýšľa aplikácie pre Android.
Tomáš: Chce natočiť dokumentárny film o novej technológii zneškodňovania odpadov
pomocou plazmového reaktora.

Aj títo patria medzi aktuálnych finalistov, ktorí si prevzali 12.2.2013 zmluvu o grantovej spolupráci a certifikát z rúk generálneho riaditeľ Martina Vogla.
Sú mladí a nadaní a o to viac nás teší aj fakt, že jedným z podporených je aj náš Michal Valiček, koordinátor konferencie Junior Intertet, člen predsedníctva AMAVETu alebo veľký fanda a sprievodca po vedecko výskumnom centre v Ženeve, CERNe.

Michalovi gratulujeme a veríme, že aj toto môže byť otvorená cesta pre mladých ľudí aj vo Vašom klube.
Viac informácii nájdete na http://www.axafond.sk


Profesor Ján Vilček, rodák zo Slovenska získal prestížne ocenenie od amerického prezidenta

Jan VilcekRaz ráno, cestou do práce, som v rádiu započula veľmi zaujímavú novinku. Profesor Ján Vilček, ktorý v 60. rokoch minulého storočia emigroval z rodného Slovenska do USA, získal od amerického prezidenta Baracka Obamu najvýznamnejšie ocenenie v tejto krajine - Národnú medialu za technológiu a inováciu. V rádiu som si vypočula aj príhovor amerického prezidenta, ktorý v ňom nezabudol spomenúť, že sa pán Vilček narodil na Slovensku. Samozrejme, ako hrdú Slovenku ma to veľmi potešilo a čím viac som sa o tomto človeku chcela dozvedieť, zistila som, že mal a stále má veľmi zaujímavý život.

Zdroj článku: cas.sk

Čítať viac »

Keď vypadne technika

bez internetuPrinášame Vám ukážku toho, ako to na Sekretariáte vyzerá, keď vypadne internetové pripojenie v nepravej chvíli a treba odoslať a vytlačiť Záverečnú správu na Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu :) Internet naháňame vonku pred budovou, snažíme sa chytiť signál a "ovešaní" notebookmi pútame na seba pozornosť :-)

bez internetu


Časticové dobrodružstvo

rozpadOcenená interaktívna výprava po stopách antihmoty, kvarkov, temnej hmoty, urýchľovačov a dekektorov ktorá vznikla na pôde prestížnej univerzity Berkeley v Kalifornii. Každý mesiac Vám prinesieme nové preklady, pre nedočkavcov ovládajúcich cudzie jazyky:  http://particleadventure.org/

Čítať viac »

Pobavilo nás, pobaví aj Vás? Dobrý deň z labáku

Vedci dobry den


Pokus

Nepriateľ číslo 1

hrdzaJe ťažké bojovať proti hrdzi. Rozhliadnite sa okolo seba. Veľa automobilov je ňou poznačených. Hrdza je výsledkom chemickej reakcie medzi kyslíkom (prítomným vo vzduchu) a železom (karoséria auta). Tento pomalý chemický rozklad, tiež nazývaný korózia, neprebieha iba na železe. Overte si to uskutočnením nasledovného pokusu.

Čítať viac »

ISSN 1337-1703
(cc) 2012 AMAVET - Asociácia pre mládež, vedu a techniku
Odhlásenie z mailinglistu