Informujte o aktivitách AMAVETu a nových udalostiach vo svete mládeže aj vedúcich krúžkov, svojich členov, priateľov, či známych - nezabudnite im tento newsletter preposlať!!

Treskúca zima, snehové záveje, ukrutné teploty siahajúce hlboko pod bod mrazu...to všetko sú dôvody na to, aby sme v práci, či vo voľných chvíľach v teple domova pouvažovali nad možnosťami, ktoré nás obklopujú a ponúkajú nám príležitosti spraviť niečo veľké pre seba, naše deti, našich zverencov či priateľov. My v AMAVETe tiež neustále sledujeme rôzne výzvy a novinky, ktoré sa na nás valia z viacerých strán a niektoré z nich Vám prinášame i v tomto elektronickom mesačníku. Okrem príprav marcového Junior Internetu, ktorý v roku 2012 otvorí už 7. ročník súťažnej konferencie pre mladých webmajstrov, sa venujeme i mnohým ďalším aktivitám a pripravujeme víťazov Festivalu vedy a techniky na vycestovanie do zahraničia, za ich vytúženými príležitosťami ukázať svoje talenty i na medzinárodnej úrovni. Naďalej tiež pracujeme na zaujímavých pokusoch v rámci programu „Šialení vedci“ a snažíme sa ešte efektívnejším spôsobom oslovovať mladých ľudí, pretože vieme, že práve oni sú našou budúcnosťou. To všetko a ešte oveľa viac robíme s dobrým pocitom, pretože vieme, že sa to oplatí.

Prajem Vám príjemné prežitie tohto zimného obdobia, ktoré, pevne verím, bude sprevádzať množstvo skvelých nápadov:).

Bronislava Czinegeová, Vaša šéfredaktorka  

 

Prečistite si klávesnice, po konferencii Junior Internet príde LAN-párty

V marci, 23. - 25.3.2012 sa mladí programátori, grafici a blogeri opäť stretávajú v Bratislave. Budú prezentovať svoje práce a po vyhlásení výsledkov sa pustia do boja na LAN-párty. Nezabudnite sa registrovať na Junior Internet, prihlásiť sa môžete do 26.2.2012.

Práce môžete registrovať do kategórií:
JuniorWeb - súťaž o najlepšie webové stránky a internetové projekty
JuniorDesign - súťaž o najlepší dizajn webových stránok a grafickú prácu
JuniorText - súťaž o najlepší blogový príspevok na tému „Kniha, televízia, internet... Čo nás ešte čaká?“
JuniorErb - súťaž webových stránok pre mestá, obce, regióny, turistické miesta či verejnú správu.
JuniorApp – súťaž mobilných aplikácií alebo perspektívnych návrhov mobilných aplikácií

Viac informácií o projekte

Registrujte sa tu

 

Nie všetko je iba o Higgsovi

Koncom minulého roku vypustili vedci z CERNu do sveta správy o postupe v hľadaní tajomnej častice, tej poslednej ktorá nám chýba do skladačky zvanej Štandardný model (jeden z najsilnejších adeptov na niečo ako teóriu všetkého). Experimentálni fyzici ale v rovnakom období zaznamenali dva ďalšie, veľmi významné úspechy.

Prvý je z oblasti skúmania supersymetrie. Je to jedna z vlastností štandardného modelu. Ten hovorí o tom, že existuje presná, zrkadlová verzia našej hmoty. Teda okrem protónov a elektrónov existujú antiprotóny a pozitróny s absolútne rovnakými vlastnosťami, iba opačným nábojom...

Čítať celý článok

 

Šialení vedci v Chorvátsku

Na sekretariáte sa už dlhý čas dejú zvláštne veci. Amaveťáci sa pod rúškom noci zakrádajú s lopatkou a sáčkom k často zamrznutým pieskoviskám, v lekárni hanblivo klopia zrak, keď majú vysloviť požiadavku „preháňadlo“ , urputne rozmýšľajú, kde zohnať práškový bórax a technický lieh bez toho, aby boli upodozrievaní z podpaľačstva či vandalizmu. Zabrať dostali aj mamy a babky, ktorým z komôr miznú zásoby zaváraninových pohárov a oleja…

Čítať celý článok

 

Darujte 2% z Vašich daní talentovanej mládeži

Nenechajte prepadnúť Vaše 2% a dovoľte im poputovať na užitočnú vec. Venujte ich mladým rozvíjajúcim sa talentom a uľahčite im tak cestu za novými objavmi v tých najrozličnejších sférach. Veď práve oni sú našou budúcnosťou!

Viac info o nás a našich cieľoch

 

Výstava „Virtuálny Svet“ v AVIONe

V známom bratislavskom obchodnom centre ešte stále prebieha fantastická výstava Virtuálny svet s množstvom zaujímavých príležitostí a nových vedecko – technických výdobytkov v 3D obraze, ktoré si sami môžete vyskúšať alebo si zasúťažiť o hodnotné ceny. V rámci výstavy je tiež možnosť prezrieť si zaujímavé publikácie, pričom jednou z nich je publikácia „Chceš robiť projekt na vedeckú súťaž?“ vydaná AMAVETom.

Čítať celý článok

 

O2 Think Big aj v roku 2012 podporí projekty mladých

Grantový program O2 Think Big je zameraný na mladých ľudí, ktorí potrebujú finančnú pomoc pre zlepšenie aktivít týkajúcich sa kultúry, športu, umenia alebo životného prostredia v ich okolí.

Nové grantové kolo bolo vyhlásené a svoje projekty môžte poslať do 15. 3. 2012. V roku 2012 môžete získať na projekt maximálne 2000 EUR.

Viac o výzve

BSK

Bratislavský samosprávny kraj aj tento rok poskytuje dotáciu záujemcom z neziskového sektora. Kliknite, vyplňte formulár a potom už len čakajte...

Viac o výzve

 

CESTY ZA VEDOU

Vážení pedagógovia,
dovoľte, aby sme Vám v mene AMAVETu – Asociácie pre mládež, vedu a techniku predstavili kalendár exkurzií , ktoré prostredníctvom neformálneho vzdelávania vynikajúco dopĺňajú školské osnovy a žiakom i študentom poskytujú zaujímavý spôsob získania doplňujúcich informácií k výučbe na školách.

Tešiť sa môžete na obľúbené i nové programy:
Veda a umenie v Paríži, Astronomický Londýn,CeBIT – Centrum kancelárskej a informačnej techniky, Fyzikálny Paríž, Po stopách Leonarda da Vinciho, Šialení vedci v Chorvátsku, Cern, rôzne jednodňové exkurzie.

Cestujte s AMAVETom! Využite skvelé možnosti a výhody, nenechajte si ujsť fantastické akcie! Pre študentov za študentské ceny, pre pedagógov zadarmo!

Čítať celý článok

 

Bezplatné štúdium na univerzite v Dánsku

Kde: Horsens, Aarhus, Dánsko

Kedy: od Septembra 2012

Ak hľadáte štúdium v medzinárodnom prostredí na vynikajúco vybavenej, modernej univerzite v jednej z najvyspelejších krajín Európy, a ak tam má byť aj skvelý študentský život, a malo by to byť aj zadarmo, potom je VIA University College správna voľba.

Ak sa chcete dozvedieť všetky informácie o štúdiu na štátnej VIA University College z prvej ruky, príďte na prezentáciu univerzity, ktorá sa predstaví ešte v dvoch regiónoch Slovenska

Čítať celý článok

 

MILSET Súťaž vedeckej fotografie

Organizácia MILSET Europe i v roku 2012 vyhlásila zaujímavú súťaž vedeckej fotografie „Keď sa umenie spája s vedou“. Súťaž prebieha od 1. februára do 1. júna 2012.

Od kvapky vody po dúhu, od bubliny po gejzír, od dymu ku svetlu, od mikroskopie k astronómii, všade sa stretávame s vedeckými fenoménmi. MILSET Europe ti dáva príležitosť zamraziť ich na večnosť! Chop sa šance a pošli nám svoj obrázok!

Čítať celý článok

 

Víťazi Festivalu vedy a techniky

Aj v roku 2012, sa po úspešnom absolvovaní Festivalu vedy a techniky 2011, vydávajú jeho víťazi reprezentovať Slovensko a AMAVET do zahraničia. Čakajú ich zaujímavé cesty do USA, na prestížnu súťaž Intel ISEF či olympiádu I–SWEEEP a taktiež sa so svojimi projektmi zúčastnia obhajoby na rôznych európskych expách. O ich cestách za slávou a úspechmi Vás budeme priebežne informovať.

Prehľad víťazov na virtual expo

 

Pokus: Váha na gumičku

Na bežne používaných váhach je to pružina, ktorá určuje hmotnosť vážených predmetov. Na základe tohto si môžete vyrobiť jednoduchú váhu: namiesto pružín použijeme gumičku.

Čítať celý článok