Myslieť, vytvoriť, inovovať
Vedecký veľtrh rozšíril motivačné podujatia na podporu vedy
Začiatok školského roka bol podnetom aj na zorganizovanie prvého ročníka zábavnej interaktívnej akcie pod názvom „Vedecký veľtrh“. Po dobrých skúsenostiach s jeho organizovaním v Česku sa uskutočnil 1. ročník 14. septembra v Bratislave, na námestí M.R.Štefánika, v srdci obchodného a turistického ruchu Eurovea s veľkým množstvom návštevníkov. Organizátori Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK a nezisková organizácia Omniveda chceli umožniť učiteľom priviesť svojich žiakov na motivačnú výučbovú akciu. Pre deti a mládež pripravili celodenný zábavný program z rôznych oblasti vedy a výskumu, ktoré prezentovalo viac ako 50 organizácii formálneho aj neformálneho vzdelávania interaktívnou formou. Najväčší výstavný stánok mala Asociácia pre mládež, vedu a techniku – AMAVET, kde sa prezentovala malá vzorka z klubov z celého Slovenska s vedeckými hrami, experimentami a praktickými ukážkami.
Ako nám povedal Charles Peake, koordinátor Vedeckého veľtrhu, „Na účasť na stanovištiach sme oslovovali organizácie, ktoré dokážu pútavým programom, formou zábavy a interaktívnymi expozíciami, nadchnúť deti pre vedu a techniku. Nebolo jednoduché pre prvý ročník presvedčiť partnerov, aby sa zúčastnili Vedeckého veľtrhu hneď na začiatku školského roka. Hovoril som im a presviedčal ich - poďme spoločne ukázať deťom cestu k vede a technike!“
Za AMAVET sa podujatia zúčastnilo 7 klubov, ktoré boli vzorkou činnosti 56 klubov z celého Slovenska a prezentovali úspešné projekty z Festivalu vedy a techniky AMAVET, ale aj z úspešných zahraničných súťaží. Deti z topoľčianskeho klubu pod vedením Zuzky Valachovej prezentovali projekt „Včely volajú o pomoc“. Lýdia Špániková z Považskej Bystrice bola vedúcou žiaka Tomáša Podušela s ukážkou robotickej „Mechanickej ruky“. Podobne, „Robotické rameno na podvozku“, prezentoval pred verejnosťou talentovaný študent zo Žiliny Adam Šujanský pod vedením Pavla Kyselu. Matúš Božík z Partizánskeho sa zameral na ochranu životného prostredia a demonštroval svoj prototyp „Drtič plechoviek“. Rôzne zaujímavé pokusy robili pred zrakmi divákov debrujári z Novej Dubnice, ktorých viedla Janka Šošovičková. Záujem vzbudili aj dvaja roboti Martina Bučka a Vladimíra Nečesaného pod taktovkou pedagóga Pavla Mičúcha. Úspešnú didaktickú spoločenskú hru ChemPlay obsluhovala jedna z autorov Ivka Kravárová z bratislavského klubu SOVA. Šikovní mladí vedci z AMAVET-u sa zúčastnili aj diskusného fóra na pódiu, kde ich o ceste k úspechom vyspovedal moderátor.
Zastúpené boli aj vysoké a stredné školy, vedecké ústavy, záujmové organizácie a subjekty komerčnej sféry, ktoré vytvorili živú atmosféru podujatia. Celý deň bol popretkávaný zaujímavými prednáškami na rôzne témy, napríklad „Ako rozumieť zvieratám napriek tomu, že ste sa nenarodili ako doktor Dolittle“, alebo „Ako sa stať astronautom a letieť do vesmíru“, ale aj „Po kom to dieťa je? Za všetko (ne)môžu gény!“.
Organizátori a vystavovatelia sa tešili nielen vysokej návštevnosti, ale aj záujmu ľudí o vedu, bez ohľadu na ich vek. Ich cieľ - otvoriť obzory najmä deťom základných škôl, študentom stredných škôl a gymnázií, a snažiť sa ich správne nasmerovať pri výbere budúceho štúdia či povolania - prvý ročník veľtrhu naplnil.
Ján Nemec