Informujte o aktivitách AMAVETu a nových udalostiach vo svete mládeže aj vedúcich krúžkov, svojich členov, priateľov, či známych - nezabudnite im tento newsletter preposlať!
Nezobrazuje sa tento newsletter správne? Otvorte v prehliadači.

Milí priatelia,

sekretariattohtoročný december je v AMAVETe o niečo viac rušný ako sme boli zvyknutí po minulé roky. Nielen že v nás doznievajú spomienky z opäť veľmi vydareného Festivalu vedy a techniky, ktorý v týchto dňoch uzatvárame ale veľa práce máme aj so žiadosťou na nový program Podpora, ktorý bude súvisieť s našim financovaním v budúcom roku. Zabojovať chceme opäť aj za 2% z dane a poznávacie podujatia za rok 2013 ešte ani zďaleka neskončili. Na prípravu letných táborov a pobytov v Chorvátsku sme si posvietili už teraz a v rôznych smeroch nás napadajú samé nové veci, ktoré treba dotiahnuť do konca tohto roka alebo začať v roku novom aby sme sa v ňom všetci mali o niečo lepšie...

Napriek vysokej pracovnej nasadenosti, aj nám v dušiach už teraz vládne akýsi pokoj, pretože Vianoce sú aj za amaveťáckymi dverami. V rádiu znejú koledy a pomáhajú svojou veselosťou či posolstvom...Všetci sú dobre naladení, usmiati a tak sa pracuje o niečo ľahšie. Samozrejme, veľkou mierou k tomu pomáha predstava voňavých koláčov, oblátok a typických jedál, ktorých pravú chuť poskytne len rodinná kuchyňa a ktoré budú na našich stoloch už čoskoro. A ja verím, že využijeme vianočný čas na oddych tak, aby sme tu boli pre Vás v novom roku svieži a pripravení J

A keď už sme pri rodine, do úvodnej fotografie dávam svoju „pracovnú rodinku amaveťákov“, pretože nielen ja ale my všetci Vám prajeme to najkrajšie prežitie vianočných sviatkov v kruhu blízkych a ten najfantastickejší rok 2014.

 

Bronka Czinegeová, Vaša šéfredaktorka


Festival vedy a techniky 2013 veľmi úspešný

vitaziFestival vedy a techniky sa i tento rok uskutočnil v priestoroch Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v dňoch 14. – 16. 11. 2013. Túto súťažnú prehliadku vedecko-technických projektov mladých ľudí – žiakov stredných a základných škôl zorganizoval AMAVET  počas prebiehajúceho Týždňa vedy na Slovensku.

O prestíži celoštátnej prehliadky projektov mladých vedátorov svedčí i fakt, že záštitu nad týmto podujatím prevzal významný mikrobiológ, vedec, ale hlavne srdečný človek, rodený Slovák žijúci a pôsobiaci v USA, prof. Ján Vilček, držiteľ prestížneho ocenenia za technologický pokrok National Medal of Technology and Innovation, ktoré vo februári 2013 prebral priamo z rúk amerického prezidenta Baracka Obamu. Ján Vilček otvoril podujatie svojim videom, ktorým sa prihovoril všetkým účastníkom podujatia na Otváracom ceremoniáli a i keď sa ho priamo nezúčastnil, vďaka jeho krásnemu príhovoru mali všetci pocit, že je tam s nimi.  fvat

Čítať viac »

FVaT 2013 v kocke

Výsledková listina FVAT 2013
Fotogaléria
Záverečná správa FVAT 2013
Video


Festival vedy a techniky 2013 očami účastníčky Adriány Henčekovej z AMAVET klubu 949

fvatNiežeby som mala vo zvyku vstávať o pol 4, ale v štvrtok 14.novembra som sa premohla. Dnes bol ten Deň, kedy sme opäť mali ísť do Bratislavy na FVaT s naším projektom o reči tela. Ja a moja kamarátka Saška. Polhodinové mrznutie na autobusovej stanici sa nakoniec vyplatilo.

Čítať viac »

Návšteva FVaT očami diváka

Dňa 14. 11. 2013 sa uskutočnila exkurzia do nášho hlavného mesta Bratislavy. Vstávali sme skoro ráno,  dlho sme cestovali, však Spišská Nová Ves nie je za rohom,  ale vyplatilo sa. Bolo nám dobre a počasie nám prialo. 

Čítať viac »

Fantastické Škótsko a Anglicko aj pre menšie skupiny

londynNádherná škótska príroda,  tajomný Edinburgh, svetoznáma univerzita  či  zákutia Londýna.  Práve sem povedú naše kroky 14.2. – 20.2.2014. Ak máte  chuť  objavovať nepoznané a vycestovať za hranice všedných dní,  ste srdečne vítaní :)  Exkurziu pripravujeme v spolupráci  so Základnou školou v Cinobani. Bližšie informácie nájdete na stránke: TU


Majstrovstvá Slovenska žiakov v plastovom a papierovom modelárstve (19. 10. 2013, Nitra)

ms19.októbra 2013 sa v priestoroch Základnej školy na Nábreží mládeže v Nitre  konal  XIX. ročník prestížnej modelárskej výstavy a súťaže Cena primátora Nitry a Majstrovstiev Sloven-skej republiky žiakov Amavet-u v plastovom a papierovom modelárstve. Tento ročník bol zaujímavý množstvom prekrásnych papierových modelov z Českej rebubliky, Poľskej rebubliky, Maďarskej republiky a samozrejme zo Slovenska.. Hlavnú cenu primátora Nitry si odniesol pán Juraj Ševčík, za kolekciu papierových modelov lokomotív z Novej Dubnice (na obrázku).  

Čítať viac »

Exkurzia AMAVET klubu č. 752 do Steel Park – Kreatívna fabrika

steel parkPočas Týždňa vedy, 15.novembra 2013, v čase, keď v Bratislave vrcholil celoslovenský Festival vedy a techniky, sa členovia Amavet  klubu v Cejkove zúčastnili exkurzie do Steel Parku v Košiciach. Projekt - Kreatívna fabrika je výsledkom aktívnej spolupráce U.S.Steel Košice,s.r.o. a troch vzdelávacích inštitúcií - Technickej univerzity v Košiciach, Univerzity P.J.Šafárika a Slovenskej akadémie vied. Svojim návštevníkom kreatívna fabrika  ponúka bohatú ukážku zaujímavých technických exponátov s možnosťou experimentovať a skúšať ako veci fungujú.

Čítať viac »

Užitočné workshopy AMAVET klubu 776

workshopLeto je už naozaj dávno za nami a nás už dnes  po tvári hladia iba hebké biele vločky. Možno je to tým, že leto bolo v staroľubovnianskom klube naozaj veselo, preto sa s ním ťažko lúčime. Chceme sa preto vrátiť k tým krásnym chvíľkam, keď sa nám vydarilo jedno z viacerých podujatí, a to priamo v lone prírody, v Pieninách – Červenom Kláštore.

Čítať viac »

November či máj? v AMAVET klube 752

vystava11.novembra sme čakali Martina na bielom koni. Neprišiel. Prišli však deti s kytičkou fialiek. Bolo to veľmi milé prekvapenie, pretože fialky v novembri nie sú obvyklá vec. Rozprúdila sa diskusia, čo všetko iné zaujímavé a netypické je v tomto novembrovom čase v našich záhradách a v prírode, a preto sme sa rozhodli inštalovať netradičnú výstavku.

Čítať viac »

Víkendové školenie vedúcich klubov AMAVETu (6. - 8. 12. 2013, Tatranská Štrba)

skolenieAko do rozprávky. Tak by sa dal nazvať náš príchod do Tatranskej Štrby, kde sa v dňoch 6. – 8. 12. 2013 uskutočnilo opäť veľmi vydarené školenie vedúcich AMAVET klubov. Cesta síce nebola úplne hladká, všade v okolí Tatier hlásili kalamitu, ale našťastie všetci na miesto dorazili v poriadku. Rozprávka to bola preto, že nás privítal zasnežený les s neopakovateľnou predvianočnou atmosférou, doladenou ešte aj štedrým Mikulášom, ktorý našich vedúcich prekvapil pri večeri.

Čítať viac »

Vedecký kemp pre mladých vo Fínsku

vedecky kempRada mládeže Slovenska zverejnila ponuku pre mladých - Vedecký kemp v Helsinkách, ktorý sa uskutoční v dňoch 3. - 11.6.2014.

Prihlásiť sa je možné do 15.12.2013 na tomto linku: https://elomake.helsinki.fi/lomakkeet/45593/lomake.html

60 mladých ľudí sa vo Fínsku stretne na medzinárodnom vedeckom Millennium Youth Campe. Kemp sa bude zaoberať  enviromentálnou vedou a technológiami, obnoviteľnými energiami, informačnými a komunikačnými technológiami, digitalizáciou či aplikovanou matematikou.

Viac na: http://mladez.sk/ponuka/vedecky-kemp/


História slovenských fyzikov

Martin Bylica (1433 - 1493)

Spolu s Regiomontanom pôsobil na Academii Istropolitane v Bratislave. Je autorom prvého astronomického rukopisu na našom území.

Narodil sa v roku 1433 v Olkusze v Poľsku. V roku 1459 dosiahol titul magistra slobodných umení na krakovskej univerzite a neskôr aj titul doktora teológie a medicíny. V štúdiách pokračoval v Padove a Bologni. V rokoch 1463-1464 prednášal na univerzite v Padove a o rok neskôr ho kardinál Pietro Barbo, neskôr pápež Pavol II. menoval do funkcie dvorného astronóma v Ríme. Tu sa stretol s Regiomontanom a stali sa z nich dlhoroční priatelia.

Čítať viac »

Pokus

Výzva od horúcej vody

vodaJe pravda, že horúca voda môže zamrznúť skôr ako studená voda ? aby sme sa to dozvedeli, urobme malý pokus, ktorý nás nebude nič stáť.

Do jednej z malých nádob nalejte 2 až š 3 polievkové lyžice horúcej vody a do druhej studenej. Potom dajte nádoby do chladničky. Po 15 až 20 minútach sa objaví ľad.

Čítať viac »

Tel.č., fax: 02 44 872 331 Mobil: 0905 506 312 E-mail: amavet@amavet.sk
www.amavet.skwww.superleto.skwww.festivalvedy.skwww.juniorinternet.sk
ISSN 1337-1703
(cc) 2013 AMAVET - Asociácia pre mládež, vedu a techniku
Odhlásenie z mailinglistu