Informujte o aktivitách AMAVETu a nových udalostiach vo svete mládeže aj vedúcich krúžkov, svojich členov, priateľov, či známych - nezabudnite im tento newsletter preposlať!
Nezobrazuje sa tento newsletter správne? Otvorte v prehliadači.

Milí priatelia,

Mesiac marec bol okrem neobvyklej zimy a veľkonočných sviatkov poznamenaný tiež niekoľkými významnými udalosťami, ktorými žil AMAVET. Prvou z nich bolo Valné zhromaždenie našej asociácie, ktoré sa konalo 9. marca v Martine. S potešením, no súčasne s pokorou a vedomím zodpovednosti sme prijali skutočnosť, že delegáti na Valnom zhromaždení po dvoch rokoch obnovili dôveru predsedníctvu AMAVETu. Ako jeho staronový podpredseda a člen predsedníctva sa chcem za túto dôveru poďakovať a vyjadriť naše pevné odhodlanie aj naďalej s nasadením robiť všetko, čo bude v našich silách a možnostiach, aby AMAVET napredoval a zveľaďoval dosiahnuté výsledky. Jedným z nich je aj druhé dôležité marcové podujatie – Junior Internet. Jeho v poradí už ôsmy ročník prebehol po prvýkrát v nových priestoroch, na Fakulte informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity. Vďaka ústretovosti tejto fakulty sa podarilo nielen usporiadať akciu v príjemnom a modernom prostredí, no hlavne priviesť mladé talenty v oblasti informatiky na pôdu, kde pôsobia profesionáli. Tým sa otvoril ďalší dôležitý priestor pre diskusiu, výmenu skúseností a možno aj hľadanie budúceho profesionálneho smerovania mladých. V marci sme tiež vyslali do zahraničia prvých víťazov minuloročného Festivalu vedy a techniky – do Prahy na český Junior Internet a do Barcelony na podujatie s názvom Exporecerca Jóve. Popritom náš sekretariát s nasadením pracuje na nových projektoch pre rozvoj AMAVETu. I keď jar tohto roku prichádza veľmi neochotne a leto za ňou sa zdá byť v nedohľadne, predsa sme opäť o mesiac bližšie k letným táborovým aktivitám v Chorvátsku, na príprave ktorých sa už usilovne pracuje. Držme si navzájom palce, aby sa stanovené plány darilo posúvať k úspešným cieľom. Pozdravujem Vás a ďakujem za Vašu podporu a sympatie pre AMAVET. 

Marián Giba
Podpredseda AMAVETu


Junior Internet 2013 - VIDEO

I keď sa Junior Internet na Slovensku konal presne pred mesiacom (15. 3. 2013), dojmy z neho v nás dohrávajú dodnes. Pozrite si krátky zostrih všetkého, čo sa na 8. ročníku súťažnej konferencie "zomlelo" a preneste sa na Junior Internet -  v spomienkach tých, ktorí ste sa ho zúčastnili a v nových zážitkoch tí, ktorí sa na ňom vďaka videu môžete ocitnúť.

youtube Junior Internet 2013


Prípravy na účasť na Olympiáde trvalo udržateľného rozvoja – I–Sweeep 2013, do Houstonu, v USA

ISWEEEPV týchto dňoch prebiehajú posledné prípravy na účasť víťazov Festivalu vedy a techniky AMAVETu 2012 na účasť a na reprezentáciu Slovenska na prestížnej súťaži stredoškolských vedeckých projektov mladých vedátorov I–Sweeep 2013, Houston, USA. I–Sweeep vznikol ako súťaž v meste Houston v roku 2008 a občianske združenie AMAVET (Asociácia pre mládež vedu a techniku) bolo už na prvom ročníku tejto súťaže. V roku 2012 sa súťaže I–Sweeep zúčastnilo spolu 600 študentov, ktorí prezentovali 424 projektov zo 68 krajín z celého sveta. Ich prácu hodnotilo spolu 223 hodnotiteľov popredných texasských univerzít. Olympiáda trvalo udržateľného rozvoja je jedinečnou príležitosťou pre mladých ľudí prezentovať výsledky svoje práce na medzinárodnej pôde.


A čo tak zájsť si do Ríma?

RímMesto pamiatok, bohatej histórie a nezameniteľnej atmosféry. Rím už dávno získal prívlastky ako mesto miest či večné mesto a to i vďaka nenahraditeľným miestam, ktoré spolu s nami môžete navštíviť. Poďte s nami tam, kde bojovali gladiátori a kde to dýcha krásnou antickou architektúrou a najznámejšími pamiatkami sveta. Jedinečnú príležitosť zúčastniť sa prehliadky talianskej metropoly Vám AMAVET teraz prináša v termíne 29.5. – 2.6. 2013! Nechajte sa zlákať a prežite kúsok jari v jednom za najkrajších a najznámejších miest sveta a to za fantastickú cenu od 194 €!

Podrobný program podujatia a viac info TU


S taichi k zdraviu v Chorvátsku

TaichiUž dlhšie rozmýšľate, že by ste chceli spraviť niečo pre seba, ale nemáte na to veľa času? Chystáte sa zároveň na letný pobyt a ešte stále ste si nevybrali? Spojte príjemné s užitočným a poďte s nami do Chorvátska oddýchnuť si a zároveň podľahnúť magickému čaru cvičenia TAI CHI. Náš kemp Baško Polje je už roky vhodným miestom, kde môžete stráviť nezabudnuteľné letné dni či už ste ucelená skupina, rodina s deťmi či partia kamarátov. Cvičenie je vhodné i pre tých najmenších.

Viac o letnom pobyte s tai chi sa dočítate TU


Angličtina hrou v našom Summer camp-e

ChorvatskoJedinečný tábor pre deti a mládež, ktorý ponúka v letných mesiacoch zmysluplné trávenie voľného času. Angličtina hrou, zaujímavé témy, hry a súťaže. Jednoducho skvelý program v angličtine, ktorý ešte obohatí aj inak skvelé možnosti letného tábora s AMAVETom. Priezračné more, plážové aj suchozemské športy, atraktívne prostredie. To všetko a oveľa viac nájdete v našom jedinečnom Summer camp – e v termíne 5. – 14. 7. 2013. Doprajte svojim deťom jedinečné zážitky a možnosť naučiť sa angličtinu hravo a zábavne!

Viac info TU


Z mailu Ivany Bežákovej, víťazky Festivalu vedy a techniky 2012 - účasť v Barcelone

Takéto maily nás vždy potešia. Je v nich cítiť optimizmus, radosť i vďaku. Sme veľmi radi, že mladým vedátorom umožňujeme nielen rozvíjať ich nadanie a talent, ale že im vieme ponúknuť aj možnosť získať hodnotné skúsenosti v zahraničí.

Mailová správa zo dňa 28. marca 2013 

Ahoj David,

Cely vylet do Barcelony bol uzasny. Letelo sa super, s nicim neboli problemy, aj autobus v Girone sme hned nasli a dobre sme dosli do BCN. Potom sme sli nakoniec taxikom na internat. Bol uplne krasny. Taky sa u nas ani v Cechach len tak nevidi. Dokonca tam mali aj tie male mydielka a sprchove sampony ako v hoteloch. Izby boli ciste, pekne aj splocenska miestnost v Agore bola fajn :) Ranajky boli super. Ochutnala som rozne kolaciky typicke pre Spanielsko a chutili mi. 
Hned prvy den ako sme sli do vystavovacich priestorov sa mi zlomil opatok :D Smola no. Otvorenie ceremonie bolo zaujimave, z dovodu jej obsahu. Jeden z predstavitelov nam rozpraval ako zabit zombiekov, alebo ako ochranit aby sme sa my nestali zombie. Dalej, preco nemozme len tak prebehnut cez stenu, alebo ake DNA mame mat aby sme mohli byt mutanti :D 
Čítať viac »

Exporecerca Jóve v Barcelone (20.-24.3.2013)

BarcelonaNaše barcelonské dobrodružstvo začalo hneď po prílete do Girony pomerne kuriózne. Vyšli sme z letiskovej haly, museli sme sa akosi intuitívne zorientovať, kúpiť si lístky na autobus a dopraviť sa do Barcelony. 

Zrejme pre každého bolo prekvapivé, že letisko je od samotnej Barcelony vzdialené vyše 90 km. Cesta prebehla v poriadku v klimatizovanom autobuse. Na stanici v Barcelone nás už mal niekto čakať. Teda aspoň sme sa tak domnievali...

Čítať viac »

Junior Internet v Prahe (22. - 24.3.2013)

JI PrahaCelé to začalo, keď som pri vyhlasovaní víťazov tohtoročného JuniorInternetu započul Marek Dlugoš. O týždeň na to som už sedel vo vlaku s výpravou super ľudí, s ktorými sme mali namierené do stovežatej Prahy, aby sme pozreli bratov Čechov a ukázali im, že aj na Slovensku patrí JuniorInternet k jedinečným súťažiam mladých web vývojárov. Prvý deň sme mali možnosť vidieť krásu mesta, ktorú nepochybne zahŕňali pamiatky a dopĺňali krásne dievčatá. V sobotu sme už od rána vychutnávali nadupaný program českého JuniorInternetu a aby sme tam neboli len na okrasu, každý z nás prihodil prezentáciu svojho projektu. Keď už bolo po všetkom, všetci sme boli na spoločnej after párty, kde som spoznal kopec zaujímavých ľudí. Som nesmierne vďačný Michalovi a Dávidovi za super organizáciu aj za ich prístup, vďaka ktorému som sa cítil akoby sme boli rodina. Vďačný som aj všetkým ďalším ľudom v Amavete, bez ktorých by sa súťaž JuniorInternet, ktorú som si zamiloval nemohla usporiadať.

Poznámka redakcie: M. Dlugoš na snímke v popredí


Český Junior Internet očami účastníka Mareka Pukaja

Praha V dňoch 22.-24. marca 2013 sme sa zúčastnili súťaže Junior Internet v Prahe. Tohto roku sa konal 14. ročník a my sme tam boli pozvaní prezentovať naše víťazné práce zo Slovenska, avšak náš program v Prahe bol omnoho pestrejší.

V prvý deň nášho pobytu sme absolvovali prehliadku mesta. Ja osobne som tento bod programu považoval za najzaujímavejší, keďže v Prahe je mnoho prekrásnych pamiatok. Nesmiem však zabudnúť ani na výborné ubytovanie a stravu.

Čítať viac »

Za Vaše 2% srdečne ĎAKUJEME

2%Všetkým tým, ktorí sa rozhodli svojimi 2% (3%) z daní podporiť mladých vedcov a umožniť im rozvíjať  ich talent a nadanie v oblasti vedy a techniky vyslovuje celý AMAVET veľké a úprimné ĎAKUJEM!

 


Pobavilo nás, pobaví aj Vás? Nezbedná optika v praxi

nezbedna optika


Daruj hračku - nový projekt, ktorý má srdce

daruj hrackuIde o projekt,  ktorý sa snaží pomáhať deťom rôznych vekových kategórii získať hračky prostredníctvom internetovej stránky darujhracku.sk. Podstatou celého projektu je získanie hračky od inzerenta zadarmo. Pripojte sa i Vy a pomôžťe deťom k zdravému dospievaniu. Každé dieťa sa predsa potrebuje hrať a mať s čím, nie je niekedy jednoduché.


POKUS - Dilema milovníkov kávy

kavaAby káva zostala čo možno najteplejšia, kedy do nej treba naliať studené mlieko – počas podávania alebo tesne pred vypitím ?

Táto otázka často trápi tých, ktorí svoju kávu nemajú čas vypiť hneď po naservírovaní. Prečo by sme ich teda nezbavili tejto dilemy raz a navždy ? Milovníci kávy vám budú naveky vďační.

Čítať viac »

Tel.č., fax: 02 44 872 331 Mobil: 0905 506 312 E-mail: amavet@amavet.sk
www.amavet.skwww.superleto.skwww.festivalvedy.skwww.juniorinternet.sk
ISSN 1337-1703
(cc) 2012 AMAVET - Asociácia pre mládež, vedu a techniku
Odhlásenie z mailinglistu