Informujte o aktivitách AMAVETu a nových udalostiach vo svete mládeže aj vedúcich krúžkov, svojich členov, priateľov, či známych - nezabudnite im tento newsletter preposlať!!

Dnes sa chystám do kancelárie AMAVETu a viem, aká atmosféra ma ovanie. Všetci budú pobehovať, vybavovať, telefonovať a dolaďovať. Je totiž čas príprav Junior Internetu, jedného z najúspešnejších projektov AMAVETu, ktorý v dňoch 23. – 25. marca 2012 predstaví svoj už 7. ročník súťažnej konferencie mladých talentov – webkárov, programátorov, grafikov či internetových textárov.  Som si istá, že i našim amaveťákom dodá usmievavé slnko, ktoré sa na nás v poslednom čase škerí, kopec energie, ktorú vložia do náročných príprav súťaže. Náročných najmä preto, že i tento rok chcú s hrdosťou tromfnúť minulý, veľmi vydarený ročník. Energiu však budú potrebovať aj na iné činnosti, ktorými sú napríklad cesty víťazov Festivalu vedy a techniky na zahraničné súťaže a rôzne expá či prípravu letnej sezóny v Chorvátsku, ktorá tiež prinesie so sebou množstvo skvelých noviniek. A pevne verím, že príjemné počasie pomôže aj mne pri písaní bakalárskej práce a Vám pri rôznych aktivitách, napĺňaní vytúžených cieľov a predsavzatí.

Bronislava Czinegeová, Vaša šéfredaktorka

 

Víťaz Junior Internetu na FIITke bez prijímačiek

Na stránke http://juniorinternet.sk sa už objavil zoznam postupujúcich autorov na národnú konferenciu spojenú aj s medzinárodným sympóziom. Medzi nimi je už budúci študent Fakulty informatiky a informačných technológií, ktorého vyberie samotný dekan, Doc. Ing. Pavel Čičák, Phd. Ak ste ešte nezozbierali odvahu na prihlásenie svojej práce alebo ešte len hľadáte kreatívne prostredie, plné inšpirácie, príďte medzi nás do hotela Barónka v Bratislave-Rači. Začíname 23. marca otváracím ceremoniálom o 13:00. Pokračujeme programom plným prednášok a prezentácií študentských prác až do soboty obeda, kedy predseda komisie, zástupcovia firiem a dekan fakulty informatiky odovzdajú ceny pre najúspešnejších. 

 

Ľubovňania "odtrhnutí z reťaze"

Veľké sústredenie, rivalitu a dôvtip sme zažili 28. februára 2012 v klube Amavet v Starej Ľubovni. Tradične počas jarných prázdnin sa tu totiž odohrával veľký turnaj v stolových hrách. Už pred 9. hodinou sa  pripravovali  loptičky, šachové figúrky, biliardové gule, tága..., aby sa mohol odštartovať nerušený priebeh súťaže.

Zmerať sily si tu prišlo 32 súťaživých chalanov a dievčat, preto boli rozdelení do 4 kategórií: šach, stolný tenis, stolový futbal a biliard. Zažili sme tak kúzlo hry, pri ktorej hráči stoja alebo sedia pri jednom stole, príjemne sa bavia a spoznávajú nových priateľov.

http://amavet.sk/ind...bovne&catid=8:novinky&Itemid=7

 

Amaveťáci z klubu 776 zo Starej ľubovne využili posledný sneh

Amaveťáci zo Starej Ľubovne pripravili počas jarných prázdnin pre svojich členov i nečlenov šnúru zaujímavých podujatí. Tieto boli  zamerané hlavne na športové aktivity, oddych a hry. Posledný sneh stihli využiť v nedeľu 26. februára 2012 pri turistike na bežkách. Podujatie „Rýchle bežky“ pripravil dobrovoľník P. Mrug a zverenci prešli 30-kilometrovú trasu...

http://amavet.sk/ind...edny-sneh&catid=1:novinky-2005

 

"Poznávačky", na ktorých musíte byť

Skvelá ponuka, bezkonkurenčné ceny a atraktívne programy sú len niekoľkými z tých všetkých dôvodov, prečo by ste sa mali i Vy stať  súčasťou fantastických poznávacích podujatí s AMAVETom. Prinášame Vám neodolateľnú ponuku obľúbených i nových "poznávačiek". Čaká na Vás:

Astronomický Londýn - 31.03.2012 - 04.04.2012
Fyzikálny Paríž 28.04.2012 - 02.05.2012
Štrasburg, Londýn a Paríž 01.05.2012 - 07.05.2012, 04.2012 - 02.05.2012
Paríž s Disneylandom04.05.2012 - 08.05.2012
Po stopách Leonarda da Vinciho08.05.2012 - 12.05.2012
CERN19.09.2012 - 23.09.2012, 10.10.2012 - 14.10.2012, 14.11.2012 - 18.11.2012, 28.11.2012 - 02.12.2012
PRIDAJTE SA A ZÍSKAJTE NEOPAKOVATEĽNÉ ZÁŽITKY SPOLU S NAMI !

http://amavet.sk/ind...talog&task=katalogak&Itemid=15

 

Prípravy ciest víťazov FVaT sú v plnom prúde

Rozposlané nominačné listy, rezervovanie leteniek, komunikácia so zahraničnými partnerskými organizáciami...to všetko sú znaky toho, že odmeny víťazov Festivalu vedy a techniky na seba nenechajú už dlho čakať. Ako prví pocestujú na 8. Exporrecerca v Barcelone Michal Račko, Marek Šuppa, Juraj Fojtík a Jakub Tomko. Pokračujeme o dva týždne neskôr, na Vernadsky National Contest of Student Research Projects v Moskve Lukáš Jánošík a dvojica Ivan Schmidt a Viktor Futó so svojimi zaujímavými projektami: Štúdia rastu mycélia žezlovky srnkovej a Javy vznikajúci pri ohrievaní vody - zvuk a pohyb bublín. Podujatie sa uskutoční v dňoch 9. – 14. 4. 2012. Sprevádzať ich bude naša šikovná Katka, ktorá si opäť vyskúša rolu teamleader – ky :).

 

Grantová výzva Intendy

Cieľom je prispieť k rozvoju aktívnej a otvorenej občianskej spoločnosti na Slovensku prostredníctvom podpory dvoch kľúčových tém – posilňovania aktívnej účasti mladých ľudí na občianskom živote a zvyšovania rešpektu mladých ľudí k prirodzenej rozmanitosti spoločnosti.

Na program je vyčlenená suma 60 tisíc eur, pričom maximálna výška podpory na jeden projekt je 5 tisíc eur. O grant môžu žiadať občianske združenia, neziskové organizácie a nadácie. Očakávané sú projekty, ktoré budú zamerané na tvorivé kultivovanie mladých ľudí v oblasti hodnôt demokracie a ľudských práv a zároveň dokážu mobilizovať mladých ľudí k aktívnej účasti na angažovaných procesoch občianskej spoločnosti.

  • Deadline: 30.03.2012
  • Max. výška grantu: 5000 EUR

http://mladez.sk/gra...-rozvijame-obciansku-identitu/

 

Dospel čas na elektromobily?

Auto, ktoré získava energiu nie spaľovaním ropných produktov, ale chemickou cestou z akumulátorov nie je novinka. Kam nás dostal technologický pokrok od čias Faradaya, vynálezcu elektromotora? Dospel už čas na inštaláciu nových zásuviek do garáže?

http://amavet.sk/ind...tromobily&catid=1:novinky-2005

 

Prevencia vyhorenia dobrovoľníkov

Spýtajte sa dobrovoľníkov, či si uvedomujú, že svoju činnosť vykonávajú vo svojom voľnom čase a väčšina z nich si to uvedomí až pri položení vašej otázky. Uvedomujú si, že dobrovoľnícka činnosť nie je ich povinnosť, ale v konečnom dôsledku k nej pristupujú ako k aktivite, ktorá patrí do ich života rovnako ako štúdium či zamestnanie. Cítia zodpovednosť voči ľuďom, ktorým sa venujú alebo voči projektom, na ktorých pracujú. V dobrovoľníctve nachádzajú naplnenie, zmysel. To je dôvodom ich angažovanosti a nadšenia, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou ich práce. Avšak môžu sa stať aj rizikovými faktormi a to v prípade, ak dobrovoľníci prekračujú hranice svojich vlastných možností, aby pomohli druhým. Činnosť zaberá všetok ich voľný čas, pretože aj v čase voľna premýšľajú nad možnosťami efektívnej pomoci, hľadajú nové nápady pre svoju prácu. To prináša so sebou stres, pretože dobrovoľníctvo nie je jedinou súčasťou ich života. Okrem stresu prichádza dobrovoľník aj do stretu s realitou, že niektoré veci nedokáže zmeniť. Nadšenie zo sebarealizácie v práci a radosť z úspechov striedajú pocity sklamania, zlyhania, bezmocnosti, s ktorými sa dobrovoľník potrebuje vyrovnávať.

http://mladez.sk/201...cia-vyhorenia-dobrovolnikov-2/

 

Šetrič pre fanúšikov CERNu

Urýchlovač CERNu je ešte stále vypnutý, takže Vám miesto noviniek z najväčšieho vedecko - výskumného centra v Európe prinášame aspoň tento fantastický šetrič :).

http://www.valicek.sk/prezentacia_cern.php

 

Pokus: Regelácia ľadu

Regelácia ľadu je jav, pri ktorom dochádza k topeniu ľadu pri vyššom tlaku a k následnému znovu zamŕzaniu, keď sa tlak zníži. Regeláciu po prvýkrát pozoroval Michael Faraday, anglický fyzik.

Regelácia je možná len pri látkach, ktorých objem sa pri prechode z kvapalného do tuhého skupenstva zväčšuje (ľad, antimón, bizmut).

Vyskúšajte experiment !

http://amavet.sk/ind...tid=25:mikove-pokusy&Itemid=35

 
Odhlásenie z mailinglistu