25. výročie Asociácie pre mládež, vedu a techniku - AMAVET
               

25. výročie Asociácie pre mládež, vedu a techniku - AMAVET

Dátum: 09.12.2015  |  Autor: Katka  |  Kategória: nekategorizované

V prvý deň Týždňa vedy a techniky si členovia a pozvaní hostia pripomenuli aj vznik a začiatky práce Asociácie pre mládež, vedu a techniku pred 25. rokmi. O jubileu AMAVET-u informuje riaditeľka Gabika Kukolová.

25 rokov, 9 131 dní, 219 144 hodín, 13 148 640 sekúnd, to je časový priestor, ktorý je dostatočne dlhý na to, aby sme sa obzreli dozadu.

Dňa 4. januára 1990 sa v Prahe stretli tí, ktorí sa v tom čase venovali vedecko-technickým činnostiam pre mládež a predložili návrh na založenie novej organizácie s názvom Asociácia pre mládež, vedu  a techniku (skratka AMAVET). Bolo to obdobie búrlivých zmien v bývalom Československu, ktoré odomykalo dvere, za ktorými noví členovia AMAVETu videli mnoho pozitívnej energie. V apríli 1990 sa konalo v Prahe prvé Valné zhromaždenie AMAVETu, ktoré schválilo oficiálny dokument, Stanovy AMAVETu .

Myšlienkou bolo vytvoriť sieť klubov v bývalom Československu, ktoré budú vo voľnom čase umožňovať deťom a mládeži systematicky sa venovať vede a technike. Hlavnú náplň tvorila informatika, mikroelektronika, ekológia, modelárstvo, astronómia... V prvých rokoch bola v popredí najmä informatika, ktorá sa veľmi rýchlo rozvíjala. Vedúcimi klubov sa stali dobrovoľníci so zameraním na vedu a techniku.

Určenie obsahu činnosti bolo jednoduché, ale získať financie na činnosť, už tak jednoduché nebolo. Vďaka svojej činnosti bol AMAVET zaradený medzi občianske združenia podporované vtedy Ministerstvom školstva, mládeže a športu SR, čo veľmi pomohlo v prvých rokoch činnosti.

Zakladatelia AMAVETu Ing. Stanislav Medřický, RNDr. Marián Kečkéš,  CSc., RNDr. Ján Šípoš, CSc., RNDr. Milan Roztočil, Jan Bělohlávek, vtedy námestník ministra školstva, mládeže a telovýchovy,

prišli s novým programom z Kanady. Prevzali metodiku a návody na špecifické formy činnosti pre deti navštevujúce základnú školu s názvom Le petits debruillars. Činnosť klubov sa obohatila o stovky jednoduchých fyzikálnych, chemických pokusov, ktoré mohli deti samé kreatívne riešiť. I v súčasnosti sa učitelia inšpirujú pokusmi, ktoré sú dostupné na našom webe.

K 1. januáru 1993 sa AMAVET rozdelil na český AMAVET, ktorého predsedom je dodnes Ing. Stanislav Medřický, CSc. a slovenský AMAVET, ktorého prvým predsedom sa stal RNDr. Marián Kečkéš.

Avšak český aj slovenský AMAVET naďalej spolupracovali. Napríklad sme sa stali iniciátormi nového usporiadania európskych krajín v medzinárodnom hnutí vedecko-technickej záujmovej činnosti s názvom MILSET a neskôr vznikol aj MILSET Európe. Aktivity na medzinárodnej úrovni sa rozvíjali do takej miery, že v roku 1996 Český AMAVET zorganizoval prvú európsku výstavu vedecko-technických projektov ESE (Expo Sciences Europa) 1996 v Prahe, Slovenský AMAVET zorganizoval ESE v roku 2002 v Bratislave, 2014 v Žiline a trúfol si aj na zorganizovanie svetovej výstavy mladých vedcov ESI v roku 2011 v Bratislave pre 1000 účastníkov z 50tich krajín.

Za 25 ročné obdobie vyrástlo v kluboch niekoľko desiatok tisíc detí, ktoré sú dnes vo vedúcich pozíciách rôznych firiem.  AMAVET má v súčasnosti 4000 členov a 50 klubov, ktoré pozitívne ovplyvňujú ich budúcu profesiu.

V snahe podporovať rozvoj detí a mládeže v oblasti vedy a techniky od začiatku činnosti AMAVETu vznikol vzdelávací poznávací program, ktorého cieľom bolo navštíviť interaktívne zariadenia aj v krajinách Európy. Najobľúbenejšie bolo Mesto vedy a techniky v Paríži. Dnes sa dostali do popredia exkurzie do CERNu - Európskej organizácii pre jadrový výskum.

V roku 1990 sme vyhlásili prvý ročník súťaže vedecko-technických projektov stredoškolskej mládeže s názvom „Dni AMAVETu“. Cieľom bolo nájsť šikovných mladých vedátorov, ktorí by reprezentovali našu krajinu na medzinárodnej výstave Expo Sciences International, organizované každé dva roky hnutím MILSET. V roku 1998 bol názov „Dni AMAVETu“ premenovaný za obsahovo výstižnejší „Festival vedy a techniky (skratka FVaT)“, ktorý poznajú mladí ľudia aj v súčasnosti. 

AMAVET už 25 rokov prináša mladým, talentovaným vedátorom možnosť rozvíjať svoj potenciál na národnej, ale aj medzinárodnej úrovni. AMAVET každoročne vysiela víťazov FVaT na rôzne medzinárodné súťaže a prehliadky vedeckých projektov. Medzi najprestížnejšie medzinárodné  súťaže  jednoznačne patrí aj Intel ISEF, organizovaný v Spojených štátoch amerických. Za posledné roky naši účastníci získali na tejto súťaži viacero významných úspechov.

Marek Buchman, víťaz FVaT 2009, ktorý vybojoval krásne 2. miesto v kategórii Chémia na súťaži Intel ISEF 2010, konanej v meste San Jose, Kalifornia, USA.  Vďaka prezentácii projektu s názvom „Využitie špecificky subsituovaných imínov pri syntéze prekurzorov liečiva Stobadínu, resp. jeho analógov“ je po Marekovi pomenovaný asteroid „Bučman“, ako Mareka radi volali organizátori.

Michaela Brchnelová potvrdila, že aj dievčatám patrí veda a úspechy v súčasnosti. Víťazka FVaT 2012 si prvýkrát v USA vybojovala dve špeciálne ceny. Pacifická astronomická spoločnosť a Americká astronomická spoločnosť ocenili jej projekt „X-ray merania dynamiky vybraných pozostatkov supernov“ v kategórii Fyzika a astronómia na súťaži Intel ISEF 2013, ktorá sa uskutočnila v meste Phoenix, Arizona, USA, cenou Priscilla a Bart Bok. Michaela sa umiestnila na krásnom 2. mieste špeciálnych cien a okrem ocenenia získala aj vstupenku a letenku na slávnostné udeľovanie týchto cien späť do USA, do Washingtonu D.C.

S druhým projektom „Dokazovanie zosilnenia magnetického poľa na západnom okraji Tychovho pozostatku po supernove“ sa ako víťazka FVaT v roku 2014 zúčastnila súťaže Intel ISEF v Los Angeles, USA. Z tohto ročníku si Michaela odniesla krásne 1. miesto v odbore Fyzika a astronómia.

Martin Holický sa zúčastnil v roku 2015 na súťaži Intel ISEF v Pittsburghu, Pensylvánia. Mladý Bratislavčan Martin, očaril porotu natoľko, že si so svojím projektom „NefroStat: domáca diagnostika chronického ochorenia obličiek“ odniesol skvelé tretie miesto. Ide o smart zariadenie, ktoré slúži na elektronickú analýzu krvi a teda zistenie látok v krvi, ktoré by malo byť využiteľné najmä pri domácom vyšetrení chronického ochorenia obličiek. Zaujímavosťou je, že k tomuto vyšetreniu nepotrebujete žiadne špeciálne doplnky, krv stačí nakvapkať iba na obyčajný bežne dostupný prúžok.

Daniel Zvara tiež v roku 2015 na súťaži Intel ISEF zaznamenal úspech. Bol druhým oceneným Slovákom z Amavetu, ktorý obsadil fantastické tretie miesto v kategórii systémového softvéru.

So svojím projektom „Počítačové videnie – mapovanie a orientácia v 3D priestore“ si odniesol aj špeciálnu cenu Medzinárodnej asociácie pre optiku a fotoniku SPIE. Oblasti, v ktorých môže byť použitý výsledok jeho práce, je hneď niekoľko. Poslúžiť môže napríklad k lepšej orientácií robotov, či pri samo jazdiacich autách, aké poznáme napríklad z Googlu.

Rast AMAVETu podnietil aj rozvoj ďalších staro-nových projektov ako napríklad IT konferencia Junior Internet, ktorá oslávila desiate výročie, online seminár LaBák, projekt Modrá škola alebo letné tábory s akreditovaným programom Zvedaví vedci, či medzinárodné výmeny.

Nedá mi s vďakou nespomenúť stovky dobrovoľníkov, odborníkov z univerzít aj z praxe, vedcov, pedagógov základných a stredných škôl, ktorí s nami dobrovoľne spolupracujú. Sú to naši spojenci, pretože vedia, čo je dôležité pre našu budúcnosť i budúcnosť našich budúcich pokolení. To, že AMAVET napreduje, je zásluhou nielen stoviek dobrovoľníkov, ale aj podporovateľov, partnerov, sponzorov a donorov, ktorí nám pomáhajú už 25 rokov a bez nich by sme nedosiahli to, čo sa nám dodnes podarilo. A za to im patrí veľká vďaka.

(gk)